KZ_logo1

Chemické látky v kosmetice – Díl 2.

24.10.2016

Chemické látky v kosmetice nám připadají natolik zásadní, že jsme se rozhodli věnovat jim ještě druhý díl.  Nachází se v kosmetice téměř každé ženy, je proto důležité, abychom je znaly a dokázaly tak rozlišit kvalitní přípravky. Které látky si tedy objasníme dnes?

Sodium Citrate

Bezpečná a nedráždivá látka Sodium Citrate v kosmetice vyrovnává pH pokožky. Maskuje základní zápach ostatních chemických látek a má antioxidační účinky. Díky její nedráždivosti se s ní můžete setkat i v dětské kosmetice. Objevuje se hlavně v šamponech, kondicionérech, hydratačních a čisticích prostředcích a v přípravcích pro zralou pleť.

Cinnamal

Další z vonných látek, které se do kosmetiky přidávají za účelem maskování původního zápachu ostatních chemikálií, se jmenuje Cinnamal. Přirozeně se objevuje v kůře skořicových stromů, je to organická sloučenina, která dodává skořici typickou chuť a vůni. Jako vonná přísada se přidává do parfémů, lesků na rty, rtěnek, hydratačních krémů nebo mýdel. V parfémech se s ním můžete setkat převážně u sladkých a ovocných vůní. Cinnamal má antimikrobiální účinky, je netoxický, je však zařazen mezi alergenní vonné látky. Zajímavostí je, že odpuzuje psy a kočky.

Sorbitol

Sorbitol se využívá jako pleťový kondicionér. Má hydratační účinky a v kosmetice zajišťuje stálou vlhkost produktu. Je přidáván také pro jeho vonný efekt a je bezpečný ve všech koncentracích. V přírodě se běžně vyskytuje v bobulích a ovoci, například v třešních, meruňkách, švestkách nebo hruškách. Setkat se s ním můžete hlavně v zubních pastách, vlasových gelech, hydratačních krémech, ústních vodách nebo mýdlech, kterým dodává krémovost a jemnost.

Geraniol

Jako většina chemikálií v kosmetice, i Geraniol tlumí přirozený zápach dalších složek kosmetiky a dodává jí vůni. Geraniol však funguje jako tonikum. Dodává pleti příjemný pocit a zajišťuje dobrý stav pokožky a vlasů. Je hlavní složkou růžového oleje, v malém množství se vyskytuje také v pelargoniích, citronech, ylang-ylang nebo v levanduli. Má antiseptický účinek a je to přírodní antioxidant. Zajímavé je, že odpuzuje komáry, má protirakovinné účinky a voní sladce po růžích. Geraniol však může být až vážně dráždivý v očích a je zařazen mezi alergenní vonné látky. Setkáte se s ním hlavně v parfémech, pleťových hydratačních krémech, rtěnkách, v barvách na vlasy nebo ve vlasových přípravcích.

Alcohol Denat.

Denaturovaný alkohol se v kosmetice používá pro snížení tendence hotových výrobků k vytváření pěny při otřesech. Také zabíjí a zabraňuje růstu a množení mikroorganismů v kosmetice a má na pokožku stahující účinky. Denaturovaný alkohol se při kontaktu s kůží rychle vypařuje, což má na kůži chladivý účinek. Využívá se hned po vodě jako nejčastěji užívané rozpouštědlo. Pokud jej v kosmetice objevíte zapsaný v ingrediencích na některém z prvních pěti míst (tedy ve vysoké koncentraci), může být dráždivý.

Pokud jej budete i v nízkých dávkách používat na pleť, bude negativně působit na buňky a bude ji vysušovat a dráždit. Velmi se nedoporučuje používat na dětskou pokožku a u dospělých není doporučen na citlivá místa. Pokud jej objevíte v odličovačích očí, raději tyto výrobky nepoužívejte, jelikož mohou narušit ochrannou bariéru kůže a způsobit kontaktní dermatitidu. V parfémech se používá až v koncentraci 80 %, v přípravcích po holení je to 60 %, deodoranty obsahují až 70% koncentraci a ústní vody okolo 10 %. Často se s ním setkáte také v lacích na vlasy, řasenkách, barvách na vlasy, přípravcích na akné, tonerech a desinfekčních přípravcích.

Objevily jste v některém přípravku koncentrovaný alkohol na předních místech?

Tereza Obořilová

Ideální brigáda: Aplikace, která spojuje firmy a brigádníky

Internet nabízí spoustu zajímavých portálů pro hledání práce, ovšem…

Nachystejte se na pláž! Jaké plavky jsou trendy?

Už jen pár týdnů a můžeme se těšit na…

4 tipy pro výběr nové koupelnové skříňky

Potřebujete pořídit novou skříňku do koupelny? Stejně jako u…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…
8e5b79d5a0deca33d378f9aa25331e87

Horoskop věrnosti – Jak jsou na tom znamení zvěrokruhu s nevěrou

Patříte mezi milovníky různých horoskopů? Zajímalo by vás, co…