KZ_logo1

Zdravé hubnutí, díl druhý: Jak se trvale zbavit kil navíc

21.6.2015

V minulém díle jsme se blíže podívali na nejčastější chyby spojené se shazováním nadbytečných kil a také jsme si řekli, co bychom měli udělat, než se do hubnutí pustíme. Dnes se zaměříme na samotný průběh snižování hmotnosti a zjistíme, zda existují nějaké účinné diety nebo podpůrné prostředky, díky kterým získáme postavu snů. Také vám poradíme, jak se vypořádat s tím, když rodina a blízcí vaše snahy o změnu životního stylu podkopávají.

Je pravda, že člověk může jíst téměř cokoliv, ale vždy záleží na množství?

Ano i ne. Pokud se chcete pouze zdravě stravovat, opravdu se říká, že zdravé je opravdu téměř vše, jen záleží na množství. U hubnutí toto příliš nedoporučuji. Může se například stát, že místo zdravé svačinky si dáte třeba sladké pečivo. Pokud budete chtít zachovat pouze energetickou hodnotu jídla (množství základních živin se vám zachovat nejspíše nepovede), bude sladkého pečiva opravdu jen kousíček. Po takovéto svačince budete mít nespíše za chvilku hlad, ale do oběda nebo večeře je poměrně daleko.

Rodina a přátelé mohou být při hubnutí skvělým pomocníkem. Jak si však poradit se situací, kdy blízcí místo podpory naši snahu spíš podrývají?

Otázkou, zda bude partner, případně rodina a přátelé při změně stravování pomocníkem nebo bude spíše proti, se na konzultacích zabýváme pravidelně. Většinou jsou blízcí spíše podporou, ale pokud nejsou, nejčastěji se jedná o partnery hubnoucích žen. V případě, že partner, rodina nebo přátelé snahu ke změně a hubnutí podrývají, doporučuji klientům, aby si v první řadě znovu řekli, proč to vše dělají, a následně svému okolí zdůraznili, že je to jejich rozhodnutí, které udělali kvůli sobě. Myslím, že je velmi důležité, aby si každý za svým rozhodnutím a názorem stál.

O různých dietách se již napsaly hromady knih. Existuje nějaká účinná dieta, po které se doopravdy hubne?

Sport a zdravá, vyvážená strava. U diet vidím zásadní problém v jejich krátkodobosti, a to platí i o účinku. Dietu držíte jen určitý čas, ale co potom? S největší pravděpodobností se budete stravovat stejně jako před dietou a kila půjdou opět nahoru. Diety vás zdravě stravovat nenaučí.

Dalším velkým tématem týkajícím se hubnutí jsou podpůrné přípravky, jako jsou například spalovače tuku. Jaký je váš názor na tento typ „pomoci“? Jsou opravdu při boji s přebytečnými kily účinné?

Bylo provedeno mnoho studií na účinky různých doplňků. Metaanalýzy těchto studií, tedy studie hodnotící několik studií na podobné téma, uváděly téměř zanedbatelný nebo žádný vliv těchto doplňků. Spíše doporučuji zaměřit se opravdu na zdravé a vyvážené stravování než spoléhat na účinky nějakých tabletek.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Někteří lidé tvrdí, že nemají na sport čas. Je možné zhubnout jen na základě změny jídelníčku?

Do určité míry to lze, nicméně hezkou postavu jen stravou nevykouzlíte. Při hubnutí a formování postavy jde strava se sportem ruku v ruce. I když se budete stravovat opravdu dobře, pevné bříško a zadek mít stejně nebudete. Stejně tak vás může pěkně potrápit celulitida.

A teď opačná otázka – může člověk zhubnout, pokud bude pravidelně cvičit, ale své stravovací návyky nijak nezmění?

Tady již záleží na mnoha faktorech. Pokud máte příjem energie jen o trochu vyšší, než byste měla mít, je pravděpodobné, že pravidelným cvičením něco zhubnete. Pokud jej ale máte dvakrát vyšší, což nebývá výjimkou, je možné, že se vám zmenší obvod bříška, protože se vám břišní svaly zpevní, ale tuku moc nezhubnete – pouze budete přibírat pomaleji.

Sport i zdravá strava jdou spolu ruku v ruce, já osobně přikládám na důležitosti zdravému stravování 60 % a sportu 40 %.

Lze zhubnout, aniž bychom si museli počítat kalorie?

Samozřejmě, naopak od toho klienty odrazuji, protože je to velmi časově náročné, i když nyní již existuje celkem mnoho programů a aplikací, které tuto práci urychlí. Nezáleží jen a pouze na energii, ale také na poměru sacharidů, tuků a bílkovin, které přijímáme. Při hubnutí je nutné řídit se zdravým rozumem a rovněž poslouchat své vlastní tělo. Za nejdůležitější zásadu v otázce množství považuji: Nepřejídat se, ale ani nehladovět!

Kdo by měl raději hubnout pod dohledem odborníka? A jak vlastně spolupráce s výživovým specialistou vypadá? To se dozvíte v závěrečném dílu našeho seriálu o hubnutí s výživovou poradkyní Ing. Lucií Fialovou z Nutrizone.

Eva Korytářová

matka

Kojení: Mám důvody, proč nechci kojit

První dny mateřství jsou povětšinou zastřené mlhou. Adaptovat se…
interiér

Barvy v interiéru – co vše ovlivňují

Zařizujete si bydlení a přemýšlíte, jaké barvy vybrat? Slyšeli…
zelenina

12 zdravých potravin pro rychlejší hubnutí

Potřebujete zhubnout přebytečné kilogramy a udělat něco pro své…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

anxiety-black-and-white-casual-1487956

Jak se vyrovnat se smrtí blízkého a pokračovat v práci?

Mnohé věci v životě nedokážeme ovlivnit. Smutek ze smrti…
žena

Kegelovými cviky k intenzivnějšímu orgasmu

Správným cvičením posílíte své tělo a procvičíte problematické partie.…
randění

Život nezadané ženy: Proč se bojíme randit?

Na světě máme tři druhy žen. První skupinu tvoří…
zamilovaný pár

Kam s partnerem, abyste zahnali nudu

Jste se svým partnerem již nějakou dobu a rande…
pár v posteli

Znuděná sexem: Když vyprchá vášeň, je opravdu konec?

Jen málo aktivit je tak vzrušujících jako sex. A…

Související příspěvky

1 KOMENTÁŘ

ženská postava

20.1.2016 v 18:40

Do noci nepracuji nikdy, když se vážím, tak vždy ráno a přibližný plán jídelníčku na druhý den také mívám.

http://bodyexpert.cz/jak-zhubnout-cvicenim/

Zanechte komentář