KZ_logo1

8 důvodů, proč začít cvičit jógu

6.9.2016

V dnešní době plné stresu je velmi těžké si pravidelně najít několik hodin týdně pro pravidelný pohyb. Některým nedostatek pohybu způsobuje přeplněný denní rozvrh, jiným zase nedostatek financí na pravidelnou návštěvu fitness centra. Jak do svého života dostat alespoň patnáct minut pohybu denně a jaké výhody tím získáte? Dnes si představíme patnáct důvodů, proč začít cvičit jógu.

Jóga je cvičení pocházející z oblasti Indie. I přesto, že v západní kultuře preferujeme hlavně fyzické cvičení, málokdo ví, že jóga je celá filozofie. Jejím hlavním cílem je potlačit ego a tím dosáhnout klidu a míru.

Mnoho z vás již jistě lekci jógy někdy absolvovalo. Mnoho z vás se jí také stejně rychle vzdalo, protože jste měly pocit, že krom protažení svalů nemá na vaše tělo žádný vliv. Je ale velmi důležité zmínit, že díky józe se můžete propracovat nejen ke skvělé postavě, ale také dosáhnete vnitřního klidu a dokonce předejdete mnoha zdravotním problémům v budoucnu.

A co je nejlepší? Můžete se jí věnovat pouhých několik minut denně a dosáhnete stejných, nebo dokonce lepších výsledků, než při návštěvě lekcí jednou až dvakrát týdně.

Pokud jsme vás zatím nepřesvědčily o kladech tohoto cvičení, pojďte se s námi podívat na osm důvodů, proč byste to měla alespoň zkusit.

Dokonale protáhnete své tělo.

Ať už pracujete kdekoliv, zcela určitě vás trápí neduhy, jakými jsou například bolest zad, nohou, či ztuhlý krk. Díky praktikování asán (čili jednotlivých pozic jógy) protáhnete všechny skupiny svalů a zbavíte se nepříjemného napětí.

Jednou sama sebe překvapíte tím, že se v předklonu dokážete dotknout podlahy.

Zlepšíte držení těla.

Stop věčnému hrbení! Nedostatečně posílené zádové svaly mohou za náš zdeformovaný postoj. Najednou začnete chodit zpříma s hlavou vztyčenou, což se i rázem projeví na vašem sebevědomí, a toho si vaše okolí zajisté brzy všimne.

Naučíte se zhluboka dýchat.

Správné dýchání je v našem životě takřka nepostradatelné. Už jste si někdy všimla, jak plytce se ve skutečnosti nadechujete? Tomu je ode dneška konec! Správné dýchání ovlivňuje funkci všech tělesných orgánů. Hluboké dýchání funguje jako malá spalovna toxinů v našem těle. Také se díky němu budete cítit mnohem klidnější.

Takže – raz, dva, tři – nádech.

Probudíte svoji lymfu k životu.

Lymfatický systém zastává v našem těle nezanedbatelnou funkci. Je sídlem obrany našeho organismu proti infekcím a rakovinotvorným buňkám. Jeho správné fungování má za následek také zmírnění, až naprosté vymizení celulitidy.

Zbavíte se stresu.

Ačkoliv je stres v životě důležitý, žijeme v jeho přebytku, což jistě není dobré. I přesto, že je mnoho asán velmi náročných, učí vás, že ani v nepříjemných situacích není nutné reagovat impulzivně. Vaše tělo si tedy navykne tomu, že nebude na vědomé ani podvědomé úrovni stahovat svaly, čímž výrazně sníží hladinu stresu v kritických situacích.

Začnete žít vědomě.

Začnete se více soustředit sama na sebe. Také budete mít pod kontrolou své myšlenky a emoce. Pravděpodobně se začnete zajímat o zdravější životní styl a upravíte své stravovací návyky. A pokud vám bude někdo či něco nepříjemné – zkrátka odejdete. V rámci svého duševního klidu. A to bez pocitu viny.

Snížíte si krevní tlak.

Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění v budoucnu a zpravidla se pojí právě s vysokou mírou stresu. Zklidněte své tělo i mysl a budete žít déle.

Jógu můžete cvičit i doma.

Největší výhodou jógy je fakt, že ji můžete cvičit v pohodlí svého domova. V dnešní době existuje velké množství knih a publikací na toto téma. Z vlastní zkušenosti však doporučujeme lekce jógy online. A nemusíte se bát. Videa jsou určená jak pro pokročilé, tak pro úplné začátečníky. Nemusíte se tedy pravidelně plahočit do tělocvičny a cvičit s dalšími lidmi, pokud vám to není příjemné, nebo si to zkrátka nemůžete dovolit.

Jóga je cvičení, které vám změní život. Indové s oblibou říkají, že jóga je velmi silným lékem. Ovšem je nutné se jí věnovat pravidelně, jelikož je to lék, jehož účinky začnou být patrné až při dlouhodobějším užívání.

Všechno je jen o přístupu.

Kateřina Umová

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Chcete si chytře vybavit interiér nového bytu nebo domu?…

Co vás šokovalo naposled? Ty, kdo investují, nejspíš rostoucí cena zlata

Přemýšlíte, jak rozumně zúročit vydělané peníze? Investujte do zlata,…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář