KZ_logo1

Jak na suché ruce

13.12.2015

V chladném období je pokožka rukou mnohem náchylnější k vysušování než v jiné části roku. Vaší kůži neprospívá chlad, jsou tedy rukavice. Trpí-li vaše ruce stále, zapátrejte po příčině!

Nejčastější příčiny

Kůže na rukou nemá tolik mazových žláz, kolik by potřebovala. Navíc ruce jsou naším pracovním nástrojem, tudíž jsou mnohem náchylnější než jiné části těla.

Hlavní roli v příběhu suchých rukou hraje povolání, frekvence namáčení i prostředí, ve kterém se pohybujeme. Samozřejmě, jak už to tak bývá, každé lidské tělo je unikát, tudíž i stav vaší pokožky je silně individuální.

Náročná práce, práce v prašném prostředí, úklid, vaření, mytí nádobí, ale i klimatizace rukám ubližují.

Asi těžko přenecháte všechny domácí práce spojené s namáčením na protějšku nebo dětech, pokuste se ale zamezit styku s vodou použitím rukavic. Pokud nesnesete např. umývat nádobí v rukavicích, zaměřte se na teplotu vody. Ta by měla být příjemná, ani horká, ani studená. Snažte se vysušování předcházet již v koupelně, ruce myjte co nejkratší dobu.

kdo maže, ten jede

A zvláště v otázce suchých rukou platí lidové pořekadlo: „kdo maže, ten jede“. Dopřejte si několikrát denně vrstvu zvláčňujícího přípravku na ruce. Na trhu je jich nepřeberné množství – krémy, vazelíny, masti, másla (bambucké, kokosové…) Vybírejte podle typu kůže, vůně, konzistence…

Večer před ulehnutím si ruce namažte tlustší vrstvou krému nebo vazelíny, nasaďte bavlněné rukavice, schrupněte si a ráno budou ruce jako nové.

Rozmazlujte je

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Používáte všemožné krémy, koupelovou i dekorativní kosmetiku, tak proč nedopřejete trochu pozornosti i chuděrkám, které ve dne zkusí ze všech částí těla nejvíce? Krátká masáž, případně také promnutí rukou, zajistí jejich prokrvení a uvolnění. A že na to nemáte čas? V tramvaji, ve frontě, u počítače… Zabere to jen pár minut.

Proč si ale nedopřát luxus v podobě zábalů? Nemusíte rovnou nechávat výplatu v salonech. Dejte na babské rady a zábaly si připravte doma sama. Začněte peelingem. Nemáte-li žádný po ruce, naberte do dlaně trochu krystalového cukru, lehce navlhčete a jemně promněte. Ruce nedrhněte, jen lehce otírejte o sebe. Pokud vám ale kůže na rukou praská, peelingům se raději vyhněte.

Med a olej

Trochu oleje (zkuste olivový, hezky voní) a stejné množství medu smíchejte a naneste na ruce a vmasírujte. Kouzlo bude účinnější, pokud pak ruce přes noc zabalíte do bavlněných rukavic. Pokud vám trocha zbude, šup s tím na rty! Ty také nemají své vlastní mazové žlázy. Navíc chuť medu na rtech vážně stojí za to.

Aloe vera       

Rostlinku podélně rozřízněte, seškrábněte dužinu a vmasírujte do pokožky. Pozor, vyhněte se slupce, má projímavé a mírně toxické účinky. Gelovitou část pro větší intenzitu smíchejte opět s olivovým olejem, naneste a navlékněte bavlněné rukavice. Ruce budou díky aloe a oleji nejen promaštěné, ale i hydratované.

Sádlo a měsíček

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Máte-li možnost dostat se k domácímu vyškvařenému sádlu, máte vyhráno. Zeptejte se babiček, ty na něj nedají dopustit. Pro fajnšmekry je tady i měsíček lékařský, svařte ho právě se sádlem a vzniklou „mast“, používejte jako krém. Nedostává-li se vám sádla, měsíčková mast je k dostání v každé lékárně. Místo měsíčku také vyzkoušejte rakytník.

Pokud potřebujete okamžitou pomoc a nemáte po ruce med, sádlo ani aloe, zkuste rozehřát olej na příjemnou teplotu, ruce do něj ponořte, nechte působit a poté chvíli masírujte. Nezapomeňte, že pokud máte vysušené ruce, trpí i vaše nehty. Teď už možná tušíte, proč se vám nehty lámou a třepí…

Pokud nic nepomáhá, popřemýšlejte, zdali není příčina například v nedostatku vitamínů, především železa, vápníku, selenu, zinku nebo vitamínu D a E, ale i C. Na stavu vaší pokožky se také může podepisovat stres. Takže spojte užitečné s příjemným a relaxujte, masírujte a užívejte si.

Markéta Jargusová

 

 

Ideální brigáda: Aplikace, která spojuje firmy a brigádníky

Internet nabízí spoustu zajímavých portálů pro hledání práce, ovšem…

Nachystejte se na pláž! Jaké plavky jsou trendy?

Už jen pár týdnů a můžeme se těšit na…

4 tipy pro výběr nové koupelnové skříňky

Potřebujete pořídit novou skříňku do koupelny? Stejně jako u…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…
8e5b79d5a0deca33d378f9aa25331e87

Horoskop věrnosti – Jak jsou na tom znamení zvěrokruhu s nevěrou

Patříte mezi milovníky různých horoskopů? Zajímalo by vás, co…