KZ_logo1

Jak uspět na přijímacím pohovoru

12.3.2017

Výběrové řízení je někdy dlouhý a složitý proces, na jehož konci buď můžete, nebo nemusíte být úspěšní. Abyste se ve spleti kliček, doporučení a různých tipů na cestě k vysněné práci neztratili, připravili jsme pro vás podrobný přehled, který vám usnadní orientaci.

Vyberte si vhodnou pozici

Častým zvykem některých lidí bývá odepisování na mnoho různých inzerátů, které však nemají nic společného. Střílet od boku a snažit se získat „jakékoliv“ zaměstnání není zrovna tím nejlepším způsobem, jak získat vysněné místo. Nejprve byste si měli ujasnit, jaké povolání byste rádi vykonávali, a co od budoucího zaměstnání vlastně očekáváte. V klidu si sedněte, sepište si seznam, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, a ujasněte si, čemu se vlastně chcete věnovat.

Upravte si životopis

Přestože existuje celá řada tipů, jak napsat životopis, někteří lidé chybují v tom, že personalistům posílají neprofesionální CV. Životopis je buď nepřehledný, nudný, nebo příliš obsáhlý. Správný životopis by měl být na jednu stránku, měl by obsahovat nejdůležitější shrnutí vašeho pracovního i studijního života a neměl by být ani příliš barevný, ani nudný.

Co vám rozhodně přidá body, je správná grafická úprava životopisu. Do jednoho z horních rohů přidejte svou fotografii. Je dokázáno, že CV s fotkou se personalistovi jeví sympatičtější, protože díky fotografii přestane být žadatel o práci pouze anonymním číslem. Pokud chcete svůj životopis barevně vyladit a přesto se držet elegantního vzhledu, volte jednoduché střídmé barvy. Nepoužívejte šablony CV, které si můžete stáhnout z internetu. Věřte tomu, že personalistovi se sejde nespočet životopisů, které vypadají téměř na chlup stejně. Dejte si tu práci a vytvořte si své CV sami.

Nezapomínejte na motivační dopis

Mnoho lidí motivační dopis stále opomíjí, a to je velká chyba. Nikdy neposílejte svůj životopis bez motivačního dopisu, připojte alespoň pár řádků o tom, proč právě vy jste tím nejlepším kandidátem. Dejte si záležet. Nemusíte psát středověký epos, stačí věcný výčet vašich kvalit, díky kterým si personalista řekne, že právě vy se pro tuto práci hodíte, a důvodů, proč se hlásíte zrovna na tuhle pracovní pozici. Pokud k životopisu nepřipojíte motivační dopis, máte mnohem menší šanci na to, že budete pozváni k osobnímu pohovoru.

Udělejte dojem

Před nějakou dobou jste odeslali životopis a teď už jen čekáte na pozvání k osobnímu pohovoru. Zvoní vám telefon a na displeji se objeví neznámé číslo. Co teď? Předtím, než zvednete telefon, se nadechněte a usmějte se. Je vědecky dokázáno, že se osobě na druhé straně budete jevit milejší a sympatičtější, když se budete usmívat. Personalistovi naslouchejte, neskákejte mu do řeči a buďte milí.

Připravte se

Splnilo se vaše přání a personalista vás pozval na tolik vytoužený osobní pohovor. Ale co teď? Mnoho uchazečů dělá tu chybu, že přípravu na pohovor podcení. Nejprve si zjistěte co nejvíce informací o firmě a o pozici, na kterou se hlásíte. Není nic trapnějšího, než když se vás potenciální šéf zeptá, co víte o jeho firmě, a vy nebudete schopni odpovědět. Tady platí čím více, tím lépe. Projděte si články na internetu, podívejte se na zkratky v inzerátu, kterým nerozumíte nebo si jejich významem nejste jistí.

Dále si najděte na internetu seznam nejčastějších otázek, které se pokládají na pohovorech, a připravte si na ně odpovědi. Díky tomu se budete cítit sebevědoměji, a eliminujete tak možnost, že budete nepříjemně překvapeni.

