KZ_logo1

Africké fialky plné okouzlujících květů

26.2.2017

Barevné výrazné květy se sametovými lístky těchto půvabných pokojových rostlin vyvolaly již dávno zájem mnoha pěstitelů a sběratelů. Své latinské jméno Saintpaulia ionantha získaly po baronu Walterovi von Saint Paul Illairovi, který je koncem 19. století přivezl do Evropy z jižní Afriky. Kolem roku 1950 pěstitelé a šlechtitelé znali něco přes 800 odrůd těchto půvabných květin. Dnes už známe přes několik tisíc odrůd.

Ve sbírkových sklenících i v domácnostech jsou k vidění odrůdy s dvoubarevnými, pruhovanými, třásnitými, zvlněnými, neonově zářivými či stříhanými květy. Vybírat lze nejen podle tvaru a barvy květů, ale také podle velikosti jednotlivých rostlin. Do větších prostor se hodí obří fialky, do garsonek můžete vybírat z miniaturních variant afrických fialek. Plnokvěté odrůdy můžete mít doma anebo je pořídit jako dárek k příležitosti návštěvy přátel nebo známých.

Foto: myviolet.com (Odrůda Ingrid)

Foto: myviolet.com (Odrůda Ingrid)

Rhapsodie Ingrid – jedna z odrůd afrických fialek, která má dvojité, někdy dokonce trojité růžové květy, složené z více než 20 lístků. Její sytě zelené čepele listů spolu s červenými řapíky tvoří dokonalou harmonii s jasně růžovou barvou květů. Květy mají tlusté kulaté okvětní lístky, které se podobají miniaturním růžím. Ingridin květ má ve středu často symetrický tvar, je velmi dekorativní a je tak vynikajícím novým přírůstkem do série fialek typu Rhapsodie. V obchodech se objevuje od 2. čtvrtletí roku 2014.

Foto: dimetris.com.ua

Foto: dimetris.com.ua

Nejvhodnější dobou na přesazování afrických fialek je jaro, kdy jejich kořeny zaplní květináč. Rostliny přesazujeme ale jen do květináčů o málo větších, než jsou ty původní. Právě ty rostliny, jejichž kořeny se poněkud tísní, kvetou totiž nejvíce. Vhodná je zálivka výhradně do misky. Přelité fialky často uhnívají. A navíc, pokud se netrefíme a zalijeme i listy, voda na nich vytvoří hnědé fleky. Mezi zálivkami necháme substrát vyschnout. V průběhu zimy a při nižších teplotách omezíme zálivku i hnojení. Dojde-li přece jen k odumření některých listů nebo k jejich poškození, poškozené listy odstraníme velmi opatrně vykroucením, nikdy je neodřezáváme.

Odrůda: Yukako Foto: s-media-cache-ak0.pinimg.com (Odrůda: Yukako)

Africká fialka „Yukako“ je ohromující svým nestandardním zbarvením květů v kombinaci modré a zelenožluté barvy. Pochází z Japonska.

Foto: fricanviolet.org.au (Odrůda Flower Drum)

Foto: fricanviolet.org.au (Odrůda Flower Drum)

Tyto půvabné rostliny nejsou příliš náročné na pěstování. Zavděčíte se jim polostínem, ale snesou i stín. Ideální jsou pro ně okenní parapety orientované na východní nebo západní stranu. Rozhodně jim však nesvědčí přímé slunce ani studená voda jako zálivka. Obojí jim může výrazně uškodit. V případě popálení listů prudkým sluncem již není nápravy.

Množí se pomocí listových řízků nebo dělením trsu. Dělení trsu používáme pouze tehdy, je-li rostlina v dobré kondici. Na přihnojování fialek používáme tekutá hnojiva. Přihnojujeme jednou za 3 týdny. Na očištění zaprášených listů používáme jemný štětec. V případě, že zjistíme napadení fialek některou z chorob, zapíchneme do půdy jeden nebo dva stroužky česneku, který působí dezinfekčně.

Vzhledem k dlouhodobé oblibě, jíž se africké fialky těší jako naše pokojové rostliny, se dá předpokládat, že jejich pěstování nikdy nevyjde z módy.

Zuzana Bohdalová

Ideální brigáda: Aplikace, která spojuje firmy a brigádníky

Internet nabízí spoustu zajímavých portálů pro hledání práce, ovšem…

Nachystejte se na pláž! Jaké plavky jsou trendy?

Už jen pár týdnů a můžeme se těšit na…

4 tipy pro výběr nové koupelnové skříňky

Potřebujete pořídit novou skříňku do koupelny? Stejně jako u…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…
8e5b79d5a0deca33d378f9aa25331e87

Horoskop věrnosti – Jak jsou na tom znamení zvěrokruhu s nevěrou

Patříte mezi milovníky různých horoskopů? Zajímalo by vás, co…