KZ_logo1

Rychlá pomoc pro kuřáky – vhodné potraviny a vitamíny

15.2.2016

Je všeobecně známo, že kouření nemá příznivý vliv na naše tělo a organismus, přesto je mezi námi pořád spousta kuřáků. Pojďte se s námi podívat, jak snížit riziko negativních vlivů kouření a jaké potraviny by měli kuřáci zařadit do svého jídelníčku.

Čím kouření škodí

Kouřením do těla vpravujete velké množství karcinogenních látek. Ty vznikají spalováním tabáků a výrazně zvyšují riziko vzniku rakoviny plic. Mimo jiné kouření urychluje degenerativní procesy v našem organismu. Kouření se pak projevuje jak zevnitř, tak i vně našeho těla. Například zažloutlými zuby, nehty i větší tvorbou vrásek.

Jaké potraviny zařadit do jídelníčku

Pokud je člověk zarytý kuřák a nemá v plánu s kouřením přestat, měl by se alespoň pomocí stravy snažit do těla dostat potřebné vitamíny. Důležitá je čerstvá zelenina, ovoce, čaje, které obsahují antioxidanty, a také sladkovodní řasy. Velkými pomocníky jsou i česnek a cibule. Nezapomínejte však ani na zázvor, brusinky a pšeničné klíčky.

Další důležité potraviny

  • Brokolice

Tato zelená potravina je důležitým pomocníkem pro přísun vitamínů. Obsahuje vitamín C a také vitamín B5. Díky brokolici můžete snížit obsah nikotinu v organismu.

  • Pomeranče

Všechny citrusové plody jsou vhodné a bohaté na vitamín C. Pomeranč pak dokáže mimo jiné urychlit váš metabolismus a také snížit stres.

  • Mrkvová šťáva

Šťáva z mrkve je výborným pomocníkem pro vaši pokožku. Brání poškozování kůže a prokazatelně odbourává nikotin z těla. Mimo jiné je mrkev bohatá na vitamíny A, B, C a K.

  • Špenát

Další zdravá zelenina je špenát. Patří dokonce mezi nejzdravější zelené potraviny. Obsahuje velké množství vitamínů a potřebné kyseliny listové.

  • Voda

Je všeobecně známo, že kouření dehydratuje tělo. Obyčejná voda vám tak pomůže vyloučit škodlivý nikotin a dokonce vám může pomoci i v případě, že chcete s kouřením přestat.

  • Acai

Toto ovoce obsahuje velké množství antioxidantů, a je tedy velmi účinným pomocníkem v boji s negativními následky kouření.

Kouření a vitamíny

Nejdůležitější vitamín, který by měli kouřící lidé doplňovat, je vitamín C. Tento vitamín totiž zabraňuje buněčné oxidaci. Jedna cigareta dokáže v těle zničit celou denní dávku vitamínu C, je tedy vhodné doplnit jej buď v potravinách, nebo v doplňcích výživy.

Potraviny s vitamínem C

Citrusy

Foto: 123rf.com

Nejvíce tohoto vitamínu obsahují citrusové plody, dále zelená i červená paprika, rajčata, květák nebo brokolice. Mezi vhodné ovoce pak patří kiwi, pomeranč, jahody, černý rybíz nebo mango. Vhodný je i pomerančový a grapefruitový džus. Významným zdrojem vitamínu C je ale také zelí.

Další pomocníci

Riziko rakoviny pak výrazně snižují kartoneidy. Tyto látky obsahují beta karoten a nejvíce se vyskytují například v mrkvi, špenátu a v rajčatech. Nejvyšší obsah beta karotenu pak najdete v kustovnici čínské neboli goji. Beta karoten je důležité doplnit z přírodních zdrojů, ten z potravinových doplňků může v těle působit toxicky.

Jak přestat kouřit

Kouření škodí zdraví a mnozí by chtěli přestat, ale nevědí jak. Nejdůležitější je vůle, díky které vydržíte a opravdu – klidně i pomalu – přestanete kouřit. Mezi hlavní pomocníky patří i nikotinové náplasti a žvýkačky, které kuřákovi umožňují zvykat si na menší a menší přísun nikotinu. Mimo jiné můžete navštívit odborníka, který vám s odstraněním tohoto zlozvyku pomůže.

Máte problémy s kouřením? Už jste zkoušeli přestat?

Michaela Michalíková

holywoodska-houpacka-piero-tmave-seda-moderni-kov-textilie-modern-living

Dětský ráj na vaší zahradě

Přemýšlíte, jak vybavit zahradu na léto, abyste si mohli…

Ideální brigáda: Aplikace, která spojuje firmy a brigádníky

Internet nabízí spoustu zajímavých portálů pro hledání práce, ovšem…

Nachystejte se na pláž! Jaké plavky jsou trendy?

Už jen pár týdnů a můžeme se těšit na…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…
8e5b79d5a0deca33d378f9aa25331e87

Horoskop věrnosti – Jak jsou na tom znamení zvěrokruhu s nevěrou

Patříte mezi milovníky různých horoskopů? Zajímalo by vás, co…

Související příspěvky

Zanechte komentář