KZ_logo1

Ukažte, co vás bolí – řekneme vám, co vám skutečně schází

14.8.2015

Neustále vás bolí hlava? Trpíte občasnými křečemi břicha? Nebo se už spoustu let snažíte zhubnout, ale nadbytečná kila ne a ne zmizet? Věděli jste, že každá nemoc i bolest může mít svou příčinu v psychických obtížích? Společně se podíváme na nejčastější tělesné neduhy a vysvětlíme si, kde hledat jejich opravdové kořeny.

Když vás bolí hlava

Bolest hlavy je velmi častým problémem. Trápí dokonce až 40 procent populace. Je velmi nepříjemná a svazující. Nejtypičtější formy bolesti hlavy jsou migréna, bolest způsobená přepětím a bolest v důsledku deprese.

Psychická příčina: Důvodem bolesti hlavy může být to, že jste ctižádostivými a vztahovačnými perfekcionisty. Bolest hlavy značí boj ega, které se obává, že něco nebude dokonalé. Konflikty s rodiči se mohou také projevit právě bolestí hlavy.

Svépomoc: Zkuste se někdy zamyslet a uvědomit si, že všechno spasit nemůžete. Nesnažte se mít vždy poslední slovo a neprosazujte svou pravdu za každou cenu.

Když vás bolí břicho

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Psychická příčina: Obtíže žaludku a dalších orgánů, jako jsou játra, ledviny a slinivka, jsou způsobené špatným stanovením životních hodnot. Může za tím být nedostatek vůle, názorové neshody s partnerem i okolím, životní stereotypy. Lidé s těmito obtížemi emočně strádají. Nevědí, co by chtěli, a trápí se pro každou drobnost.

Svépomoc: Aby vás břicho přestalo bolet, zkuste se zamyslet, co špatného jste slyšeli, zažili, viděli a „nestrávili“. Nad čím pořád přemýšlíte, co vás trápí a nedá vám spát. Zkuste se zamyslet, kým nebo čím jste psychicky poraněni, podrážděni a týráni. Až tuto základní příčinu odstraníte nebo se s daným problémem vyrovnáte, zmizí i fyzická bolest.

Když máte problémy s váhou

Psychická příčina: Problémy s váhou značí nedostatek emocí a pozitivních prožitků v oblasti lásky, sexu, tvořivosti, práci i sociálního zařazení. Tito lidé se neustále omezují, ale nikdy tak nenaleznou štěstí. Trápí je žárlivost, zlomyslnost, pesimismus i negativní postoje k sobě, k ostatním i k životu.

Svépomoc: Je potřeba brát věci tak, jak jsou. Přiznat svou vinu, umět odpouštět, přestat sám sebe litovat a nemstít se. Váhové problémy může pomoci vyřešit jak šťastný vztah, tak lepší práce. Zároveň by tito lidé měli najít to, v čem opravdu vynikají, a tomu se naplno věnovat.

Když máte zažívací problémy

Psychická příčina: Průjem i zácpa jsou nejčastějšími problémy s trávením. Postiženého by měly zbavovat neužitečných a škodlivých látek v těle. Ve skutečnosti však tělo zbavují různých psychických přežitků, nastřádaných konfliktů a všech neužitečných a škodlivých stereotypů. Vylučují tak špatné vzpomínky, závazky, křivdy i emoce, které už vyprchaly.

Svépomoc: Zkuste více komunikovat se svým okolím. Nedávat lidem kolem nesplnitelné sliby a nenechávat je v nejistotě. Potíže odezní, když se smíříte se ztrátou, vyššími požadavky i nástupem nových životních etap. Nebojte se změny.

Když vás trápí alergie

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Psychická příčina: Alergie značí skrytý strach, potlačovanou agresi anebo úzkost. Většina alergiků, kteří navštíví léčitele, mají v sobě neřešený a potlačený konflikt. Alergie vznikla, protože byl potlačen boj, ke kterému mělo dojít. Alergikům může chybět odvaha, příležitost, životní zkušenost i síla. Občas mají jen strach. Třeba i o ty, které mají rádi a na kterých jim záleží.

