KZ_logo1

Vlastní bydlení jako investice do budoucnosti

29.4.2016

Jestliže chcete být v budoucnu dobře zajištění a toužíte po pravidelném příjmu, jednou z nejlepších cest je koupě vlastního bytu ve velkém městě. Jak ale opravdu vydělat a na co si dát při výběru takového bytu pozor? Správná investice není taková věda, jak by se mohlo zdát! Pojďte se s námi podívat, jak na to.

Nesporné výhody

Pokud dobře vyberete, pomůže vám takový byt v průběhu let vyřešit mnohé životní situace. Například byt 2+1 ve větším městě se dá pronajímat studentům. Když jsou v každém pokoji dva jedinci s nájmem 3 tisíce, bez problémů se zaplatí měsíční náklady i hypotéční splátky. V takovém bytě také můžete pohodlně bydlet se svým partnerem a nějakou dobu klidně i s malým dítětem. Později si coby mladá rodina můžete vyměnit bydlení s rodiči nebo malý byt prodat a pořídit si větší bydlení. Skvělým řešením je však i již zmíněný pronájem bytu, který vám umožní nechat si byt jako „zálohu“ na stáří. Možností je celá řada. Vhodný byt bude přinášet zisky, vytvářet domov a zázemí po řadu let, proto je důležité pečlivě vybírat.

Co všechno promyslet, než začneme procházet nabídky

Financování

Místo, kde se nemovitost nachází, její velikost a kvalita, se odvíjí od množství financí, které můžete investovat. Prvním krokem je tedy stanovení částky, na kterou dosáhnete (je třeba počítat i s rezervou na nečekané výdaje). Máte nějaké úspory na běžném účtu? Tak právě ty si ponechte na ony nečekané výdaje. Stavební spoření? Výborně. Po uplynutí vázací doby (6 let) máte nějakou částku našetřenou a také nárok na výhodný úvěr. Můžete si vyřídit hypotéku? Sjednejte si schůzky v několika bankách a zjistěte podmínky. Mohou se totiž lišit. Prvotní informace získáte na internetových stránkách, jsou tam i kalkulačky, kde si můžete orientačně spočítat své možnosti.

Lokalita

Než se začnete poohlížet po novém bydlení, měli byste mít v některých věcech jasno. Jednou z hlavních otázek je lokalita. Neméně podstatný je ale i důvod, proč chcete byt či dům pořizovat. Ideální je strávit v daném místě několik dní, sehnat si ubytování a ráno vstát, projít se po okolí, stejně tak večer. V noci zjistíte, zda se tam nestahují bezdomovci nebo problémové party, jaký je provoz na komunikacích… Ceny se odvíjejí právě od atraktivity daného místa – v problematických nebo hůř dostupných lokalitách jsou ceny pochopitelně nižší.

Jak vybrat vhodnou nemovitost a nenechat se napálit

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Pokud už máte jasno v tom, co vlastně chcete a na co máte, můžete se pustit do hledání vhodné nemovitosti. Začít se dá doma na internetu, kde každý den přibývají nové inzeráty. V terénu pak můžete narazit na bannery na domech, plotech či jiných místech. Také je možné kontaktovat realitní kancelář a domluvit si prohlídku.

Informujte se nejen u prodávajícího, ale i na úřadech

Pokud vás byt či dům zaujal, měli byste ho navštívit vícekrát v různou denní dobu. Třeba zjistíte, že odpoledne je v bytě brzy tma, protože je špatně orientovaný. Důkladně se ptejte na vlastnická práva, nechte si ukázat dokumenty a zkontrolujte stav v katastru nemovitostí. Tam například můžete zjistit i to, že je nemovitost v exekuci, že má více vlastníků, než vám tvrdil prodávající, že kus zahrady je na pozemku souseda a kus obecní… Na obecním úřadu se také dozvíte řadu zajímavých věcí – neshody se sousedy, skutečné důvody prodeje, věcná břemena, důvěryhodnost majitele.

Čeho si všímat během prohlídky

Věnujte se skutečnému stavu interiéru a exteriéru. Zároveň mějte na paměti svá kritéria a priority, které má vaše vysněné bydlení splňovat. Nenechte se ošálit svými sny a touhami. Počítáte před nastěhováním s rekonstrukcí, nebo chcete bydlet hned? Všímejte si, jak na vás dané místo působí, rozhodně ale nezapomínejte zaměřit pozornost na:

  • praskliny, plísně na zdech, stopy po červotočích nebo jiných škůdcích
  • stav podlahy či obkladů
  • rozvody vody (stoupačky) a elektřiny (včetně jističů), ale i topení a potrubí
  • stav balkónu a zábradlí
  • okolí domu

Ptejte se na provedené nebo naopak plánované rekonstrukce, zateplení a podobně, vše totiž může mít vliv na výši plateb do fondu oprav.

Co je psáno, to je dáno – nezapomeňte na smlouvy

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

V momentě, kdy jste našli byt či dům svých snů, začíná kolotoč kolem prodeje. Aby vše proběhlo hladce, je třeba každý krok provést správně, tedy v souladu se zákony. Všechny důležité skutečnosti by měly být uvedeny ve smlouvách, které provázejí jednotlivé kroky:

  • rezervační smlouva,
  • smlouva o smlouvě budoucí,
  • kupní smlouva a vklad do katastru nemovitostí.

Vzory jednotlivých smluv najdete na internetu na stránkách právní poradny.

Máte nějaké vlastní zkušenosti s koupí bytu či domu? Podělte se s námi o ně.

manželský_pár

Vdaná před 30tkou: Výhody a nevýhody manželství v mladém věku

Život je komplikovaný a zábavný, někdy krutý, jindy úžasný.…

Co dělat, když potřebujete půjčit? Vyzkoušejte nebankovní půjčku

Přejeme si, abychom se nikdy nedostali do této situace…
woman-2003647_1280

Žijme v přítomnosti: Stop nekonečnému přemýšlení

Kolik hodin denně strávíme přemýšlením? Nad tím jste se…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

manželský_pár

Vdaná před 30tkou: Výhody a nevýhody manželství v mladém věku

Život je komplikovaný a zábavný, někdy krutý, jindy úžasný.…

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…

Související příspěvky

Zanechte komentář