KZ_logo1

Středomořská strava omladí mozek!

27.12.2015

Obyvatelé Středomoří se pyšní pevným zdravím, známi jsou velkou vitalitou, skvělou náladou a svou dlouhověkostí. Důvodem je typická skladba jejich stravy.

Středomořská strava je pestrá, zdravá, chutná, vyvážená a lehce stravitelná, obsahuje spoustu cenných látek. Výhodou je také jednoduchost přípravy, jídlo se většinou dusí nebo griluje. Že má tento způsob stravování řadu příznivých účinků na naše zdraví, a patří tak podle vědců k nejzdravějším jídelníčkům, se ví už dávno. Zabraňuje nejen obezitě, ale také vyrovnává krevní tlak, krevní cukr, hladinu cholesterolu, snižuje riziko výskytu srdečních onemocnění, demence, rakoviny, cukrovky i výskytu onemocnění, jako jsou Parkinsonova či Alzheimerova choroba. Slouží jako prevence trombózy i cévních mozkových příhod. Nyní vědci zjistili, že je tato strava vhodná i pro náš mozek.

Principy středomořské stravy

Ryba

Foto: 123rf.com

Středomořská strava klade velký důraz na potraviny s nízkým obsahem tuku a cholesterolu a bohaté na bílkoviny a vlákninu. Všechny tyto potraviny zasytí na delší dobu. Základ jídelníčku tvoří čerstvé, sezónní, průmyslově nezpracované suroviny a rozmanité potraviny rostlinného původu: ovoce, zelenina, ryby, ořechy, luštěniny, celozrnné obilniny a olivový olej jako hlavní zdroj tuků.

Konzumenti takové stravy si prodlužují život, prospívají svému srdci. Nyní vznikla zajímavá studie, která prokázala spojitost mezi středomořskou stravou a větším objemem mozku u starších lidí v průměrném věku 80 let. Zjistilo se, že tito lidé mají ve stáří větší mozek než konzumenti typické západní stravy, více jim to pálí, mozek se jim nescvrkává a atrofie mozku – typický projev stárnutí – se zpomaluje. Vědci prokázali, že čím více se ve stravování držíme zásad středomořské kuchyně, tím méně se projevuje stárnutí mozku, jako by se náš mozek o 5 let omladil.

Olivový olej – základ všeho

Olivový olej

Foto: 123rf.com

V oblasti Středozemního moře je tento zázrak znám tisíce let. Olivový olej je zde hodně rozšířený, nahrazuje běžné tuky a oleje. Je základní surovinou všech středomořských kuchyní, dodává pokrmům nezaměnitelnou chuť. Ceněn je pro svůj přínos v prevenci srdečních onemocnění a krevního oběhu. Obsahuje vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, čímž zabraňuje srdečním onemocněním. Je také zdrojem antioxidantů a vitamínu E, který zpomaluje stárnutí. Důležité je používat extra panenský olivový olej, ten totiž jako jediný obsahuje veškeré látky, protože se vyrábí lisováním za studena.

Inspirujte se

Zvyšte příjem zeleniny – měla by tvořit polovinu z konzumované stravy, dále přidejte luštěniny, ovoce, ryby a obiloviny. Červené maso nahraďte rybami, rybí tuk totiž obsahuje zdravé nenasycené mastné kyseliny. Sádlo, máslo a ostatní tuky vyměňte za olivový olej, který se hodí do salátů i na úpravu jiných pokrmů. Snižte příjem mléka, mléčných výrobků, masa a drůbeže. Denně si dopřejte jednu sklenku kvalitního červeného vína, a co se týče dezertu, pochutnat si můžete na ovoci, sladkosti by se měly vyskytovat v jídelníčku jenom výjimečně.

Dodržujete při stravování nějaké zásady středomořské stravy? Co tvoří váš jídelníček?

Šárka Nádeníčková

Ideální brigáda: Aplikace, která spojuje firmy a brigádníky

Internet nabízí spoustu zajímavých portálů pro hledání práce, ovšem…

Nachystejte se na pláž! Jaké plavky jsou trendy?

Už jen pár týdnů a můžeme se těšit na…

4 tipy pro výběr nové koupelnové skříňky

Potřebujete pořídit novou skříňku do koupelny? Stejně jako u…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…
8e5b79d5a0deca33d378f9aa25331e87

Horoskop věrnosti – Jak jsou na tom znamení zvěrokruhu s nevěrou

Patříte mezi milovníky různých horoskopů? Zajímalo by vás, co…