KZ_logo1

Z vesnice do velkoměsta

27.2.2017

Za svůj život jsem se setkala s řadou velmi protikladných názorů na život ve velkoměstě a na vesnici – někdo by nedal dopustit na ,,selské obydlí“ v hlubinách přírody, jiný si zase nedokáže představit život jinde než v pořádně hlučné metropoli. Záleží na subjektivním názoru každého z nás, a proto se zaměříme na to, jaké klady a zápory s sebou nese život v takto protichůdných prostředích a proč v posledních letech vznikl tzv. fenomén stěhování do měst. Vesnice totiž dříve byla velmi oblíbeným místem pro život díky své panenské přírodě a díky skutečnosti, že poskytuje možnost zabývat se zemědělskou činností, a tím si i zajistit slušnou obživu. Ne všichni však této obživě holdují a raději se živí intelektuální činností.

Lidé z vesnic

Říká se, že lidé z vesnic jsou milí, hodní, usměvaví, naivní, prostí, často hloupí (proto se můžou zabývat jenom zemědělskou činností), nevychovaní, umounění a nevzdělaní. Sama ze své zkušenosti ale vím, že zdaleka ne všichni vesničané jsou takoví. Naopak bych řekla, že tohle jde o naprostý mýtus, který si vymysleli ,,měšťáci“, aby mohli proti venkovanům brojit. Určitě na tom dříve něco bylo, ale ty časy jsou dávno pryč. Trochu jiná situace je například v Rusku, kde se vesnice může nacházet I stovky kilometrů od nejbližšího města a kde jsou pak vesničané opravdu tupí a nevzdělaní, protože žijí odděleně od civilizovaného světa. My v České republice to samozřejmě máme jinak, protože jsme nevelkou zemí a každá vesnice je pár kilometrů od nejbližšího města.

Lidé z velkoměsta

O „měšťácích“ kolují fámy, že mají nos nahoru, jsou rozmazlení, nepříjemní, přehnaně sebevědomí, neumí se pokořit před čímkoliv, co je převyšuje, mají nalomené zdraví kvůli smogu a uspěchanému životu, a proto jsou nervózní a neumí si vychutnat každý den naplno. V tomto případě bych řekla, že je na tom velký kus pravdy. Samozřejmě ne všichni jsou tak pohlceni ruchem velkoměsta a svou kariérou, nicméně téměř všichni měšťáci si vážně skoro pořád stěžují, že nemají čas, jsou nervózní a nemůžou se uvolnit, protože je hon za penězi, za kariérou, za nějakým úspěchem pohltil natolik, že se neumí radovat z obyčejných každodenních maličkostí.

Čerstvý vzduch

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Řekněme si upřímně, život na vesnici s sebou obnáší velkou výhodu, kterou nikde jinde nenajdeme, a to svěží vzduch. Proto se venkov považuje za ideální prostředí na výchovu dětí. Na venkově není tolik lidí, proto tam není tolik aut, vzduch je tím pádem čistší a příjemnější. Člověk si po pár dnech strávených na čerstvém vzduchu připadá jako znovuzrozený a rád se do takových končin vrací. Ale málokdo se tam uchýlí na delší dobu…

Příroda

Další výhodou života na venkově je příroda. Krásná, neopakovatelná, čistá, jedinečná a všemohoucí příroda, které si v metropoli moc neužijeme. Všude se samozřejmě kus zeleně najde, ale co to je oproti nekonečným pohádkovým lukám a hájům?

Vzdělání

Právě vzdělání je jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé opouští vesnice. Na vesnicích totiž většinou bývá pouze základní škola a v řadě případů dokonce jenom první stupeň, proto si dítě musí brzy zvykat na dojíždění. Za vzděláním nadobro odjíždějí většinou studenti středních a vysokých škol. Pokud je škola hodně vzdálená od bydliště, vracejí se méně často a postupně se asimilují s velkoměstským životem a založení rodiny plánují tam – v metropoli. Na venkov k rodičům pak čas od času s radostí přijíždějí na návštěvu, aby se do zásoby nadýchali čerstvého vzduchu.

Práce

Práce a vzdělání jsou dvě z hlavních příčin, proč lidé odchází z venkova do města. Ve všech vesnicích je velmi omezené množství pracovních příležitostí. Pokud se vesnice nachází nedaleko nějakého většího města, mají samozřejmě vesničané možnost za prací dojíždět a večer se vracet zpátky domů. Ne všem však tento způsob života vyhovuje a raději se přestěhují blíže za prací.

Každý způsob života má své pro a proti, a záleží tedy jen na nás samých, co nám bude nejlépe vyhovovat.

Žijete ve městě, nebo na vesnici? A jste tam spokojení, nebo chystáte změnu?

Šárka Lázničková

holywoodska-houpacka-piero-tmave-seda-moderni-kov-textilie-modern-living

Dětský ráj na vaší zahradě

Přemýšlíte, jak vybavit zahradu na léto, abyste si mohli…

Ideální brigáda: Aplikace, která spojuje firmy a brigádníky

Internet nabízí spoustu zajímavých portálů pro hledání práce, ovšem…

Nachystejte se na pláž! Jaké plavky jsou trendy?

Už jen pár týdnů a můžeme se těšit na…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…
8e5b79d5a0deca33d378f9aa25331e87

Horoskop věrnosti – Jak jsou na tom znamení zvěrokruhu s nevěrou

Patříte mezi milovníky různých horoskopů? Zajímalo by vás, co…