KZ_logo1

Šikana existuje i v předškolním věku: Co dělat, když je vaše dítě obětí nebo agresorem?

17.7.2019

Vydírání, podmínky a pomluvy. Vítejte v podsvětí předškolního prostředí, kde jsou garance a odepírání přátelství na denním pořádku. Přesně tak. I děti ve školce se k sobě umí chovat krutě. A kvůli své upřímnosti a bezprostřednosti mohou být následky fatální a vyústit až v šikanu.

Školka je místo, kde se děti poprvé setkávají s celou bandou vrstevníků. Poznávají nový systém a získávají druhou tvář. Učí se sociálním schopnostem a rozlišují rozdíly ve společenských statusech. Zjišťují, že krásnou holčičku každý bere s vážností a snaží se s ní spřátelit, a že bohatému spolužákovi všechno projde. A při tom, jak se učí hierarchii a nepsaným pravidlům, narážejí na nejběžnější lidský jev – konflikt.

Kdy jsou konflikty normální a kdy jde o šikanu?

Mezi záměrnou agresivitou a chováním, které je pro děti typické, je těžké rozlišovat.

Děti si vyvíjejí své sociální, emoční i kognitivní schopnosti a jejich způsoby mohou být neomalené, což končí tak, že zraní city jiného dítěte.

Kde je tedy hranice? Agresivní a manipulativní chování někdy ústí v šikanu. Jemné náznaky se během let rozvinou a z dítěte se stává agresor šikany. Šikana nemusí mít jenom násilnou podobu. Psychická šikana se projevuje jinak. Děti nakládají se svým přátelstvím jako s prostředkem. Dominují jiným dětem a jeho prostřednictvím je nutí, aby jednaly tak, jak ony chtějí.

Jak vypadá psychická šikana?

  1. Agresor záměrně ignoruje jiné členy kolektivu
  2. Agresor nedovolí jinému vrstevníkovi, aby se připojil ke hře ostatních dětí
  3. Agresor si stanoví podmínky svého přátelství, a když je vrstevník splní, odmění ho svou přízní

Jak můžete zabránit tomu, aby se z vašeho dítěte stal agresor?

Procvičujte empatii

Malé děti se soustředí především na sebe, což je zcela normální. Neznamená to ale, že by se neměly učit soucitu a empatii. Skvělý způsob, jak dětem pomůžete vnímat pocity a potřeby ostatních, je prostřednictvím čtení. Při čtení se na chvilku zastavte a zeptejte se ho: „Jak vnímáš pocity postavy? Jak by ses cítil v podobné situaci ty?“. Otázky rozproudí diskusi o pocitech a vy se s dítětem můžete otevřeně bavit o jeho myšlenkách.

Pozorujte svou ratolest, když tráví čas s jinými dětmi

Má vaše dítě přátele i mimo školku? Pozorujte, jak si vede. Pokud se dítě chová nevhodně, mluvte s ním o tom. Je naprosto v pořádku, když mu řeknete, že může svému příteli Petrovi říct, že se s ním nyní nechce hrát, ale nesmí ho vyhánět, protože to není slušné a může mu tím ublížit.

I sebekritika je na místě

Když se vaše dítě dopustí prohřešku, trestáte ho tak, že mu neprojevujete svou náklonnost? Nemusí jít o úmysl. Mnozí rodiče si své chování často ani neuvědomují. Pokud používáte věty typu „Nemohu se s tebou teď mluvit / hrát si, protože jsi mě rozzlobil“ vaše obavy jsou opodstatněné a je možné, že dítě si z vás bere příklad.

Jak poznáte, že je vaše dítě terčem šikany?

Šikana u dětí se projevuje smutkem, ztrátou chuti k jídlu, nechuti vůči školce / škole, problémy se sourozenci, změnami v chování (dítě je agresivnější), úzkostí a nespavostí či nočními můrami. Pokud si všimnete, že se dítě chová atypicky, je docela možné, že se po něm vozí silnější spolužák. Co byste měli udělat?

Promluvte si s učiteli

Nejprve byste měli kontaktovat učitele a zjistit, zda se ve školce neděje něco neobvyklého. Pokud si šikany někdo všiml, budou to právě oni.

Mluvte s dětmi o jejich dni

Někdy mají děti pocit, že nesou vinu za vlastní šikanu. Myslí si, že pokud by se chovaly jinak, nebyly by terčem násilí. Někdy jsou vylekané a bojí se svěřit rodičům, protože agresor by je mohl potrestat ještě hůř.

Najděte způsob, jak s dětmi mluvit. A nevynechejte ani jediný den. Vytvořte si zvyk, například během rodinné večeře nebo předtím, než dítě uložíte do postele. Ptejte se na specifické otázky, jako například „S kým jsi dnes trávil den?“ „Co se ti na něm nejméně líbilo?“. Otázky, na které dítě nemůže odpovědět pouze jednoslovně. Dítěti může chvíli trvat, než se otevře a řekne pravdu. Občas děti tají, že je někdo šikanuje, protože nevěří, že rodiče něco udělají, nebo mají strach, že je rodiče začnou nutit, aby se bránili.

Berte své děti vážně

Neberte na lehkou váhu to, co se vám dítě snaží říct. Pokud někdo opakovaně vašemu dítěti ubližuje a vyvolává v něm strach, neignorujte to. I neadresná šikana může mít dlouhodobé následky. Proto dejte své ratolesti najevo, že si s vámi může kdykoliv promluvit.

I když jsou děti rozkošné a zábavné, dokáží být také zlé a kruté. Všímejte si náznaků a neznevažujte jejich problémy jen proto, že si v hlavě nosíte představu o bezstarostném dětském světě. Protože, i když svět dětí není o penězích, práci a každodenních starostech, je také komplikovaný a důležitý. Děti se totiž snaží vyřešit otázku, jakým člověkem se stanou. A vaším hlavním rodičovským úkolem je na této cestě podat svému dítěti pomocnou ruku.

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář