KZ_logo1

Zajímáte se, co jíte?

29.5.2015

Jste přesvědčena, že cena je zárukou kvality? Bohužel tomu tak není. Jestliže chcete nakupovat zdravě a nevyhazovat peníze za nekvalitní potraviny, musíte se naučit číst obaly. Tím sice strávíte v obchodě mnohem více času, ale pak skutečně víte, co kupujete. Ovšem jen samotné čtení nestačí. Důležité je také vědět, jak se v obalech vyznat, a nenechat se ošidit.

Nápisy s procenty na potravinách určitě nepřehlížejte. Když se v nich naučíte orientovat, vyberete si ve většině případů zdravou potravinu. Podle jednoho výzkumu si lidé z evropských zemí takto vybrali až v 80 % dobře, zdravě a kvalitně. Toto označení se jmenuje GDA (z anglického Guideline Daily Amounts – Doporučená denní dávka).

Doporučená denní dávka – co to znamená?

Jedná se o vědecky stanovené množství jednotlivých živin, které by člověk měl v průběhu dne sníst. Doporučené denní dávky na obalech potravin jsou určeny pro dospělé. Pro děti se liší podle věku i pohlaví.

Doporučená denní dávka, která je uvedena na výrobcích, odpovídá energetickému příjmu 8 400 kJ (2000 kcal). Z toho 50 – 55 % jsou sacharidy včetně cukrů, 30 – 35 % tuků a 10 – 15 % bílkovin. Energetický příjem odpovídá průměrné potřebě mladé aktivní ženy.

Těžce pracující muž v mladém věku si může dovolit energetický příjem navýšit až na 12 000 kJ. Starší méně pohyblivá žena by ho měla naopak snížit.

Hodnoty jsou většinou uváděny na jeden kus (jogurty, čokoláda), pokud se jedná o balení, jsou uváděné hodnoty stanoveny na jednu porci.

Kalorie vs. kilojouly                             

Lidé si často pletou jednotky, v nichž je energie uváděná. Jedná se o kilokalorie, což je běžné i všude ve světě. V České republice se však energetická hodnota mnoha výrobků označuje v kilojoulech. Musíte tak vědět, že 1 kcal = 4,2 kJ. Pokud je na obale uvedeno třeba 250 kcal, odpovídá to asi 1050 kJ.

Kde nakupujete?

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Čtení složení potravin je velmi důležité. Možná ještě důležitější je také správný výběr vhodného obchodu. Je určitě pozitivním jevem, že lidé u nás stále častěji uvažují o nákupu potravin v obchodech se zdravou výživou nebo přímo od farmářů. Díky zvýšené poptávce se tak pomalu, ale jistě rozrůstá počet obchodů s BIO potravinami a jsou dostupné pro stále širší počet lidí. V takových obchodech je k dostání nesrovnatelně větší kvalita a také ceny jsou ve srovnání s klasickými obchody přijatelné. Zde kupujete skutečně kvalitu a lze s jistotou říci, že „víte, co jíte“. Již dávno zde nenakupují jen vegetariáni či náhodní kolemjdoucí, ale obchody se zdravými potravinami otevřely své brány všem a rozšířily svůj sortiment pro všechny bez rozdílu.

Jak poznat kvalitní uzeninu?

Sehnat kvalitní uzeninu v obchodě se může proměnit v opravdový boj. Výrobci vymýšlejí stále větší fígle, jak ušetřit a nahradit maso v uzeninách něčím jiným. Jestliže si chcete na uzenině opravdu pochutnat, držte se následujících pravidel:

  • Nesnažte se ušetřit za každou cenu. Kvalitní uzenina rozhodně nemůže stát pár korun. Nízká cena je tedy výrazný ukazatel nekvality výrobku, ovšem ani vysoká cena nemusí vždy kvalitu zaručovat.
  • Tak jako u ostatních potravin i u uzenin čtěte etikety nebo chtějte znát složení.
  • Kvalitní uzenina by měla obsahovat co nejvíce masa (více než 80 %) a minimum ostatních látek (separáty, sůl, tuky a konzervanty).

O to, co jíme my a naše rodina, bychom se měli zajímat opravdu důsledně. Správnou skladbou potravin můžeme předejít mnoha zdravotním obtížím a posílit imunitu organismu. Nakupovat pouze kvalitní potraviny, nepřehánět to s uzeninami (a když, tak vybírat jedině kvalitní) a při nákupu pečlivě pročítat etikety, to je základ ke správnému stravování. Je škoda utrácet peníze za blafy, když je kolem nás tolik kvalitních a dobrých věcí.

Martina Mádlová

matka

Kojení: Mám důvody, proč nechci kojit

První dny mateřství jsou povětšinou zastřené mlhou. Adaptovat se…
interiér

Barvy v interiéru – co vše ovlivňují

Zařizujete si bydlení a přemýšlíte, jaké barvy vybrat? Slyšeli…
zelenina

12 zdravých potravin pro rychlejší hubnutí

Potřebujete zhubnout přebytečné kilogramy a udělat něco pro své…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

anxiety-black-and-white-casual-1487956

Jak se vyrovnat se smrtí blízkého a pokračovat v práci?

Mnohé věci v životě nedokážeme ovlivnit. Smutek ze smrti…
žena

Kegelovými cviky k intenzivnějšímu orgasmu

Správným cvičením posílíte své tělo a procvičíte problematické partie.…
randění

Život nezadané ženy: Proč se bojíme randit?

Na světě máme tři druhy žen. První skupinu tvoří…
zamilovaný pár

Kam s partnerem, abyste zahnali nudu

Jste se svým partnerem již nějakou dobu a rande…
pár v posteli

Znuděná sexem: Když vyprchá vášeň, je opravdu konec?

Jen málo aktivit je tak vzrušujících jako sex. A…

Související příspěvky

Zanechte komentář