KZ_logo1

Babské rady – jak se zbavit nervozity

13.2.2016

Máte důležitou zkoušku, pracovní schůzku nebo jen setkání s rodiči vašeho partnera a bolí vás z toho břicho, potí se vám ruce a cítíte úzkost? Nervozita je velmi nepříjemnou, ale bohužel častou součástí situací, na kterých nám opravdu záleží. Podívejte se s námi na rady a tipy, jak se nervozity zbavit a znovu se volně a zhluboka nadechnout.

Jak vzniká nervozita

Nervozita je v mnohých případech obrannou reakcí těla. Mozek jako by se obával toho, že se něco může stát. Může se projevit například strachem z výšky, obavami z pádu nebo různých adrenalinových aktivit. Často se však objevuje při strachu z trapné situace, z lidí nebo také vystupování na veřejnosti. A právě této nervozity se většina z nás potřebuje zbavit.

Jak se zbavit nervozity

Existuje několik cvičení, které nám mohou opravdu pomoci. Mezi takové patří například trénování mysli. Představte si ten nejhorší scénář, k jakému může při vašem vystoupení na veřejnosti dojít. A teď se zamyslete, jak je tato představa reálná. Možná už v tuto chvilku si uvědomíte, že je zcela zbytečné být nervózní.

Dechové cvičení

Velmi oblíbenou metodou, jak se rychle a úspěšně zbavit nervozity, je dýchání. Nejdříve se 2 vteřiny nadechujete, poté mějte 8 vteřin zadržený dech a další 4 vteřiny vydechujete. Jeden dech tak trvá 14 sekund, to znamená 4 nádechy za 56 sekund. Toto dechové cvičení vyzkoušejte, dokud ještě nejste nervózní, a poté vždy, když vás nervozita přepadne.

Zvykejte si

Další možností je opakovat situaci, která vás znervózňuje, až do té doby, než si zvyknete. Mluvit před lidmi nebo přednášet na veřejnosti nebude podesáté tak hrozné jako poprvé. Zkuste se zbavit trémy a nervozity tak, že si naplánujete situace, které vás znervózňují, na konkrétní dny a termíny, a poté se na ně pečlivě připravte. Věřte, že stačí deset přednášek, za které vás kolegové nebo kolegyně pochválí nebo vám zatleskají, a vaše nervozita bude pryč. A možná se na další výstup na veřejnosti začnete i těšit.

Když nejde o život, tak nejde o nic

Zamyslete se… Co se stane, když řeknete něco špatně? Co se stane, když váš výstup na veřejnosti nebude stoprocentní nebo když na některou větu zapomenete? O život nepřijdete, o práci určitě také ne a rozhodně nebudete všem pro smích. Každý se občas přeřekne nebo udělá nějaký trapas. Nikdo není dokonalý. Na to nezapomínejte!

Pomoc z přírody

Čaj

Foto: 123rf.com

K uvolnění vám může pomoci i bylinková tinktura nebo čaj. Dopřejte si například levanduli, šalvěj, třezalku, mátu, meduňku nebo heřmánek.

Další rady

  • Kromě správného dýchání funguje proti nervozitě i doušek nebo dva nealkoholického nápoje.
  • Sedněte si na pohodlnou, pevnou židli a nohy postavte na zem. Představujte si, že vám skrz páteř zezdola nahoru protéká proud vody a stříká vám z hlavy ven. Po chvilce se budete cítit uvolněnější. Z hlavy dostanete všechny negativní emoce i nervozitu.
  • Pokud máte referát nebo přednes na veřejnosti, klidně si sepište hlavní body, které si vezmete s sebou. Kdybyste se náhodou ztratili, stačí se podívat do papíru a v klidu pokračovat.
  • Může se také stát, že cvičení ani správné dýchání nepomůže a vaše nervozita stále trvá. Nestyďte se navštívit odborníka. Dobrý psycholog vám může velmi rychle a účinně pomoci.
  • V některých případech vás uklidní i poslech oblíbené hudby. Klidně si do svého mobilu nebo mp3 nahrajte i relaxační melodie.
  • Nezapomínejte ani relaxovat a dopřát si nejen zasloužené volno, ale také zábavu, při které se uvolníte a na chvilku zapomenete na všechny své starosti.
  • Dbejte také na dostatek vydatného spánku a nezapomínejte ani na sport.
  • Mimo jiné si můžete najít i vlastní rituál, který vás uvolní. Pro někoho je to procházka se psem, pro jiného dlouhá a horká vana nebo třeba jen kousek čokolády.

Jak řešíte problémy s nervozitou vy?

Michaela Michalíková

holywoodska-houpacka-piero-tmave-seda-moderni-kov-textilie-modern-living

Dětský ráj na vaší zahradě

Přemýšlíte, jak vybavit zahradu na léto, abyste si mohli…

Ideální brigáda: Aplikace, která spojuje firmy a brigádníky

Internet nabízí spoustu zajímavých portálů pro hledání práce, ovšem…

Nachystejte se na pláž! Jaké plavky jsou trendy?

Už jen pár týdnů a můžeme se těšit na…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…
8e5b79d5a0deca33d378f9aa25331e87

Horoskop věrnosti – Jak jsou na tom znamení zvěrokruhu s nevěrou

Patříte mezi milovníky různých horoskopů? Zajímalo by vás, co…