KZ_logo1

8 tajemství efektivní komunikace s partnerem

6.4.2016

Také máte občas pocit, že muži jsou opravdu z Marsu a my ženy z Venuše? Nejpatrnější je to při jakýchkoli rozhovorech, zejména však při menších či větších výměnách názorů s našimi milovanými protějšky. Nevíte, jak mužům vysvětlit, že když říkáme ne, opravdu tím nemyslíme ano? Podívejte se s námi na tajemství komunikace, která možná přinesou klid a pohodu i do vašeho vztahu.

 1) Zapomeňte na vulgární jednání

Tohle pravidlo si opravdu zapamatujte! Žádná sprostá slova! Věříme, že jich určitě znáte spoustu a další spousta se vám jich vybaví v okamžiku, kdy vás muž vytočí k nepříčetnosti. Ale vulgarismy vám opravdu v ničem nepomůžou. Zkuste raději napočítat do pěti, nadechnout se a pak s mužem mluvit narovinu a hlavně klidně!

2) Ne příkazům!

Vypusťte ze svého slovníku rozkazy typu: „Musíš, teď uděláš tohle, okamžitě začni dělat…“ Jakmile totiž svému protějšku řeknete, že něco musí, dostaví se jediná reakce: „Nemusím!“ Mnohem lepší je, když muže požádáte, klidně poprosíte nebo mu navrhnete, že by „mohl udělat“ nebo že byste „chtěla a byla ráda, kdyby udělal“… Buďte diplomat.

3) Nesnažte se mu podlézat

Další odstrašujícím příkladem jsou zbytečné a mnohdy prvoplánové a směšné lichotky. Samozřejmě můžete svůj protějšek pochválit, ale zůstaňte konstruktivní a věcní. I pozitivně můžete druhému říct, co chcete jinak, a najít tak společný kompromis. Vaše argumenty musejí mít také „hlavu a patu“.

4) Neprosazujte jen svůj názor

Pokud máte jiný názor než váš protějšek, zkuste vysvětlit, proč si to myslíte nebo to chápete zrovna takhle. Zároveň však nechte i druhého, aby to samé vysvětlil vám. Společnou debatou tak možná dojdete k řešení, které bude vyhovovat oběma. Nebojujte dravě jen o svůj názor, stůjte si za ním, ale nechte mluvit i druhé.

5) Poslouchejte

Pečlivě poslouchejte, co vám partner říká. Snažte se ho pochopit. Vžijte se na chvilku do jeho kůže, zamyslete se, jak byste se cítily na jeho místě. Možná říká něco, co vám vadí, ale ani tak to neznamená, že si můžete zacpat uši a dělat, že to neslyšíte nebo nevnímáte. Každý přece chce, aby se bralo vážně, co říká.

6) Neurážejte se

Nejtěžší bod, který my ženy takticky přeskakujeme… Pokud jste urážlivé, snažte se nic si nebrat příliš osobně, zapojte do komunikace humor a společnou debatou odbourejte zbytečné napětí. Nechcete přece, aby vám vaše okolí nebo dokonce váš partner nemohli říct ani slovo?!

7) Neodkládejte problémy

Mnozí jsou naučení odkládat rozhovory a vážné debaty na jindy. Nestyďte se partnerovi říct: „Chci o tom mluvit teď.“ Máte právo znát jeho názor i postoj. Je zbytečné čekat na vhodnou dobu, vhodný den nebo chvilku, kdy budete mít na komunikaci čas. Mluvte spolu často a bez zábran. Jen tak budete oba spokojení.

8) Nebojte se reakce druhého

Velké množství mužů i žen přiznává, že největším problémem jejich vztahu je nedostatečná komunikace. A když se jich zeptáte: „Proč spolu nemluvíte?“, většinou se dozvíte, že jeden má strach z reakce toho druhého. Věřte, že se nemáte čeho bát. Jen pokud budete upřímní a risknete klidně i mračení nebo naštvání partnera, bude váš vztah plnohodnotný. Není nic, co byste spolu nevyřešili, jen si o svých pocitech, náladách nebo problémech musíte říct.

Další tipy, které vám pomohou

  • Pokud máte blok a nejde vám s partnerem mluvit, ať se snažíte, jak jen nejvíc umíte, vezměte papír a tužku. Své pocity mu napište a dejte mu vše přečíst. I tohle vám může ve vztahu pomoci a třeba s vámi začne komunikovat váš protějšek sám.
  • Nevytahujte zbytečně minulost. To co bylo, už stejně nezměníte, tak se zkuste dívat jen dopředu. Ujasněte si, že chcete být spolu a na vztahu pracovat.
  • Ptejte se svého partnera, co má rád a co se mu líbí. Poznávejte ho a zajímejte se o něj. Zajímejte se také o jeho přání a říkejte mu ta svoje. Překvapujte se a snažte se spolu mluvit úplně o čemkoliv, co vás jen napadne. Jen tak může být váš vztah pořád tak příjemný a vzrušující jako na začátku.

Můžete svému partnerovi říct všechno? Nebo máte problémy v komunikaci?

Michaela Michalíková

ten_pravý

8 důvodů, jak poznat, že je to ten pravý

Potkali jste muže, se kterým si rozumíte, dovede vás…
54573-7h3a0637-k0645-2

Šperk s akvamarínem – síla oceánu na dosah

Světle modrá barva akvamarínu evokuje průzračně čisté moře. Toto…
šikana

Jaké jsou příčiny a následky šikany

Nevíte, proč se vlastně objevuje šikana a jak se…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

ten_pravý

8 důvodů, jak poznat, že je to ten pravý

Potkali jste muže, se kterým si rozumíte, dovede vás…
adult-2178366_1280

Kolik sexuálních partnerů je moc?

Napadlo vás někdy, že existují statistiky, kolik mají lidi…
people-2562102_1280

Jak poznáte, že jste zamilovaná?

Slavný citát říká, že jen dvě věci na světě…
přátelství

Jak se vypořádat se závistí v přátelství

Závist patří mezi nepříjemné lidské vlastnosti, dokonce je jedním…
smutná žena

Bolestivý rozchod – jak ho překonat?

Když přijdeme o někoho, koho jsme milovali, vždycky to…

Související příspěvky

Zanechte komentář