Dalším důležitým bodem je výběr vhodného oblečení. Tady platí, že na pohovor byste se měli obléci o třídu výše, než je pozice, na kterou se hlásíte. Střídmým kostýmkem nebo sakem rozhodně nic nezkazíte. Vyvarujte se příliš výrazných šperků, laků na nehty nebo přehnaného líčení.

Pozor na řeč těla

Když jste nervózní, tak se třesete a nevíte, co s rukama? Jak ale nervozitu přelstít? Dobrým tipem je nazkoušet si odpovědi doma před zrcadlem, mluvit pomalu, zřetelně artikulovat a dívat se přitom na sebe do zrcadla.

Dbejte ale i na řeč těla, která je stejně důležitá jako to, co říkáte. Pokud budete hovořit o tom, že jste komunikativní, společenští a veselí, a přitom budete mít zkřížené ruce na prsou, dáváte tím spíše najevo, jak jste nejistí, a tudíž vám není možné vaši komunikativnost věřit. Pořádně si všechno natrénujte, než na pohovor půjdete.

Úsměv, prosím

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Personalista či váš potenciální šéf je také jenom člověk a není člověka, který by neměl rád sympatické a usměvavé lidi. Pokud vpadnete do kanceláře nabručení, smutní, bez očního kontaktu nebo bude vaše podání ruky nemastné neslané, vězte, že práci určitě nezískáte. Před vstupem do kanceláře se narovnejte, nadechněte se a usmějte se. Úsměv by měl být jemný, žádná křečovitá póza ala Joker z Batmana, ale decentní. Pokud se na pohovoru s personalistou naladíte na stejnou vlnu a dokonce se i zasmějete, máte dveře otevřené.

Nikdy si nestěžujte

Dalším důležitým bodem je – hlavně si nestěžovat. Nikdy před novým vedoucím nemluvte o svém bývalém zaměstnavateli špatně. I kdyby to byla stokrát pravda, vašeho potenciálního vedoucího to opravdu nezajímá. Navíc si o vás řekne, že nejste loajální, což opravdu nepotřebujete. Pokud jste odešli z bývalé práce kvůli nesnesitelným podmínkám nebo špatné komunikaci se šéfem, prostě to zaonačte. Dobrá je věta typu „víte, chtěl jsem naplno využít svůj potenciál, a v bývalé práci už k tomu nebyl prostor“.

Po skončení pohovoru

Pohovor nikdy sami neukončujte, ale počkejte, než to udělá personalista. Nikdy neotvírejte otázku platu, tu by měla otevřít také druhá strana. Rozlučte se, podejte ruku, nezapomeňte na úsměv a odejděte. Neptejte se, kdy vám zavolají, většinou se tak stane do týdne či do čtrnácti dnů. Pokud se vám po této době neozvou, s prací raději nepočítejte. Je slušnost poslat vám email s informací, že nepostupujete do dalšího kola nebo že jste nebyli přijati, ale některé firmy to neřeší.

Rady na závěr

Někdy se radí uchazečům o práci přijít po pohovoru domů a odeslat personalistovi email s poděkováním, abyste tak dali najevo, že o práci máte vážný zájem. Personalista ví, že o danou pozici máte zájem, jinak byste nešli na pohovor, nemusíte mu to vnucovat dalším emailem. Pokud se vám firma delší dobu neozývá, někteří lidé radí do firmy zavolat. Opravdu ale chcete pracovat ve firmě, která zjevně neví, zda vás chce zaměstnat?

Odmítli vás? Nic si z toho nedělejte, chyba nemusí být na vaší straně, prostě jen našli někoho, kdo má víc zkušeností nebo se jim víc líbí. I výběrové řízení je subjektivní záležitost a není člověk ten, který by se zalíbil lidem všem.

A co vy, dámy, jaké jsou vaše zkušenosti s hledáním práce?

Lucia

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář