KZ_logo1

Africké fialky plné okouzlujících květů

26.2.2017

Barevné výrazné květy se sametovými lístky těchto půvabných pokojových rostlin vyvolaly již dávno zájem mnoha pěstitelů a sběratelů. Své latinské jméno Saintpaulia ionantha získaly po baronu Walterovi von Saint Paul Illairovi, který je koncem 19. století přivezl do Evropy z jižní Afriky. Kolem roku 1950 pěstitelé a šlechtitelé znali něco přes 800 odrůd těchto půvabných květin. Dnes už známe přes několik tisíc odrůd.

Ve sbírkových sklenících i v domácnostech jsou k vidění odrůdy s dvoubarevnými, pruhovanými, třásnitými, zvlněnými, neonově zářivými či stříhanými květy. Vybírat lze nejen podle tvaru a barvy květů, ale také podle velikosti jednotlivých rostlin. Do větších prostor se hodí obří fialky, do garsonek můžete vybírat z miniaturních variant afrických fialek. Plnokvěté odrůdy můžete mít doma anebo je pořídit jako dárek k příležitosti návštěvy přátel nebo známých.

Foto: myviolet.com (Odrůda Ingrid)

Foto: myviolet.com (Odrůda Ingrid)

Rhapsodie Ingrid – jedna z odrůd afrických fialek, která má dvojité, někdy dokonce trojité růžové květy, složené z více než 20 lístků. Její sytě zelené čepele listů spolu s červenými řapíky tvoří dokonalou harmonii s jasně růžovou barvou květů. Květy mají tlusté kulaté okvětní lístky, které se podobají miniaturním růžím. Ingridin květ má ve středu často symetrický tvar, je velmi dekorativní a je tak vynikajícím novým přírůstkem do série fialek typu Rhapsodie. V obchodech se objevuje od 2. čtvrtletí roku 2014.

Foto: dimetris.com.ua

Foto: dimetris.com.ua

Nejvhodnější dobou na přesazování afrických fialek je jaro, kdy jejich kořeny zaplní květináč. Rostliny přesazujeme ale jen do květináčů o málo větších, než jsou ty původní. Právě ty rostliny, jejichž kořeny se poněkud tísní, kvetou totiž nejvíce. Vhodná je zálivka výhradně do misky. Přelité fialky často uhnívají. A navíc, pokud se netrefíme a zalijeme i listy, voda na nich vytvoří hnědé fleky. Mezi zálivkami necháme substrát vyschnout. V průběhu zimy a při nižších teplotách omezíme zálivku i hnojení. Dojde-li přece jen k odumření některých listů nebo k jejich poškození, poškozené listy odstraníme velmi opatrně vykroucením, nikdy je neodřezáváme.

Odrůda: Yukako Foto: s-media-cache-ak0.pinimg.com (Odrůda: Yukako)

Africká fialka „Yukako“ je ohromující svým nestandardním zbarvením květů v kombinaci modré a zelenožluté barvy. Pochází z Japonska.

Foto: fricanviolet.org.au (Odrůda Flower Drum)

Foto: fricanviolet.org.au (Odrůda Flower Drum)

Tyto půvabné rostliny nejsou příliš náročné na pěstování. Zavděčíte se jim polostínem, ale snesou i stín. Ideální jsou pro ně okenní parapety orientované na východní nebo západní stranu. Rozhodně jim však nesvědčí přímé slunce ani studená voda jako zálivka. Obojí jim může výrazně uškodit. V případě popálení listů prudkým sluncem již není nápravy.

Množí se pomocí listových řízků nebo dělením trsu. Dělení trsu používáme pouze tehdy, je-li rostlina v dobré kondici. Na přihnojování fialek používáme tekutá hnojiva. Přihnojujeme jednou za 3 týdny. Na očištění zaprášených listů používáme jemný štětec. V případě, že zjistíme napadení fialek některou z chorob, zapíchneme do půdy jeden nebo dva stroužky česneku, který působí dezinfekčně.

Vzhledem k dlouhodobé oblibě, jíž se africké fialky těší jako naše pokojové rostliny, se dá předpokládat, že jejich pěstování nikdy nevyjde z módy.

Zuzana Bohdalová

outlander

Seriály, které si zamiluje každá žena

Hledáte způsob, jak vyplnit volný čas a na chvilku…
mořské řasy

Mořské řasy jsou budoucností naší planety

Co vás napadne, když se řekne mořské řasy? Je…
tiramisu

Letní dezerty, které zvládne každý

Léto je v plném proudu a většina z nás…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

zamilovaný pár

Kam s partnerem, abyste zahnali nudu

Jste se svým partnerem již nějakou dobu a rande…
woman-759688_1280

Okořeňte svůj vztah análním sexem

Máte pocit, že to v posteli s vaším partnerem…
pár v posteli

Znuděná sexem: Když vyprchá vášeň, je opravdu konec?

Jen málo aktivit je tak vzrušujících jako sex. A…
manželský_pár

Vdaná před 30tkou: Výhody a nevýhody manželství v mladém věku

Život je komplikovaný a zábavný, někdy krutý, jindy úžasný.…

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Související příspěvky

Zanechte komentář