KZ_logo1

7 netradičních potravin, které ozvláštní vaši kuchyni

23.12.2015

Nebojíte se výzev a rádi zkoušíte nové věci? Přinášíme vám ukázku netradičních potravin a tipy na jejich použití v kuchyni. Vyzkoušejte zajímavé pokrmy a nahraďte běžné suroviny těmito speciálními – užijete si nové a exotické chutě.

Kokosové mléko

Kokosové mléko se vyrábí z dužiny kokosu a vody. Kokosové mléko je vhodnou alternativou pro lidi trpící alergií a intolerancí laktózy. Kokosové mléko je nejen velmi chutné, je i zdravým doplňkem s mimořádně pozitivními účinky na náš organismus. Kokosové mléko je nevhodné pouze pro alergiky na kokos. Pomáhá tělu udržovat si správnou hladinu cukru v krvi, posiluje kosti, udržuje pružnou kůži a čistí cévy. Mimo jiné uvolňuje nervy. V kuchyni se pak používá do sladkých dezertů, ale také do rybích polévek inspirovaných thajskou kuchyní. Kokosové mléko lze sehnat v konzervách nebo v krabicích jako běžné mléko.

Cena jednoho balení se pohybuje od 50 až do 100 Kč.

Cibetková káva

cibetková káva

Foto: pinterest.com

Věděli jste, že tento druh kávy patří mezi nejdražší na světě? Důvod je jasný – cibetková káva je zkrátka jednou z nejchutnějších a nejkvalitnějších. Cibetky jsou malé šelmy, které se živí hmyzem, hlodavci, malými ptáky a tropickým ovocem. Živí se také kávovými zrny, ty polykají bez kousání a v jejich trávícím traktu se rozloží jen slupka. Po patnácti hodinách trávení se pak zrna vyloučí neporušená a domorodí sběrači kávy pak sbírají celé exkrementy a na slunci je suší. Tímto přírodním způsobem je káva připravena k přímému pražení. Protože je kávy omezené množství a celý její vznik je náročnou procedurou, cena je opravdu vysoká.

Jedno balení kávy stojí až 1000 Kč.

Bambusové výhonky

bambus

Foto: pinterest.com

Bambus u nás stále patří mezi druh exotické zeleniny. V Číně je však bambus běžnou součástí kuchyně. Mladé výhonky bambusu mají slabou slupku, jsou sladké a příjemně voní. Upravují se pak mnoha způsoby. Bambusové výhonky obsahují bílkoviny, sacharidy a také kyselinu křemičitou, která je důležitým lékem na astma. Obsahují i menší množství vitamínu C a dále vitaminy B. Používají se do hlavních jídel, ale i do polévek či salátů.

Dají se koupit sterilované v konzervě a stojí okolo 40 Kč.

Batáty

batáty

Foto: pinterest.com

Batáty jsou sladké brambory, běžně dostupné v našich supermarketech. Tyto sladké brambory dokáží dodat pokrmu zvláštní a silnou chuť. Obsahují velké množství vlákniny a patří k nejvýživnějším druhům zeleniny. Pomáhají v prevenci rakoviny, degenerativních očních chorob, deprese a srdečních onemocnění. Dají se vařit, péct, strouhat… Zkrátka je můžete použít stejným způsobem jako běžné brambory. Vyzkoušejte také batátové pyré, které skvěle doplní lahodný steak.

Pokud vás zajímají další netradiční přílohy k pokrmům, přečtěte si náš starší článek: //kralovstvizen.cz/netradicni-prilohy-k-pokrmum-za-ktere-vam-telo-podekuje/.

Cena za půl kilogramu batátů se pohybuje okolo 30 až 40 Kč.

Fenykl

fenykl

Foto: pinterest.com

Fenykl je méně známým druhem zeleniny. Jde o bílou hlízu se zelenými řapíky. Ty mají na konci snítky podobné kopru. Fenykl voní a chutná jako dětský čaj. Je poměrně sladký a velmi dobře zasytí. Dá se používat tepelně upravený, ale i syrový. Nejobvyklejší kombinace je se sýrem, rybou nebo s houbami a smetanou. V italské kuchyni jej pak najdeme v salátu nebo zapečený.

Cena se pohybuje okolo 60 Kč za kilogram.

Šitake

Tato houba je velmi oblíbená hlavně pro svou lahodnou chuť a příjemnou vůni. Konzumace houby šitake (nebo také shiitake) je ale vhodná i ze zdravotních důvodů. Obsahuje látky, které podporují imunitní systém, a účinně bojuje proti nádorům. Zároveň pak houba eliminuje infekce a je velmi chutná. Upravuje se všemi tradičními způsoby, jak jsme zvyklí u jiných hub. Je výborná i dušená s přílohou rýže a třeba kousky kuřecího.

Cena se pohybuje okolo 50 Kč.

chufa čufa

Foto: pinterest.com

Chufa/čufa

Tato drobná hlíza má hnědou barvu a připomíná seschlý oříšek. Čufa pochází ze Španělska, kde se jí říká Tygří ořech. Obsahuje opravdu velké množství vlákniny, minerálů, proteinů a zdravého cukru. A navíc je tato surovina bezlepková! Čufu můžete konzumovat čerstvou nebo ji přidat do ovesné kaše, müsli nebo jiných sladkých dezertů. V obchodech ale také najdete čufa mouku, olej nebo paštiky.

Cena balení čufa oříšků se pohybuje kolem 150 Kč.

Znáte některé z těchto netradičních potravin? A už jste je vyzkoušeli ve své kuchyni?

Michaela Michalíková

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

1 KOMENTÁŘ

Myššš

17.10.2016 v 13:43

Cibetková káva se vyrábí tak, že se cibetky nacpou do mini klecí a tam se sbírá jejich trus s kávovými zrny. Rozhodně nechodí domorodci po lese a nehledají hromádky trusu.
Je to týrání zvířat, nekupujte cibetkovou kávu!

Zanechte komentář