KZ_logo1

8x přírodní způsoby na lepší fungování mozku

11.7.2016

Máte před sebou důležitou zkoušku nebo se v práci potřebujete soustředit na významný projekt? V tuto chvíli by měl váš mozek běžet na plné obrátky a vy byste tak měli ze sebe vydat to nejlepší. Pokud vás však trápí špatná paměť, neschopnost soustředit se nebo vám myšlení dělá problém, inspirujte se našimi tipy a radami z přírody.

1) Rybí tuk

Možná se vám při tomto sousloví dělá špatně, ale rybí tuk dokáže opravdové zázraky. Působí proti senilitě, skleróze a také jako prevence proti Alzheimerově chorobě. Můžete si jej dopřát v tabletách, ale také jako sirup na lžičku. Nejlepší možností je samozřejmě přírodní rybí tuk, který nevoní ani příliš dobře nechutná, zato výsledky se dostaví velmi brzy.

2) Semínka a oříšky

Velkou výhodou těchto „zázračných“ potravin je, že obsahují velké množství jódu. Ten je pro správné fungování mozku důležitý. Pokud jste tedy unavení a nedokážete se soustředit, zkuste si třeba před zkouškou nebo v práci před důležitou poradou dát hrst semínek nebo nesolených ořechů.

3) Zdravý cukr

Už se vám někdy stalo, že jste se nemohli soustředit a kousek čokolády to ihned spravil? Příjem jednoduchého cukru z čokolády je ale chyba. Tím totiž pozornost zvýšíte na opravdu krátkou dobu, a poté aktivita mozku klesá ještě rychleji než předtím. Ideální volbou je tedy zdravý cukr, například v ovoci, hroznovém cukru nebo třeba ve stévii, medu nebo sirupu agáve. Vyzkoušejte raději tyto varianty. A když už si chcete pomoci čokoládou, sáhněte vždy po té hořké nebo po čokoládě s vyšším obsahem kakaa.

4) Čerstvý vzduch

Budete se divit, ale kyslík dokáže opravdové zázraky. Občas se na něco tak úpěnlivě soustředíme, že přestáváme dýchat. A to je ta chyba. Vyzkoušejte desetiminutovou procházku v parku nebo kdekoliv na čerstvém vzduchu a uvidíte, jak se vám bude myslet snáz. Pokud nemůžete jít do přírody, zkuste alespoň osm minut zhluboka a pravidelně dýchat.

5) Kofeinová vzpruha

Velké množství lidí sahá také po kofeinu. Ten najdete nejen v kávě, ale také čaji, v kolových nápojích nebo v oblíbeném maté čaji. Kofein se někdy označuje také guaranin nebo thein. Způsobuje prokrvení mozkových tkání a tím stimuluje nervový systém. Zrychluje tep a oddaluje únavu. Možná se vám pak lépe přemýšlí a pracuje, ale následná únava, která přijde, je opět mnohonásobná. Pokud si chcete dopřát kofein, musíte doplnit dvakrát až třikrát takové množství vody.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

6) Kokosový olej

Zajímavým pomocníkem, který umí zlepšit schopnost soustředění a podpořit práci mozku, je kokosový olej. Ten obsahuje zdravé tuky, které se dají využít jako zdroj energie a navíc se neukládají v našem těle. Olej můžete konzumovat jak v teplé, tak studené kuchyni.

7) Zeleninové šťávy

Další důležitou součástí jídelníčku by měla být zelenina. Tu zařaďte v mnohem větší míře než ovoce. Ideální volbou jsou pak zeleninové polévky nebo šťávy. Nejlepší zeleninou, která stimuluje myšlení a schopnost soustředit se, je listová zelenina, celer, brokolice, kapusta, chřest, špenát, ale také mrkev, řepa nebo třeba zelí.

8) Lecitin

A posledním pomocníkem je lecitin. O lecitinu se dokonce říká, že je nejvhodnější potravou pro mozek. Díky němu mozkové a nervové buňky správné fungují a navíc působí jako prevence proti Parkinsonově a Alzheimerově chorobě. Přírodní lecitin naleznete v olejích, které jsou lisované za studena, v sójových bobech, v čočce, v kaviáru, ve žloutkách nebo třeba v ořechách a semenech. V lékárně je pak běžně dostupný v tabletách jako doplněk stravy.

Jak zlepšujete fungování svého mozku vy?

Michaela Michalíková

manželský_pár

Vdaná před 30tkou: Výhody a nevýhody manželství v mladém věku

Život je komplikovaný a zábavný, někdy krutý, jindy úžasný.…

Co dělat, když potřebujete půjčit? Vyzkoušejte nebankovní půjčku

Přejeme si, abychom se nikdy nedostali do této situace…
woman-2003647_1280

Žijme v přítomnosti: Stop nekonečnému přemýšlení

Kolik hodin denně strávíme přemýšlením? Nad tím jste se…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

manželský_pár

Vdaná před 30tkou: Výhody a nevýhody manželství v mladém věku

Život je komplikovaný a zábavný, někdy krutý, jindy úžasný.…

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…