KZ_logo1

Druhý sourozenec v pořadí

12.6.2017

Máte starosti, aby se vaše druhé dítě nestalo opakovaným cílem násilnických projevů staršího dítěte? Bojíte se, že nebudete mít na výchovu dvou dětí dostatek času a pevné nervy? Nebo máte již čtyřleté dítě a nějak nemáte potřebu mít ještě dalšího potomka? Možná jen potřebujete ujištění, že velká rodina je to nejlepší pro vás i pro vaše děti. A že nechcete udělat ze svého prvního potomka smutného a osamělého jedináčka. Podívejme se tedy na to, jak je to s druhým sourozencem v pořadí.

Dilema

Možná jste při prvním dítěti zjistili, že o výchově dětí toho nevíte zdaleka tolik, co jste předpokládali. Různé rady vyhledáváte na internetu a v chytrých knihách, radíte se s příbuznými a přáteli. A když už máte pocit, že jste nějaké ty zkušenosti nasbírali, přemýšlíte, jestli by to už s druhým dítětem přece jen nebylo snazší. Kladete-li si tyto otázky, pak vězte, že vám na ně nedá nikdo jednoznačnou odpověď. Většina matek vám ale jistě potvrdí, že řešení nenajdete v knihách ani na internetu. Dobrým rodičem vás naučí být jen vaše děti, a to bez ohledu na to, zda budete mít jedno nebo čtyři děti.

Kdy zavolat čápa?

Velký věkový rozdíl udělá z vašich dětí jedináčky a ne sourozence. A jedno dítě je pořád jen jedno, ale jakmile přijde na svět další, starosti o ně se násobí, ale znásobí se i radosti, a pak už je takřka jedno, jestli máte děti dvě, tři, případně čtyři.

Neklaďte na děti nereálné nároky

Nechtějte po svém prvorozeném dítěti, aby dělalo chůvu mladšímu sourozenci. Nenuťte mladší dítě, aby nosilo boty a oblečení po tom starším. A už vůbec nepředpokládejte, že by vaši potomci mohli plnit vaše sny a přání, mají totiž kupu těch vlastních, které jim dají dostatečně zabrat.

Výhody být tím druhým

O druhých dětech v pořadí (lépe řečeno o prostředních) se říká, že si snadněji nacházejí přátele. Prý je to způsobeno tím, že se ve své rodině cítí nepochopené a přetížené. A to následně souvisí s tím, že jsou úspěšnější v jednání se svými vrstevníky, jejich společenský takt je kultivovanější a v pozdějším věku bývají více schopné vyrovnat se s běžným fungováním ve společnosti, v zaměstnání i v partnerském životě a v manželství. Druhé děti v rodině mají prakticky celoživotní trénink v tom, jak se stát přizpůsobivějším člověkem.

Nevýhody druhých v pořadí

Někdy se stává, že na prostřední děti není dost času. Rodiče by na ně však neměli zapomínat! Nezapomínejte na prostřední dítě ani se zdánlivou maličkostí, jako je dostatečné množství jeho fotek v rodinném albu. Prostřední děti se často cítí jakoby sevřené staršími a mladšími sourozenci. Proto by jim rodiče měli dát šanci, aby vynikly. V rodinách, kde peněz není nazbyt, by mělo druhé dítě pocítit svou výjimečnost i v tom, že nemusí nutně a za všech okolností nosit jen věci obnošené starším sourozencem. Dnešní děti dokážou být někdy tvrdé a třeba ve škole mohou dávat najevo velmi nevybíravě, že dítě mezi ně nezapadá, protože nechodí dostatečně trendy oblečené. A pak je tu ještě snaha prostředních dětí nikoho si nerozházet. Chtějí se všemi vyjít, a tak se od nich rodiče mohou velmi často dozvědět zkreslené informace. Je však na rodičích, aby dokázali dítěti vysvětlit, že chtějí znát pravdu a nebudou se za ni na dítě zlobit.

Zuzana Bohdalová

žena při notebooku

Jak si při hledání práce zachovat optimismus?

Možná jste právě ukončili školu a možná chcete změnit…
woman-2003647_1280d

Šikana existuje i v předškolním věku: Co dělat, když je vaše dítě obětí nebo agresorem?

Vydírání, podmínky a pomluvy. Vítejte v podsvětí předškolního prostředí,…
manželský_pár

Vdaná před 30tkou: Výhody a nevýhody manželství v mladém věku

Život je komplikovaný a zábavný, někdy krutý, jindy úžasný.…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

manželský_pár

Vdaná před 30tkou: Výhody a nevýhody manželství v mladém věku

Život je komplikovaný a zábavný, někdy krutý, jindy úžasný.…

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…