KZ_logo1

3 nejčastější obavy budoucích maminek – jak je zvládnout?

25.2.2020

Každá nastávající maminka pociťuje kromě radostného očekávání a těšení se na potomka také celou řadu obav. Strach tvoří naprosto přirozenou součást těhotenství a v jistém slova smyslu a především v rozumné míře může být dokonce užitečný. Zabraňuje vám totiž riskovat a pomáhá vám uvědomit si, že už nenesete zodpovědnost jen za sebe samotné, ale hlavně za nový život, který ve vás roste. Čeho se budoucí maminka nejvíc bojí?

Strach o zdraví dítěte

Všichni nejvíc toužíme po tom, aby bylo naše děťátko zdravé. Velkou roli v tomto případě sehrává vaše celková pohoda a spokojenost. Snažte se zbytečně nestresovat, právě stres totiž představuje velkou hrozbu. Celou řadou vědeckých studií bylo prokázáno, že právě on se negativně odráží jak na fyzickém, tak na psychickém vývoji vašeho potomka. Stres však k dnešnímu hektickému životu bohužel patří, vytěsnit ho tak úplně nelze. Můžete však alespoň zapracovat na tom, abyste jeho množství snížili. Stačí, když si na sebe uděláte více času, zajdete si třeba na procházku, zacvičíte si jógu nebo pilates. Neodbývejte se ani ve stravě, hlídejte si především dostatek bílkovin, vápníku a kyseliny listové.

Strach z bolesti a porodu

Obzvlášť prvorodičky se nejvíce děsí bolesti a porodu samotného. Tento strach či alespoň respekt je přirozený, z neznámých věcí ho prostě máme. Je ale důležité udržet ho pod kontrolou a nepanikařit. Pokud se rozhodnete lehnout si na gauč a trápit se, co by kdyby, a začnete si malovat katastrofické scénáře toho, co všechno by se mohlo přihodit, jedná se o přímou cestu do pekla. Postavte se svému strachu čelem – navštěvujte přípravné poporodní kurzy, načtěte si pár základních informací, ať víte, co vás zhruba čeká a nejste překvapená a vystrašená. Nepátrejte však příliš do hloubky, váš strach byste tak po celé těhotenství jen posilovali. Namísto toho se snažte zabavit svou mysl jinak, ať nad těmito věcmi nemůže přemýšlet. Oporu hledejte ve společnosti vašich nejbližších, především v partnerovi. Někdy pomůže sdílet obavy i s dalšími nastávajícími maminkami, které vás lépe pochopí, protože prožívají to samé.

Strach z nové životní role

S příchodem potomka na svět získáváte novou životní roli – stanete se mámou. S ní se dostaví také pochybnosti, jestli zvládnete být dobrým rodičem, jestli mu s partnerem budete moci dát dostatek lásky, jestli budete schopni se o něj postarat a zajistit ho. Protože jste na to dva, musíte si předem ujasnit, jak se k výchově postavíte a jaké hranice nastavíte. Na začátku se budete cítit trochu nejistá, a to i přesto, že budete mít všechny informace dokonale načtené ze všech možných knih. Jenže teorie je jedna věc a praxe druhá, ne vždy vychází všechno přesně podle plánu. S dostatečnou podporou nejbližších, jejich tolerancí a pomocí ale jistě všechno zvládnete. Tak zahoďte strachy a začněte se těšit!

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář