KZ_logo1

Jak se starat o jemné vlasy?

13.4.2017

O tom, jak bude vypadat váš vlasový porost, bylo rozhodnuto ještě mnohem dříve, než jste si sama uvědomila svou existenci. Mohou za to totiž geny. Ačkoliv vlastnosti svých vlasů nezměníte, správnou péčí a výživou můžete docílit zcela nového vzhledu. Za to se vám bohatě odmění především s přibývajícím věkem, neboť tak přispějete ke zpomalení stárnutí vlasového vlákna, omezíte vypadávání vlasů či jejich úplnou ztrátu.

Jemný vlas je vlas takový, který má v řezu menší průměr nežli vlas normální. V důsledku toho je vlas mnohem křehčí, náchylnější k lámavosti, třepení a vysušování. Majitelky takových vlasů je většinou popisují jako řídké, bez objemu a se sklony k rychlému maštění. V boji za dokonale hustou a lesklou hřívou jako z reklamy se pak ale často dopouští fatálních chyb.

Péče začíná na talíři

Každý boj za krásnější povrch lidského těla by měl začínat v jeho útrobách. Zamyslete se tedy prvotně nad svým jídelníčkem, zdali obsahuje dostatek vitamínů a minerálů, které prospívají zdravému růstu vlasů. Jedná se konkrétně o vitamíny A, B (3, 5, 6, 8, 12), C, E, H a minerály hořčík, křemík, zinek, selen, železo, vápník, měď, draslík a mangan. Tyto prospěšné látky lze samozřejmě podávat ve formě tablet, kterých je na trhu k dostání celá škála, avšak najdete je i v potravinách, jako jsou dýňová semena, ořechy, lněné semínko, oves či bobulovité ovoce, a často se tak vyvarujete nechtěných vedlejších účinků tablet. Ty totiž povětšinou způsobují rychlejší a hustší růst ochlupení po celé ploše lidského těla. Prokazatelně příznivé účinky má na jemné vlasy i časté pití zeleného čaje, a to především ve větší míře.

Víc mytí škodí

Za zdánlivý dojem mastnoty mohou především přirozené vlastnosti jemných vlasů. Jelikož je vlas tenčí, leží na hlavě v méně vrstvách, a tím pádem se k vlasu i snadněji dostane maz, který pokožka hlavy vylučuje, aby vlas vyživila. Častým mytím se tedy pokožka hlavy spíše vysušuje a mohou se tedy dostavit i kožní poruchy jako jsou například lupy. Proto tedy svou kštici netrýzněte dennodenním mytím. Ideální je vlasy omývat jednou za dva až tři dny, a to speciálními nezatěžujícími produkty, které dodají vašim vlasům kýžený objem.

Správná péče

Foto: parfemgroup.cz

Foto: parfemgroup.cz

Ze široké nabídky produktů vybírejte prvotně ty pro zvětšení objemu. Namísto klasického kondicionéru, který vlasy obalí nepropustnou vrstvou a přispívá k pocitům mastnoty a těžkosti, zvolte jeho bezoplachovou verzi. Důležitá je rovněž pravidelná intenzivní péče pomocí vlasových masek či regeneračních kúr. Důležitou roli hraje i teplota vody. Ta by měla být při mytí šampónem vlažná a v závěrečné fázi oplachování regenerační kúry spíše studená, aby se vlasové vlákno stáhlo a zacelilo.

Závěrečný styling

Po umytí se vyvarujte úporného ždímání a tření ručníkem či násilného rozčesávání hřebenem. Vlasy zabalené do ručníku jen jemně promačkejte a pročešte nejdříve prsty, hřebenem až poté. Opatrně zacházejte rovněž s fénem, kulmou či žehličkou, jejichž tepelný žár způsobuje dlouhodobé poškození vlasového vlákna. Skvělým pomocníkem jsou tzv. Root liftery, tedy přípravky aktivované teplem, které před fénováním nanesete ke kořínkům. Ty přispějí k dlouhodobému objemu a omezení maštění pokožky. Díky moderním technologiím se již nemusíte bát ani vlasových olejů. „Jemnovláskám“ je rovněž doporučováno používání suchých šampónů ve spreji, které zamezí mastnému vzhledu vlasů a prodlouží interval mezi jednotlivými mycími dny.

Alice        

zdravý vztah

Od izolaci k intimitě: Jak mít zdravý partnerský vztah?

Romantické vztahy začínáme řešit už jako teenageři. Jde v…
The-Last-Kingdom

Seriály s hrdinou, do kterého se zamilujete

Dlouhé zimní večery si zaslouží nějakou tu odpočinkovou aktivitu,…
běhání

7 nejzdravějších sportů, které musíte vyzkoušet

Sport výrazně podpoří vaši cestu za ideální postavou. Navíc…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

zdravý vztah

Od izolaci k intimitě: Jak mít zdravý partnerský vztah?

Romantické vztahy začínáme řešit už jako teenageři. Jde v…
pár

Jak víte, že jste s partnerem připraveni na otevřený vztah?

Pravdou je, že každý, i člověk, který je ve…
sousede

10 rad, jak vycházet se sousedy

Bydlení v panelovém bytě může být stejně náročné jako…
pár

12 věcí, které vás naučí manželství

Každé manželství je jiné, jedno mají ale všechny společné.…
muž

Muž v depresi: Proč si muži nedokáží přiznat, že mají psychickou poruchu?

Čelit psychické poruše není nic jednoduchého. Nikdo před ní…