KZ_logo1

Jakou látku vybrat na šití podzimního dětského oblečení?

3.12.2018

Chystáte se pořídit dítěti krásnou kulku, kalhoty nebo sáčko? Víte, z jakých látek se nejlépe šije a které se ideálně hodí do podzimního sychravého počasí? Pojďme se podívat na přehled látek pro ušití podzimního dětského oblečení.

Merino

Vlna merino ze stejnojmenného plemena ovcí se cení pro své extra hřejivé vlastnosti. Budete-li šít z této vlny například vysoké capáčky do nosítka, zůstanou nožičky dítěte po celou procházku v teple a doslova jako v bavlnce. Látka je měkoučká, příjemná a nekouše. Merino vlna se dále rozděluje dle hrubosti vlákna od hrubé až po ultra fine. Záleží jen na vás, jakou zvolíte. Při praní dejte pozor, aby se látka nesrazila. Z merino vlny se šijí body, trička, kulky, ponožky a funkční prádlo pro děti.

Softshell

Textilní látka je částečně voděodolná a chrání velmi dobře proti větru. Šijí se z ní kalhoty, bundy s kapucí a celkově se využívá pro tvorbu outdoorové oblečení. Voděodolnost se odvíjí od druhu látky – membránová a nemembránová. Membránová softshellka má lepší voděodolnost než nemebránová.

Bavlněné látky

Bavlněných látek je na výběr celá řada. Z nich můžete ušít prakticky cokoli – dětská trička, tepláky, dekorace, textilní zvířátka, panáčky, povlečení, závěsy. Bavlněná látka se dobře nakupuje online.

Jak vybrat látku metráž

Vybíráte-li látku úplně poprvé, můžete se u nákupu potrápit. Látka metráž se odvozuje od toho, že látku kupujete na metry. Nicméně ne v každém obchodě musíte bezpodmínečně koupit jeden metr látky. Řada e-shopů prodává tzv. metráže po deseti, dvaceti či padesáti centimetrech, a tak můžete zakoupit i méně než jeden metr. Látku vybírejte, když víte, co budete konkrétně šít. Může se vám stát, že zvolíte příliš jemnou látku, ze které později naplánujete ušití dětského oblečení jako kalhot nebo bundy.

Jak spočítat spotřebu látky

Nejprve rozvrhněte, co budete šít, a teprve poté vyčítejte množství látky. Nejlépe podle předem vybraného střihu. Dobře si spočítejte, kolik látky budete potřebovat. Zakalkulujte přesahy. Pozor na vzorek. U dětských látek s obrázky musíte připočíst také materiál, který zbyde, pokud budete chtít, aby na sebe obrázky (motivy) navazovaly. Tento systém využijete například při šití polštářků, závěsů či povlečení. Látka se může o 5 % až 10 % srazit.

Co dělat, když máte málo látky

Pokud se vám stane, že máte málo látky (špatně jste to spočítali nebo jste se rozhodli, že ušijete něco navíc), zkuste zaexperimentovat a vložit do modelu jednobarevnou látku. Například šijete-li polštářek z modré květované látky, můžete z jedné strany použít jednobarevnou modrou látku, ze strany druhé krásný květovaný vzorek. Látky metráž můžete dokoupit v kamenné prodejně nebo v e-shopu.

matka

Kojení: Mám důvody, proč nechci kojit

První dny mateřství jsou povětšinou zastřené mlhou. Adaptovat se…
interiér

Barvy v interiéru – co vše ovlivňují

Zařizujete si bydlení a přemýšlíte, jaké barvy vybrat? Slyšeli…
zelenina

12 zdravých potravin pro rychlejší hubnutí

Potřebujete zhubnout přebytečné kilogramy a udělat něco pro své…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

anxiety-black-and-white-casual-1487956

Jak se vyrovnat se smrtí blízkého a pokračovat v práci?

Mnohé věci v životě nedokážeme ovlivnit. Smutek ze smrti…
žena

Kegelovými cviky k intenzivnějšímu orgasmu

Správným cvičením posílíte své tělo a procvičíte problematické partie.…
randění

Život nezadané ženy: Proč se bojíme randit?

Na světě máme tři druhy žen. První skupinu tvoří…
zamilovaný pár

Kam s partnerem, abyste zahnali nudu

Jste se svým partnerem již nějakou dobu a rande…
pár v posteli

Znuděná sexem: Když vyprchá vášeň, je opravdu konec?

Jen málo aktivit je tak vzrušujících jako sex. A…