KZ_logo1

12 věcí, které vás naučí manželství

9.10.2019

Každé manželství je jiné, jedno mají ale všechny společné. Žádný pár nemá na růžích ustláno. Fungující manželství je o práci, o společném překonávání překážek, o opoře. Během manželství se učíte z vlastních i partnerových chyb a cílem je úspěšně ho zvládnout. Protože žádný vztah nefunguje sám od sebe – to je jen mýtus. Musíte na něm pracovat, dělat kompromisy, ústupky, naslouchat partnerovi a jeho potřebám. Pouze pak můžete říct, že žijete v úspěšném partnerském svazku.

Nemusíte čůrat s otevřenými dveřmi

To, že jste spolu už několik let, ještě neznamená, že nemáte právo na soukromí. Mnohé páry po čase zpohodlněly a provádějí jeden před druhým i ty nejzákladnější potřeby, což se později může podepsat i na jejich sexuálním životě a romantice. Pokud jste si nastavili nějaké ty mantinely, je to fajn. Nebojte se je nadále pevně držet.

Nevadí, pokud jdete do postele naštvaní

Do postele byste prý neměli chodit naštvaní? No, tak někdy vám právě dobrý spánek pomůže konflikt vyřešit. Jen si přiznejme, kolik hádek ve skutečnosti vzniká z malicherností, a druhý den už nemají smysl.

Ne každý rok bude dobrý

Určitě jste už slyšeli o tom, že nejtěžší ve vztahu je třetí rok. Číslo není až tak podstatné, protože každý stejně tvrdí něco jiného. Co je důležité, je vědomí, že některé roky budou prostě náročnější než jiné. Rok, kdy přijdete o práci, bude špatný. Rok, kdy se přestěhujete pryč od všech kámošů a rodiny, bude těžký. Život je i o špatných a bolestivých chvílích, které vás poznamenají. Pokud však budete dostatečně silní, překonáte je spolu.

Mít děti není vaší povinností

Nechcete děti? Tak je nemějte. Mnoho žen si myslí, že děti mít musí. Vdaly se, tlačí na ně rodiče, i známí je otravují dotěrnými otázkami. Pravdou je, že mnoho párů se rozhodne děti nemít. A vy to tak můžete udělat také. Pamatujte, že je to vaše volba.

Utužujte vztah společným cestováním

Každý miluje cestování. Vždyť co na tom může být špatného? Uvidíte novou zemi, poznáte novou kulturu a získáte pěkné zážitky. Cestování vám naučí důvěřovat jeden druhému a spoléhat se na sebe navzájem.

Nevzdávejte se vlastních koníčků a zálib

Je samozřejmostí, že spolu budete trávit hodně času. Na co byste ale neměli zapomínat, jsou vlastní záliby. Po několika letech nemusíte dělat všechny aktivity spolu. Ono vám možná i pomůže na chvilku si od sebe odpočinout. Je totiž vždy lepší vynechat nudný fotbal v telce a skočit si na jógu, o kterou se zas ani za mák nezajímá vaše polovička.

Stane se z vás povzbuzovačka

Občas se stane, že se váš partner pro něco nadchne a vaším úkolem bude podpořit a povzbudit ho. I kdyby šlo o hloupost a rozhodl se, že chce vyrábět například pivo. A to neplatí jen ve světě byznysu, ale i v každodenních situacích.

Naučíte se zvládnout hněv a mlčet

Někdy v hněvu vyslovíme věci, kterých pak ještě dlouho litujeme. A to je jedna z největších výzev šťastného vztahu – ovládnout své reakce. A přestože je upřímnost klíčovým aspektem každého vztahu – někdy je mlčet opravdu zlatem – zejména v případě, že jde o zbytečnou kritiku či stížnosti. Některá slova mohou totiž zranit partnerovy city.

Nezapomínejte partnerovi vyznat lásku

Každý občas potřebuje slyšet pěkné slova. Neberte proto svého partnera za samozřejmost a nemyslete si, že ví, že ho milujete. Raději mu to řekněte nebo jej pěkně překvapte.

Chovejte se k partnerovi jako ke kolegovi

Všichni děláme chyby. Možná vás manžel zapomněl už popáté tento měsíc vynést smetí, možná jste vy zapomněla zamknout dům nebo zhasnout světlo v koupelně. Nekřičte proto na sebe. Představte si, jak byste podobnou chybu vytkla své kolegyni nebo kolegovi. Zdvořile a mile, že? A přesně to je základ každého partnerského vztahu – chovat se k sobě mile a zapomenout na nevrlý tón a špatná slova.

Nebojte se vyhradit si čas společného ticha

Trávíte spolu hodně času, proto je zcela normální, že občas potřebujete i mlčet. Nemůžete se přece bavit v jednom kuse. To by se nechtělo nikomu. Domluvte se, že nebudete mluvit ráno při kávě nebo hodinku před spaním. A zatímco se partner bude věnovat četbě novin, vy si můžete číst knihu.

Nikdo nečte myšlenky

Máte nějaký problém? Nečekejte, že váš partner si to uvědomí nebo si všimne, aniž jste mu něco řekli. Nikdo nečte myšlenky. Dokonce ani váš chlap (buďme k sobě upřímné, ten už vůbec ne). Vynechejte ze slovníku odpovědi jako „Je mi to jedno“ nebo „Dělej si, co chceš„. Raději partnerovi přímo řekněte, o co vám jde.

Naučíte se odpouštět a hledat odpuštění

Pokud uděláte něco, s čím by partner nesouhlasil, netajte to před ním. Udělejte pravý opak. Přiznejte svou chybu a požádejte ho o odpuštění. Ale co když to bude naopak a podělá to váš partner? Promluvte si o tom a najděte v sobě sílu odpustit mu přešlap. Hlavně ho za jeho činy netrestejte. To k ničemu dobrému nepovede.

Tak co na říkáte? Co všechno naučilo vaše partnerství/manželství vás?

rozchod

Kvíz: Mám se s ním rozejít?

Někdy se v životě ocitáme před důležitým rozhodnutím. Jsme…
601

Soutěž o masážní přístroj na obličej

Hledáte účinný způsob, jak bojovat proti vráskám? Vaší odpovědí…
vídeň trhy

Nejhezčí vánoční trhy

Vánoce se blíží a vy pořád necítíte tu správnou…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

banner kitchennete

Nejnovější články

rozchod

Kvíz: Mám se s ním rozejít?

Někdy se v životě ocitáme před důležitým rozhodnutím. Jsme…
man-802062_1280

30 zajímavých, vtipných i pravdivých citátů o manželství

Každý z nás, kdo žije v manželském svazku nebo…
vánoce v páru

Jak strávit první Vánoce s novým partnerem

Máte nového partnera a čekají vás první společného Vánoce?…
pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…

Související příspěvky

Zanechte komentář