KZ_logo1

Co jste nevěděli o nočních můrách

26.11.2017

Noční můry zažil už určitě každý z nás. Jsou to děsivé sny, které nás probudí uprostřed noci, a mnohdy nevíme, co je a není skutečné. Víte, v jaké fázi spánku se tyto noční děsy zdají? Co vlastně znamenají a jak se jim vyhnout?

Kdy se zdají

Nepříjemné a mnohdy až strašidelné nebo děsivé sny se nám zdají v REM fázi spánku. V tuto dobu je zaznamenávána nejvyšší aktivita mozku. Po probuzení si většinou noční můru pamatujete, ale cítíte zvláštní úzkost a můžete se také vzbudit nepříjemným leknutím a trhnutím.

Co na to odborníci

Podle odborníků se noční můra spojuje s velmi krátkým a strašidelným snem. Tyto sny se pak vyskytují nejčastěji u dětí, ale jsou potvrzené i u dospělých. Psychiatři dokonce zkoumali noční můry u téměř desetitisíce dospělých a zjišťovali, co se přesně s člověkem děje. Po probuzení totiž může vnímat velmi zkresleně, okolní hlasy a zvuky mohou být děsivé, zvláštně se rozléhat nebo způsobovat ozvěnu.

Nejčastější noční můry

Opakovanými a velmi častými nočními můrami je například pád z výšky, pronásledování vrahem nebo třeba pocit paralýzy, kdy nemůžete hýbat nohama ani rukama. Dalšími nepříjemnými nočními můrami může být smrt milované osoby, ztráta zaměstnání, rozchod, nevěra nebo také neschopnost pohnout se z místa nebo dokončit rozdělanou práci.

Proč se nám zdají

Důvodů, proč se nám noční můry zdají, může být několik. Často se v nich zobrazuje prožité trauma z reálného života nebo stres, který nás denně zatěžuje. Vnitřní napětí se tak musí někde projevit a často se projeví právě v noci, ve snech. Na vině může být také alkohol, přemíra kouření, nedostatek spánku nebo třeba užívání léků na spánek a celkově špatný životní styl.

Jak se nočních můr zbavit

Proti nočním můrám můžete bojovat tím, že si připravíte ideální podmínky ke spánku. Vyvětrejte, než jdete spát, čistě si povlečte peřiny a v létě klidně mírně otevřete okno. Choďte spát ve stejnou dobu, ráno vstávejte pravidelně ve stejnou dobu a nespějte víc než 8 až 9 hodin. Zároveň spěte ve tmě a v tichu, před spaním se snažte přečíst si něco příjemného nebo si pusťte pohodový a příjemný film. Můžete si dát také sklenici mléka s medem.

Výklad nočních můr

Noční můry se dají vykládat stejně jako sny. Když se například topíte, může to znamenat, že máte v reálném životě spoustu problémů a nevíte, jak si s nimi poradit. Co se týče traumat, můžou se vám vracet právě v nočních můrách. Ať už jde o týrání, šikanu nebo další nepříjemné zážitky z dětství či z dospívání, je třeba vyřešit a zpracovat tato traumata v reálném světě, a zbavit se tak nočních můr. Pokud se chcete před spaním co nejvíce uvolnit, můžete zkusit jógu.

Extra tip

Před spaním si lehněte nebo sedněte do klidného a tichého místa, pusťte si hudbu a zkuste si celý den uzavřít. Vzpomeňte si na ráno a v pěti až deseti minutách si celý den ve své hlavě projeďte a myslete na to, co jste zažili. Uzavřete si celý den tímto připomenutím a nenechávejte v hlavě otevřená témata, neřešte již problémy a starosti se pokuste hodit za hlavu. A možná přijdou příjemné a barevné sny, které si užijete.

Jak se zbavujete nočních můr vy?

Michaela Michalíková

holywoodska-houpacka-piero-tmave-seda-moderni-kov-textilie-modern-living

Dětský ráj na vaší zahradě

Přemýšlíte, jak vybavit zahradu na léto, abyste si mohli…

Ideální brigáda: Aplikace, která spojuje firmy a brigádníky

Internet nabízí spoustu zajímavých portálů pro hledání práce, ovšem…

Nachystejte se na pláž! Jaké plavky jsou trendy?

Už jen pár týdnů a můžeme se těšit na…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…
8e5b79d5a0deca33d378f9aa25331e87

Horoskop věrnosti – Jak jsou na tom znamení zvěrokruhu s nevěrou

Patříte mezi milovníky různých horoskopů? Zajímalo by vás, co…