KZ_logo1

10 důvodů, proč nezanedbávat preventivní prohlídky

28.10.2017

Preventivní prohlídka, na kterou vás lékař pravidelně zve, má rozhodně své opodstatnění. Mnohé nemoci totiž vznikají postupně a mají určitý vývoj. Prevencí rozhodně nic nezkazíte, právě naopak můžete podpořit své zdraví a vyhnout se tak nepříjemným zdravotním komplikacím.

1) Návštěva preventivní prohlídky vám může zachránit život. Pokud máte v rodině nějakou genetickou a dědičnou nemoc, rozhodně je na místě hlídat se a případné zárodky nemoci objevit co nejdříve.

2) Pravidelnou prohlídkou hlídáte to, jak správně se stravujete, jestli máte v pořádku krev nebo zda vás netrápí zažívání. Pokud byste měli jakýkoliv sebemenší problém, je vždy lepší řešit jej hned než vše nechat dojít tak daleko, že už je léčba náročnější, a někdy dokonce i nemožná.

3) Prevence snižuje riziko nemocí. Preventivní prohlídka vás nic nestojí a čas, který návštěvě lékaře věnujete, je přínosnou investicí do zdraví. Nemusíte se bát, že by pro vás byla prohlídka nepříjemná, většinou trvá jen půl hodiny a tu by si měl najít každý.

4) Nemusíte řešit, kolik je vám let. Zvýšený cholesterol, cukr v krvi nebo třeba problémy se štítnou žlázou mohou potrápit i mladé. Navštivte doktora i pokud vás nic konkrétního netrápí. Jednou za rok nebo za dva to opravdu zvládnete bez problémů.

5) Součástí prevence je kontrola sluchu a zraku. Tyto smysly jsou velmi důležité a jen díky nim si můžete naplno užívat svůj život. Věnujte sluchu i zraku zaslouženou pozornost a možná vám brýle na dálku nebo na blízko uleví také od bolesti hlavy.

6) Stejně jako je důležitá preventivní prohlídka u praktického lékaře, neodkládejte ani nerušte návštěvy gynekologa, stomatologa, popřípadě dermatologa, který vám může zkontrolovat měnící se znaménka.

7) Největším strašákem současnosti je bezesporu rakovina, tato nemoc ovšem nevzniká ze dne na den a většinou jí předchází měsíce, někdy i roky příznaků, které nemusí být na první pohled vidět nebo cítit. Prevence slouží opět k včasnému odhalení nemoci a její úspěšné léčbě.

8) Zapomeňte na tvrzení, že lékař si na vás vždycky něco najde a bude vás léčit, i pokud jste úplně zdraví. Tento velmi rozšířený mýtus je nepravdivý a lékař je tou první osobou, která by měla být potěšena z toho, že jste zdraví. Toto povolání by mělo být určitým posláním.

9) V pozdějším věku nezapomeňte také kontrolovat stav svých kostí a kloubů, vyhnete se tak operacím a dalším chirurgickým zákrokům. To stejné platí i o hlídání si krevního tlaku.

10) S praktickým lékařem se můžete na preventivní prohlídce poradit o tom, co vás trápí. Ať už to je třeba to, že špatně spíte, že jste rozmrzelí nebo máte jiné psychické potíže. I ty mohou často pramenit z fyzických problémů.

Chodíte k lékaři pravidelně nebo až vás něco opravdu bolí a jste nemocní?

Michaela Michalíková

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
cibulový koláč

Mňamka na cesty: Cibulový koláč

Chutný cibulový koláč na cesty, ze kterého si můžete…
pes a deti

Jaký pes je vhodný do domu

Máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka a chcete…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…

Související příspěvky

Zanechte komentář