KZ_logo1

10 rad, jak vycházet se sousedy

14.10.2019

Bydlení v panelovém bytě může být stejně náročné jako bydlení ve vlastním domě. Na vině jsou ve většině případů sousedé. Pokuste se všechny problémy řešit v klidu a smírem, pokud to však nejde, odvolejte se na vyšší místa. Víte, na které sousedy si dát pozor?

1) Problémy se sousedy

Pokud bydlíte v pronajatém bytě nebo domě, tak vás sousedé mohou potrápit stejně jako ve vlastním bydlení. Jediným způsobem, jak se vyhnout veškerým problémům se sousedy by bylo bydlení na samotě nebo v lese. Takové bydlení však není pro každého, a tak se více či méně každý z nás potýká se sousedskými patáliemi. Mezi často řešené problémy patří hluk, kouř, zápach, domácí mazlíčci i samotné chování sousedů.

2) Zkuste se vycházet v dobrém

Prvním krokem, který vás dovede ke klidnému soužití, je pokusit se vycházet se sousedy dobře. Zkuste si získat sousedské sympatie a na všem se společně domluvte. Pokud jste se přestěhovali do nového bytu nebo domu, vydejte se na návštěvu k nejbližším sousedům. Vezměte domácí buchtu nebo bábovku, případně láhev vína a zjistěte, jaké lidi máte v okolí. Budete příjemně překvapeni, když se vám tento přátelský přístup vrátí.

3) Říkejte věci na rovinu

Máte-li se sousedy problém, tak jim to řekněte. Ať už se jedná o hluk, o kterém nemusí vědět, že se ozývá až k vám do bytu nebo o odpadky, které například nechávají na chodbě a vy cítíte nepříjemný zápach. Je dobré vyříkat si věci na rovinu a zjistit, zda se problém nedá vyřešit domluvou.

4) Tolerance a respekt na prvním místě

Ano, i sousedé jsou jen lidé. A lidé často chybují nebo si své jednání neuvědomují. Snažte se menší prohřešky tolerovat a přistupovat k lidem s respektem. Pokud se sousedy sdílíte společný prostor, chodbu, prádelnu, případně příjezdovou cestu k domu nebo parkovací místa, tak si dohodněte jednoduchá pravidla, kdo se o prostor bude starat, kdo jej bude používat a podobně.

5) Hlasité projevy lásky

Mezi časté problémy mezi sousedy dochází, pokud jeden z párů dává „lásku“ hodně hlasitě najevo. Je možné, že sousedi dělají takový hluk, že nemůžete spát. Zkuste si s nimi promluvit, případně jim napište vzkaz, aby se ztišili. Pokud hluk neustane, oplaťte jim stejnou mincí, případně řešte tyto problémy s domovníkem nebo si najděte jiný byt.

6) Co s milovníky hlasité hudby

Kromě sousedů, kteří jsou hlasití u milostných hrátek se často setkáte s milovníky hlasité hudby. Ať už se jedná o techno, hip-hop, metal nebo rock, soužití s takovými sousedy nebude opravdu nic příjemným. Zkuste to sousedům vysvětlit po dobrém, případně musíte promluvit s domovníkem. V některých případech se volá i policie, hlavně při rušení nočního klidu po 22 hodině.

7) Zbavte se dupání jednou provždy 

Není nic horšího než když bydlíte v bytě, kde slyšíte každý krok z horního patra. V případě, že mají sousedé nad vámi děti, domácí mazlíčky a všichni tito dupou, mnohdy máte pocit, že se z takového bydlení zákonitě musíte zbláznit. V takovém případě opět oslovte sousedy s prosbou, zda by si nemohli dát na dupání pozor, případně jim doporučte odhlučnit podlahy. Zkusit můžete i odhlučení stropu, které vám výrazně uleví.

8) Hádky a domácí násilí

Nepříjemným soužitím se stane bydlení, kde máte na očích domácí násilí. Pokud jej „jenom“ slyšíte, rozhodně to také není nic příjemného. Snažte se do manželských nebo partnerských sporů nezapojovat. V případě nouze však neváhejte zavolat na policii, případně si promluvte s týraným partnerem a doporučte mu odbornou pomoc.

9) Problémy s domácími mazlíčky

Starosti způsobují i domácí mazlíčci. Hlavně ti nevychovaní, například štěkající psi, kočky, které se venčí na vašem pískovišti pro děti nebo třeba hospodářská zvířata, která způsobují zápach na vaší zahradě. V takovém případě je dobré poradit se například s ochráncem lidských práv, případně policií, jak se můžete bránit a předejít takovému zásahu do vašeho pohodlného bydlení.

10) Jak řešit nepořádek a zápach

Mnozí sousedé jsou sběratelé a v domě nebo před ním shromažďují odpad a nepořádek. Stejně to často vypadá i v interiéru jejich bytu nebo domu. V takovém případě se snažte sousedovi rozumně domluvit, poraďte mu prodat věci v bazaru nebo ve výkupu starožitností, případně přistavte před dům kontejner na odpadky.

Rady a tipy, jak vše vyřešit

Mezi způsoby řešení patří plot mezi sousedy. Ideálně takový, přes který nejde vidět a který vám zajistí klidnější bydlení, včetně soukromí. Při problémech se sousedy v bytě oslovte majitele bytu nebo družstvo. Zastání najdete i u úřadů, například u ombudsmana, případně u městské nebo státní policie. Dlouhodobé a neřešitelné sousedské spory se dostanou až k podání žaloby a následně soudní nápravě. Zkuste tedy nejdřív osobní domluvu a až následně další možnosti, které snad budou úspěšné.

Máte problémy se sousedy? Jak je řešíte?

kyberšikana

Kyberšikana a jak se bránit

Mezi jeden z největších problémů současnosti patří kyberšikana. Ta…
_DSC0136

Voňavý švestkový koláč s makovou drobenkou

Přemýšlíte nad sladkou dobrotou, na níž si pochutnáte nejen…
voděodolná rtěnka

6 nových kosmetických vychytávek

Slyšeli jste už o rtěnce, která vám na rtech…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

partnerství

Jak vycházet s rodiči partnera

Mezilidské vztahy jsou často velmi složité, a to nejen…
woman-1149911_1280

Kvíz: Jsem opravdu zamilovaná?

Samozřejmě, pokud se s někým pravidelně setkáváš a sdílíš…
pár

Šance na návrat po rozchodu

Je mnohem složitější vrátit se do vztahu, který nefungoval…
pár

Rozchod: Jak se vyrovnat s rozchodem?

Rozchod je nepříjemný. A je úplně jedno, jestli se…
pár

Rozchod, signály rozchodu a pauza ve vztahu: Kdy je správný čas na rozchod?

Konec vztahu může přijít rychle nebo postupně. Možná jsme…

Související příspěvky

Zanechte komentář