KZ_logo1

Mořské řasy jsou budoucností naší planety

13.8.2019

Co vás napadne, když se řekne mořské řasy? Je to moře, oceán, potápění a příroda nebo naopak chutné jídlo, kde je řasa hlavní ingrediencí? Mořské řasy jsou mnohem zajímavější než jste si mohli myslet. V budoucnu mohou být palivem nebo dokonce zachránit naši planetu!

Jaké jsou vlastnosti mořských řas? 

Řasy se řadí mezi superpotraviny a jsou nejzdravější zeleninou na naší planetě. Jsou pružné, ohebné a při jejich konzumaci tyto vlastnosti přijímá i naše tělo. V jídelníčku lidí se nachází poměrně dlouho. Ve velkém se používají hlavně v asijských zemích a to už po staletí. V současnosti se těší oblibě po celém světě a jsou považovány za cenné zdroje potravy. Mořské řasy obsahují zdravé látky z moře. Naleznete v nich minerály, stopové prvky, vápník a železo.

Zhubnout můžete i s řasami

Mezi hlavní výhodu konzumace řas patří hlavně to, že zasytí a obsahují minimum kalorií. Mořské řasy obsahují velké množství vlákniny, která je důležitá pro správnou funkci trávicího systému. Mají také antioxidační účinky, zrychlují metabolismus a podporují hubnutí. Dodávají do těla veškeré potřebné látky a minerály. Pokud chcete zhubnout jsou pro vás ideální saláty s mořskými řasami, sushi a další chutné pokrmy asijské kuchyně.

Řasy zachrání naší planetu

Málokdo ví, že mořské řasy si našli použití i mimo gastronomii. Výhodou řas je jednoduchá péče, protože nepotřebují zalévat a hnojit. Vědci zjistili, že mořská vegetace čistí vodu a plní funkci filtru.

řasy

Řasy pomáhají snížit hrozbu globálního oteplování, ale fungují v moři také jako umělý útes, čímž chrání pobřeží před záplavami a bouřemi. Navíc, řasy snižují uhlíkovou stopu, a to ve větším měřítku než lesy a pralesy. Mořské řasy jsou tedy skvělými pomocníky při záchraně planety a řešení klimatických změn.

Ne nafta ani elektřina, ale řasy jsou palivem budoucnosti

Pro mnohé je důležitou otázkou výběr paliva do automobilů. Ceny benzínu i nafty neustále rostou a znečišťují naší planetu. Při hledání možných biopaliv bylo zjištěno, že mořské řasy se dají využít právě k tomuto účelu. Vědci mají za sebou již první pokusy, které odhalili, že geneticky upravené řasy jsou schopné fungovat velmi podobně jako benzin. Momentálně by však byla výroba většího množství biopaliva z řas příliš nákladná a továrny by se nevyplatily. Na biopalivo z mořských řas si tak ještě nějaký čas počkáme.

Využijeme je také jako krmivo pro zvířata

Experimenty bylo zjištěno, že mořské řasy by mohly sloužit k výrobě krmiva pro zvířata. Obsahují totiž látky, které čistí střeva a žaludek, natahují na sebe škodliviny a jsou zdraví prospěšné i pro hospodářská zvířata. Dokážou v žaludku zvířat vyvolat fermentační proces a tím snížit množství skleníkových plynů.

Jak se zbavit plastů?

I boj s plasty je aktuální téma, která se všude diskutuje. Ve světě již vznikají společnosti, které proti plastům bojují. Některé firmy dokonce vyrábí ze směsi řas a celulózy také oděvy. Jiné značky pracují s biomateriály, které kombinují bavlnu a řasu. Výhodou oblečení z řas je hlavně jeho rozložitelnost a možná recyklace. Jde o vzdušný a lehký materiál, který přináší komfort. Do budoucna není vyloučená ani možnost, že by výrobky z řas mohly nahradit i láhve z plastu, misky a další plastové obaly.

Poptávka po řasách stoupá

Mořská řasa odhaluje své další možností využití. Stává se tak multifunkčním prostředkem, který si najde místo v mnoha odvětvích, od kosmetiky, medicíny, gastronomie až po strojírenství nebo stavebnictví. O pár desítek let už pravděpodobně bude její široké využití samozřejmostí.

Co na to říkáte? Dovedete si představit tato využití mořských řas?

matka

Kojení: Mám důvody, proč nechci kojit

První dny mateřství jsou povětšinou zastřené mlhou. Adaptovat se…
interiér

Barvy v interiéru – co vše ovlivňují

Zařizujete si bydlení a přemýšlíte, jaké barvy vybrat? Slyšeli…
zelenina

12 zdravých potravin pro rychlejší hubnutí

Potřebujete zhubnout přebytečné kilogramy a udělat něco pro své…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

anxiety-black-and-white-casual-1487956

Jak se vyrovnat se smrtí blízkého a pokračovat v práci?

Mnohé věci v životě nedokážeme ovlivnit. Smutek ze smrti…
žena

Kegelovými cviky k intenzivnějšímu orgasmu

Správným cvičením posílíte své tělo a procvičíte problematické partie.…
randění

Život nezadané ženy: Proč se bojíme randit?

Na světě máme tři druhy žen. První skupinu tvoří…
zamilovaný pár

Kam s partnerem, abyste zahnali nudu

Jste se svým partnerem již nějakou dobu a rande…
pár v posteli

Znuděná sexem: Když vyprchá vášeň, je opravdu konec?

Jen málo aktivit je tak vzrušujících jako sex. A…

Související příspěvky

Zanechte komentář