Svépomoc: Zkuste si svůj život uspořádat, dokončete začaté a uzavřete si minulost. Neukazujte navenek, že nemáte žádné problémy, a neduste je jen v sobě. Dejte najevo své emoce, pocity i křivdy a zrady. Prožijte klidně i konflikty a problémy řešte hned, jak přijdou.

Když vás trápí vysoký nebo nízký tlak

Psychická příčina: Problémy s tlakem značí chybně, málo nebo přehnaně prožívané emoce. Nejčastěji sem patří nedostatečný nadhled. Naše ego chce ve všem obstát a ve všem vyhrát. Vysoký krevní tlak se projevuje u lidí, kteří jsou nadmíru ctižádostiví, až moc se kontrolují a vše kolem nich musí být dokonalé. Zároveň ale tito lidé neumějí odpouštět chyby okolí ani své vlastní. Nízký krevní tlak značí únavu, stagnaci a neschopnost přizpůsobit se situacím, které v životě přicházejí. Lidé s tímto problémem nemají dostatek lásky, fungující mezilidské vztahy a chybí jim pozitivní prožitky.

Svépomoc: U problému s vysokým tlakem by se lidé neměli rozčilovat, měli by se naučit odpočívat a dovolit si občas chybovat. Přestat si stanovovat nedosažitelné cíle a stejné nároky mít i na ostatní. U problémů s nízkým tlakem by lidé měli začít brát svůj život do vlastních rukou. Odhodlat se k ráznějším činům, přestat se bát a spíše se těšit na vše, co je potká.

Když trpíte nespavostí

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Psychická příčina: Problémy se spánkem značí skryté strachy a potlačenou úzkost. Člověk, který trpí poruchami spánku, se obává ztráty kontroly nad svým jednáním, bojí se vztahového nebo sexuálního selhání, bojí se smrti a trpí různými pocity viny. Usínání si tento člověk v podvědomí představuje jako umírání. Proto se mu uvnitř brání a bojuje s ním. Pokud už usne, tak jen na chvíli a spí opravdu mělce.

Svépomoc: Pomoci si můžete, pokud se přestanete vyhýbat úkolům života. Někdy musíte nést i těžké břímě, ale poté jej střídá radost a příjemné prožitky. Snažte se poznat své strachy a odbourat je. Naučte se optimismu a pozitivnímu myšlení.

Doporučení na závěr

Samozřejmě, když se do hlavy udeříte a bolí vás, nemá to nic společného s vaší psychikou. To samé platí i o nadbytečných kilech – pokud se přejídáte a holdujete jen čokoládě a smaženým hranolkám, nemusí za tím být nedostatek sexu, ale třeba jen dostatek apetitu.

Tento seznam bolestí a jejich příčiny jsou jen jedny z možností, kde může váš problém začínat nebo čeho se může dotýkat. Rozhodně to neplatí ve všech případech a u všech lidí stejně. Nemusíte mít ani strach, že jste divní nebo blázni, spíš se jen zkuste zamyslet, jestli vaše nemoc nebo problém má opravdu tu danou příčinu, kterou si myslíte.

Myslíte si, že všechny fyzické nemoci vznikají špatným psychickým stavem? Jde to nějak změnit? Jaké s tím máte zkušenosti vy? A jaká bolest by vás ještě zajímala a zde jste ji nenašly?

Michaela Michalíková

Ideální brigáda: Aplikace, která spojuje firmy a brigádníky

Internet nabízí spoustu zajímavých portálů pro hledání práce, ovšem…

Nachystejte se na pláž! Jaké plavky jsou trendy?

Už jen pár týdnů a můžeme se těšit na…

4 tipy pro výběr nové koupelnové skříňky

Potřebujete pořídit novou skříňku do koupelny? Stejně jako u…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…
8e5b79d5a0deca33d378f9aa25331e87

Horoskop věrnosti – Jak jsou na tom znamení zvěrokruhu s nevěrou

Patříte mezi milovníky různých horoskopů? Zajímalo by vás, co…

Související příspěvky

Zanechte komentář