KZ_logo1

Co jste nevěděli o nočních můrách

26.11.2017

Noční můry zažil už určitě každý z nás. Jsou to děsivé sny, které nás probudí uprostřed noci, a mnohdy nevíme, co je a není skutečné. Víte, v jaké fázi spánku se tyto noční děsy zdají? Co vlastně znamenají a jak se jim vyhnout?

Kdy se zdají

Nepříjemné a mnohdy až strašidelné nebo děsivé sny se nám zdají v REM fázi spánku. V tuto dobu je zaznamenávána nejvyšší aktivita mozku. Po probuzení si většinou noční můru pamatujete, ale cítíte zvláštní úzkost a můžete se také vzbudit nepříjemným leknutím a trhnutím.

Co na to odborníci

Podle odborníků se noční můra spojuje s velmi krátkým a strašidelným snem. Tyto sny se pak vyskytují nejčastěji u dětí, ale jsou potvrzené i u dospělých. Psychiatři dokonce zkoumali noční můry u téměř desetitisíce dospělých a zjišťovali, co se přesně s člověkem děje. Po probuzení totiž může vnímat velmi zkresleně, okolní hlasy a zvuky mohou být děsivé, zvláštně se rozléhat nebo způsobovat ozvěnu.

Nejčastější noční můry

Opakovanými a velmi častými nočními můrami je například pád z výšky, pronásledování vrahem nebo třeba pocit paralýzy, kdy nemůžete hýbat nohama ani rukama. Dalšími nepříjemnými nočními můrami může být smrt milované osoby, ztráta zaměstnání, rozchod, nevěra nebo také neschopnost pohnout se z místa nebo dokončit rozdělanou práci.

Proč se nám zdají

Důvodů, proč se nám noční můry zdají, může být několik. Často se v nich zobrazuje prožité trauma z reálného života nebo stres, který nás denně zatěžuje. Vnitřní napětí se tak musí někde projevit a často se projeví právě v noci, ve snech. Na vině může být také alkohol, přemíra kouření, nedostatek spánku nebo třeba užívání léků na spánek a celkově špatný životní styl.

Jak se nočních můr zbavit

Proti nočním můrám můžete bojovat tím, že si připravíte ideální podmínky ke spánku. Vyvětrejte, než jdete spát, čistě si povlečte peřiny a v létě klidně mírně otevřete okno. Choďte spát ve stejnou dobu, ráno vstávejte pravidelně ve stejnou dobu a nespějte víc než 8 až 9 hodin. Zároveň spěte ve tmě a v tichu, před spaním se snažte přečíst si něco příjemného nebo si pusťte pohodový a příjemný film. Můžete si dát také sklenici mléka s medem.

Výklad nočních můr

Noční můry se dají vykládat stejně jako sny. Když se například topíte, může to znamenat, že máte v reálném životě spoustu problémů a nevíte, jak si s nimi poradit. Co se týče traumat, můžou se vám vracet právě v nočních můrách. Ať už jde o týrání, šikanu nebo další nepříjemné zážitky z dětství či z dospívání, je třeba vyřešit a zpracovat tato traumata v reálném světě, a zbavit se tak nočních můr. Pokud se chcete před spaním co nejvíce uvolnit, můžete zkusit jógu.

Extra tip

Před spaním si lehněte nebo sedněte do klidného a tichého místa, pusťte si hudbu a zkuste si celý den uzavřít. Vzpomeňte si na ráno a v pěti až deseti minutách si celý den ve své hlavě projeďte a myslete na to, co jste zažili. Uzavřete si celý den tímto připomenutím a nenechávejte v hlavě otevřená témata, neřešte již problémy a starosti se pokuste hodit za hlavu. A možná přijdou příjemné a barevné sny, které si užijete.

Jak se zbavujete nočních můr vy?

Michaela Michalíková

matka

Kojení: Mám důvody, proč nechci kojit

První dny mateřství jsou povětšinou zastřené mlhou. Adaptovat se…
interiér

Barvy v interiéru – co vše ovlivňují

Zařizujete si bydlení a přemýšlíte, jaké barvy vybrat? Slyšeli…
zelenina

12 zdravých potravin pro rychlejší hubnutí

Potřebujete zhubnout přebytečné kilogramy a udělat něco pro své…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

anxiety-black-and-white-casual-1487956

Jak se vyrovnat se smrtí blízkého a pokračovat v práci?

Mnohé věci v životě nedokážeme ovlivnit. Smutek ze smrti…
žena

Kegelovými cviky k intenzivnějšímu orgasmu

Správným cvičením posílíte své tělo a procvičíte problematické partie.…
randění

Život nezadané ženy: Proč se bojíme randit?

Na světě máme tři druhy žen. První skupinu tvoří…
zamilovaný pár

Kam s partnerem, abyste zahnali nudu

Jste se svým partnerem již nějakou dobu a rande…
pár v posteli

Znuděná sexem: Když vyprchá vášeň, je opravdu konec?

Jen málo aktivit je tak vzrušujících jako sex. A…