KZ_logo1

Bambus je všude, kam se podíváš

23.9.2019

Co vás napadne, když se řekne slovo bambus? Pro někoho to může být stavitelství a architektura, pro jiného japonská kuchyně. Málokdo si ale bambus spojí se stylem oblékáním a módou. Podívejte se na další neobvyklá využití bambusu.

Co vše víme o bambusu

Bambus je materiál, který má široké možnosti využití. Dá se použít v domácnosti, při stavbě domu nebo rekonstrukci. Tento přírodní materiál nahrazuje plasty, slouží například při výrobě nábytku, kuchyňského zařízení a hygienických pomůcek. Mezi hlavní vlastnosti bambusu patří odolnost, lehkost a levné pořizovací náklady. Architekti tento materiál někdy nazývají „novou ocelí“.

Něco málo z historie

V Číně byl bambus objeven už před více jak 6000 lety. Jeho cesta do Evropy byla delší a v našich končinách se objevil nedávno. V minulosti byl bambus využíván na výrobu nádobí, stavebních materiálů, ale dokonce i zbraní nebo hudebních nástrojů. Málokdo ví, že v Číně existuje dokonce až 400 druhů bambusu, kdy dřevnatá a dutá stébla bambusu jsou využívána všestranně.

Jaké jsou jeho výhody

Mezi největší výhody bambusu patří rychlý růst. Dokáže totiž vyrůst téměř do metrové výšky za jeden den. Tuto rostlinu vypěstujete téměř ve všech podmínkách. Nepotřebuje ani velké množství vody ani hnojiva. Jedná se o dřevinu, která obnovuje půdu, ve které roste. Bambus navíc snižuje uhlíkovou stopu a při svém růstu vrací do přírody o téměř 40 % kyslíku víc než stromy.

Nevýhody tohoto materiálu

Aby nebyla řeč jen o výhodách, tak je důležité zmínit i nevýhody bambusu. I když rychlý růst patří mezi výhody, částečně je i nevýhodou. Pokud se pěstování zvrhne, může bambus zničit ekosystém a velmi rychle se rozšířit a vytlačit původní rostliny a dřeviny. Při zpracování bambusu vás nepříjemně potrápí i jeho zpracování. Bambus se často třepí, rozsekává na proužky nebo se z něj musí vytvořit drť, která se lepí pomocí pryskyřice.

Vlastnosti, které vás překvapí

Ve stavebnictví je bambus využíván mnohem víc, než se může zdát. Tento materiál je totiž pevnější než cihly a dřevo. Svou pevností dokonce převyšuje i beton. Svými vlastnostmi konkuruje i oceli a při stavbě je oceňována i délka bambusových tyčí. Bambus se dá také skvěle tvarovat, například do oblouků. Jedná se o pružné vlákno, které je měkké a příjemné i na dotek. V současné době je bambus vyhledávaným materiálem při výrobě oblečení.

Módní okénko

Bambusové vlákno, ze kterého se vyrábí oblečení je jemné a pohodlné při nošení. Nedráždí pokožku a je vhodné i pro alergiky nebo osoby s citlivou kůží. Výhodou bambusu je také prodyšnost a termoregulační vlastnosti. V létě navíc příjemně chladí, v zimě udrží teplo. Oblečení z tohoto materiálu je biologicky rozložitelné a je možné jej recyklovat.

Nebojte se být alternativní

Milovníci módy ocení využití bambusu při tvorbě originálního oblečení. V současné době se velmi často řeší téma ekologie. Pořízení si oblečení z bambusu je tak nejlepším způsobem, jak se zapojit a šetřit planetu. Vybrat si můžete bambusové ponožky s barevnými a vtipnými vzory. K dostání jsou i cvičební legíny, spodní prádlo nebo dokonce trička, mikiny a košile. Zajímavým nápadem jsou bambusové tašky, případně doplňky do vlasů.

Zajímavosti pro pobavení

Mezi zajímavosti patří, že první petarda vznikla z bambusu vhozeného do ohně. Navíc existuje také bambusové mučení, které pochází z Japonska. Za druhé světové války japonští vojáci přichytili nepřátele bambusovými výhonky, které následně prorůstaly skrz živé vojáky.

Věděli jste o možném využití bambusu? Máte doma bambusové oblečení?

zdravý vztah

Od izolaci k intimitě: Jak mít zdravý partnerský vztah?

Romantické vztahy začínáme řešit už jako teenageři. Jde v…
The-Last-Kingdom

Seriály s hrdinou, do kterého se zamilujete

Dlouhé zimní večery si zaslouží nějakou tu odpočinkovou aktivitu,…
běhání

7 nejzdravějších sportů, které musíte vyzkoušet

Sport výrazně podpoří vaši cestu za ideální postavou. Navíc…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

zdravý vztah

Od izolaci k intimitě: Jak mít zdravý partnerský vztah?

Romantické vztahy začínáme řešit už jako teenageři. Jde v…
pár

Jak víte, že jste s partnerem připraveni na otevřený vztah?

Pravdou je, že každý, i člověk, který je ve…
sousede

10 rad, jak vycházet se sousedy

Bydlení v panelovém bytě může být stejně náročné jako…
pár

12 věcí, které vás naučí manželství

Každé manželství je jiné, jedno mají ale všechny společné.…
muž

Muž v depresi: Proč si muži nedokáží přiznat, že mají psychickou poruchu?

Čelit psychické poruše není nic jednoduchého. Nikdo před ní…