KZ_logo1

Neprokrastinujte. Buďte produktivní!

21.8.2016

Asi každá z nás někdy zažila ten pocit, kdy se nám nic nechce, koukáme na horu prádla, knížek do školy nebo nevyřešených papírů v práci, ale stejně děláme něco jiného, co nás od neoblíbených činností rozptýlí. Abyste vše zvládly podle plánu, nekřičel na vás šéf nebo rodiče, že máte skluz, a měly jste ze sebe dobrý pocit, dáme vám dnes pár rad, kterých byste se měly držet, abyste neprokrastinovali, ale byli produktivní! Které to jsou?

1. Ukliďte si pracovní prostor

Na váš pracovní nebo domácí psací stůl či jiné pracovní místo si nachystejte pouze důležité věci, které souvisí s danou prací. Nemusíte mít vše nablýskané do posledního detailu, ale pokud se okolo vás nebudou vyskytovat věci, které vás budou rozptylovat, viz mobilní telefon, notebook (pokud jej nepotřebujete výhradně k práci), různé hry, papírky, špinavé nádobí a další nepotřebné věci, bude se vám pracovat mnohem lépe. Jedině tak získáte čistý pracovní prostor, ve kterém není čas věnovat se jiným činnostem.

2. Stanovte si čas práce a seznam úkolů

Určete si přesně daný časový plán – v kolik hodin začnete na dané věci pracovat a kdy byste rádi skončili. Myslete přitom také na přestávky, které pomáhají vašemu mozku relaxovat a na chvíli si odpočinout od zápřahu. Přestávky si dávejte deset minut každou hodinu a půl. Je jasné, že se některá práce může protáhnout. Proto je lepší si k časovému plánu napsat i denní úkoly, které byste měly a chtěly stihnout. Zbavíte se tak pocitu že nestíháte a jste pomalé. Pracujte tedy tak, abyste dodržely jak časový harmonogram, tak i všechny úkoly pro daný den.

3. Myslete do budoucna

Plánování do budoucna je výhodné při těžších úkolech, které velmi rádi necháváme na poslední chvíli a pak klasicky nestíháme. Abyste se vyhnuly řešení stěžejních věcí na poslední chvíli, vezměte si diář, zápisník nebo cokoli je vám příjemné k plánování úkolů, sedněte si na klidné místo a rozplánujte si, jaké dílčí činnosti daná práce nebo úkol obsahují. Pokud máte ze začátku pouze menší úkoly, které jsou nenáročné na čas, zvládněte je co nejrychleji už dnes a brzy se začněte zabývat složitějšími úkoly, které jsou nejvýznamnější.

Promyslete si každý jednotlivý krok k úspěšnému cíli a zakončení práce a myslete na to, že některé úkoly nelze splnit ze dne na den, ale vyžadují nějakou odezvu od ostatních lidí nebo jsou časově náročnější. Ideální časový úsek je plánování na týden dopředu. V neděli večer nebo v pondělí dopoledne si tedy na každý den naplánujte úkoly ke splnění, které si pak můžete odškrtávat.

4. Seznam úkolů

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Sepsání seznamu úkolů je výhodné nejen pro efektivní rozplánování práce. Může se vám totiž stát, že v nějakou chvilku nemáte co dělat, nudíte se, odpadla vám schůzka s přáteli nebo cokoli jiného a vy nevíte „do čeho píchnout“. V tuto chvíli se vám bude hodit seznam úkolů, který jste si sepsala. Některé z úkolů si můžete vybrat a splnit je hned. Ulevíte si tak od povinností následujících dní, které nebudou tolik přeplněné.

Tip: Skvělé pomůcky pro zhotovení seznamu úkolů jsou malé barevné lepicí kartičky, barevné lepicí štítky, zvýrazňovače pro oddělení důležitosti nebo druhů úkolů a diář nebo sešitek, který můžete mít stále u sebe.

5. Nebuďte na sebe příliš přísné

Při práci a plnění jejích dílčích úkolů myslete racionálně a nenakládejte si toho na sebe moc. Každý z nás má nějaké hranice, přes které se ani s vypětím všech sil prostě nedostane. Proto si logicky promyslete, kolik jste toho schopna v daný den, s přihlédnutím na všechny okolnosti, které vás ten den mohou potkat, zvládnout. Dle toho si pak střízlivě naplánujte denní úkoly. Jinak se z nálože práce zblázníte a nebudete vědět, co dělat první. Práce pak bude neefektivní, nic nebude hotové dobře a ve výsledku neuděláte vlastně vůbec nic.

6. Po práci legraci

Je velmi důležité, abyste si kromě pracovních úkolů naplánovaly také své oblíbené činnosti pro odpočinek a relax. Ano, někdy je složité si říct, že ve čtvrtek zajdu s kamarádkou na tenis, ale zkuste plánovat natolik efektivně, že každý den stihnete alespoň jednu aktivitu, u které vypnete od práce a budete si užívat rodinu, přátele nebo samu sebe. Sport, procházka, hezká večeře, nakupování, spánek… volno si prostě užijte po svém!

Shrnutí nejdůležitějších bodů:

  • Dodržujte čas startu práce.
  • Během práce si užívejte příjemné maličkosti a radujte se z nich (oblíbené sušenky, poslechnutí 1 oblíbené písničky, dobrý oběd atd.).
  • Myslete na věci, které budete dělat, až budete mít práci hotovou.
  • Uvědomte si, že svoji práci udělat MUSÍTE. Nikdo jiný ji za vás neudělá a hrnout ji před sebou se dlouhodobě nedá.

Inspirovali jsme vás k lepší a efektivnější práci? Jste také u práce lenivé, nebo vše zvládáte levou zadní?

Tereza Obořilová

matka

Kojení: Mám důvody, proč nechci kojit

První dny mateřství jsou povětšinou zastřené mlhou. Adaptovat se…
interiér

Barvy v interiéru – co vše ovlivňují

Zařizujete si bydlení a přemýšlíte, jaké barvy vybrat? Slyšeli…
zelenina

12 zdravých potravin pro rychlejší hubnutí

Potřebujete zhubnout přebytečné kilogramy a udělat něco pro své…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

anxiety-black-and-white-casual-1487956

Jak se vyrovnat se smrtí blízkého a pokračovat v práci?

Mnohé věci v životě nedokážeme ovlivnit. Smutek ze smrti…
žena

Kegelovými cviky k intenzivnějšímu orgasmu

Správným cvičením posílíte své tělo a procvičíte problematické partie.…
randění

Život nezadané ženy: Proč se bojíme randit?

Na světě máme tři druhy žen. První skupinu tvoří…
zamilovaný pár

Kam s partnerem, abyste zahnali nudu

Jste se svým partnerem již nějakou dobu a rande…
pár v posteli

Znuděná sexem: Když vyprchá vášeň, je opravdu konec?

Jen málo aktivit je tak vzrušujících jako sex. A…

Související příspěvky

Zanechte komentář