KZ_logo1

Mořské řasy jsou budoucností naší planety

13.8.2019

Co vás napadne, když se řekne mořské řasy? Je to moře, oceán, potápění a příroda nebo naopak chutné jídlo, kde je řasa hlavní ingrediencí? Mořské řasy jsou mnohem zajímavější než jste si mohli myslet. V budoucnu mohou být palivem nebo dokonce zachránit naši planetu!

Jaké jsou vlastnosti mořských řas? 

Řasy se řadí mezi superpotraviny a jsou nejzdravější zeleninou na naší planetě. Jsou pružné, ohebné a při jejich konzumaci tyto vlastnosti přijímá i naše tělo. V jídelníčku lidí se nachází poměrně dlouho. Ve velkém se používají hlavně v asijských zemích a to už po staletí. V současnosti se těší oblibě po celém světě a jsou považovány za cenné zdroje potravy. Mořské řasy obsahují zdravé látky z moře. Naleznete v nich minerály, stopové prvky, vápník a železo.

Zhubnout můžete i s řasami

Mezi hlavní výhodu konzumace řas patří hlavně to, že zasytí a obsahují minimum kalorií. Mořské řasy obsahují velké množství vlákniny, která je důležitá pro správnou funkci trávicího systému. Mají také antioxidační účinky, zrychlují metabolismus a podporují hubnutí. Dodávají do těla veškeré potřebné látky a minerály. Pokud chcete zhubnout jsou pro vás ideální saláty s mořskými řasami, sushi a další chutné pokrmy asijské kuchyně.

Řasy zachrání naší planetu

Málokdo ví, že mořské řasy si našli použití i mimo gastronomii. Výhodou řas je jednoduchá péče, protože nepotřebují zalévat a hnojit. Vědci zjistili, že mořská vegetace čistí vodu a plní funkci filtru.

řasy

Řasy pomáhají snížit hrozbu globálního oteplování, ale fungují v moři také jako umělý útes, čímž chrání pobřeží před záplavami a bouřemi. Navíc, řasy snižují uhlíkovou stopu, a to ve větším měřítku než lesy a pralesy. Mořské řasy jsou tedy skvělými pomocníky při záchraně planety a řešení klimatických změn.

Ne nafta ani elektřina, ale řasy jsou palivem budoucnosti

Pro mnohé je důležitou otázkou výběr paliva do automobilů. Ceny benzínu i nafty neustále rostou a znečišťují naší planetu. Při hledání možných biopaliv bylo zjištěno, že mořské řasy se dají využít právě k tomuto účelu. Vědci mají za sebou již první pokusy, které odhalili, že geneticky upravené řasy jsou schopné fungovat velmi podobně jako benzin. Momentálně by však byla výroba většího množství biopaliva z řas příliš nákladná a továrny by se nevyplatily. Na biopalivo z mořských řas si tak ještě nějaký čas počkáme.

Využijeme je také jako krmivo pro zvířata

Experimenty bylo zjištěno, že mořské řasy by mohly sloužit k výrobě krmiva pro zvířata. Obsahují totiž látky, které čistí střeva a žaludek, natahují na sebe škodliviny a jsou zdraví prospěšné i pro hospodářská zvířata. Dokážou v žaludku zvířat vyvolat fermentační proces a tím snížit množství skleníkových plynů.

Jak se zbavit plastů?

I boj s plasty je aktuální téma, která se všude diskutuje. Ve světě již vznikají společnosti, které proti plastům bojují. Některé firmy dokonce vyrábí ze směsi řas a celulózy také oděvy. Jiné značky pracují s biomateriály, které kombinují bavlnu a řasu. Výhodou oblečení z řas je hlavně jeho rozložitelnost a možná recyklace. Jde o vzdušný a lehký materiál, který přináší komfort. Do budoucna není vyloučená ani možnost, že by výrobky z řas mohly nahradit i láhve z plastu, misky a další plastové obaly.

Poptávka po řasách stoupá

Mořská řasa odhaluje své další možností využití. Stává se tak multifunkčním prostředkem, který si najde místo v mnoha odvětvích, od kosmetiky, medicíny, gastronomie až po strojírenství nebo stavebnictví. O pár desítek let už pravděpodobně bude její široké využití samozřejmostí.

Co na to říkáte? Dovedete si představit tato využití mořských řas?

outlander

Seriály, které si zamiluje každá žena

Hledáte způsob, jak vyplnit volný čas a na chvilku…
mořské řasy

Mořské řasy jsou budoucností naší planety

Sdílet8Co vás napadne, když se řekne mořské řasy? Je…
tiramisu

Letní dezerty, které zvládne každý

Léto je v plném proudu a většina z nás…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

zamilovaný pár

Kam s partnerem, abyste zahnali nudu

Jste se svým partnerem již nějakou dobu a rande…
woman-759688_1280

Okořeňte svůj vztah análním sexem

Máte pocit, že to v posteli s vaším partnerem…
pár v posteli

Znuděná sexem: Když vyprchá vášeň, je opravdu konec?

Jen málo aktivit je tak vzrušujících jako sex. A…
manželský_pár

Vdaná před 30tkou: Výhody a nevýhody manželství v mladém věku

Život je komplikovaný a zábavný, někdy krutý, jindy úžasný.…

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Související příspěvky

Zanechte komentář