KZ_logo1

9 rad, jak na život bez plastů

7.10.2019

V České republice bylo v roce 2016 vyprodukováno zhruba 26 milionů tun odpadu, což je v přepočtu přes 2 tuny odpadu na jednoho občana. Přemýšleli jste někdy nad otázkou, kolik z tohoto odpadu jsou jen plasty? S navyšováním množství odpadu přichází také otázka, zda nezačala „doba plastová“?

Hledání informací

Prvním krokem k tomu, aby se snížila produkce odpadů a plastů, je vědomí, že je něco špatně. V tomto případě jsou potřeba informace. Informace, které říkají, že pokud by současná produkce odpadu stoupala, tak bude brzy v mořích a oceánech víc plastů než ryb. V současné době plave ve světových oceánech takové množství plastů, že by téměř 430-krát omotaly zeměkouli podél rovníku.

Kde všude jsou plasty

Plastový sáček byl dokonce nalezen ponorkou i na dně Mariánského příkopu, a to v hloubce větší než deset kilometrů. Plasty se nevyhnuly ani horám. Na nejvyšší hoře světa Mount Everestu bylo posbíráno 11 tun odpadků, z toho velké množství patřilo právě plastům.

1) Recyklace na prvním místě

Při boji s plasty pomáhá recyklace. Velké množství lidí se naučilo třídit odpadky, ovšem tempo vytváření plastů je pořád vyšší než tempo jejich zpracování k opětovnému využití. Přesto, pokud chcete změnit svůj životní styl a začít život bez plastů, rozhodně začněte recyklací.

2) Bezobalové obchody

Dalším krokem jsou bezobalové obchody. V těchto obchodech koupíte stejné zboží jako v supermarketu, ovšem potraviny si nabíráte do svých látkových pytlíčků, případně papírových obalů nebo přímo do skleněných dóz. Vyhnete se opravdu velkému množství plastových obalů, nepotřebujete igelitky ani sáčky.

3) Papírové nebo látkové tašky

V současné době se snaží i obchodní řetězce omezit plastové sáčky a igelitové tašky. Ty jsou nahrazovány látkovými taškami, případně papírovými taškami, které jsou opět určeny k recyklaci. Některé obchody nabízí dokonce službu, že když se vám látková taška roztrhne nebo opotřebuje, tak vám ji bezplatně vymění za novou.

4) Řekněte plastům NE

Abyste se vyhnuli používáním igelitek a plastových sáčků, nebojte se říkat ne. Spousta prodávajících a obchodníků vám ke zboží sáček nebo igelitku nabídnou. Mějte vždy po ruce svou látkovou nebo papírovou tašku a zdvořile odmítněte. Nejenže pomůžete životnímu prostředí, ale zároveň ušetříte část peněz za nákup igelitky.

5) Víc přírodních produktů

Pokud si myslíte, že se plastům nedá vyhnout, zkuste se zajímat o bio a přírodní produkty. Mnohé z nich prodávají přímo lidé, kteří je vyrobí. Všimněte si, že i mýdla se dají koupit v dřevěných nebo papírových krabičkách, kartáček si pořiďte z bambusu a spoustu dalších každodenních nutností najdete v přírodním balení nebo zpracování.

6) Vyrobte si sami

Zapomeňte na polotovary, ať už se jedná o jídlo nebo kosmetiku. Co můžete, tak si vyrobte sami. Ani narozeninové dárky nemusíte balit do plastů nebo ozdobných sáčků. Raději využijte papír k recyklaci nebo vyrobte originální balení. Sami si vyrobte látkové pytlíčky na potraviny, stejně jako látkovou tašku na nákup.

7) Co s kosmetikou

Kromě nákupu potravin se nám domů dostane velké množství plastů s nákupem kosmetiky. Opět si vybírejte přírodní kosmetiku, která je balená v papíře nebo ve dřevě. Mnohé plastové obaly se navíc dají používat znovu. Například tekuté mýdlo na umyvadle jednoduše doplňujte nebo si vyrobte vlastní.

8) Vyměňte materiály

Plastů se zbavíte i tak, že vyměníte materiály. Místo plastů používejte sklo, kov nebo zmíněné dřevo. Spoustu potravin uchováte ve skleněných láhvích, dozách nebo miskách. Plastový holící strojek vyměňte za kovový, do kterého budete jen pravidelně měnit žiletky. Věřte, že téměř každá věc, která má v sobě plasty je nahraditelná jinou, bezplastovou variantou.

9) Neulpívejte na věcech

Jednou z nejtěžších rad je neulpívat na věcech. Zamyslete se vždy, jestli danou věc potřebujete a jestli ji využijete. Nemusíte si kupovat nádobí, misky, sáčky, případně zásoby potravin a kosmetiky, které nevyužijete. Inspirujte se minimalismem a protřiďte své věci tak, aby jste získali nový prostor.

Třídíte odpad? Kolik si myslíte, že vyprodukujete plastů?

pár

Rozchod, signály rozchodu a pauza ve vztahu: Kdy je správný čas na rozchod?

Konec vztahu může přijít rychle nebo postupně. Možná jsme…
rozchod

Kvíz: Mám se s ním rozejít?

Někdy se v životě ocitáme před důležitým rozhodnutím. Jsme…
601

Soutěž o masážní přístroj na obličej

Hledáte účinný způsob, jak bojovat proti vráskám? Vaší odpovědí…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

banner kitchennete

Nejnovější články

rozchod

Kvíz: Mám se s ním rozejít?

Někdy se v životě ocitáme před důležitým rozhodnutím. Jsme…
man-802062_1280

30 zajímavých, vtipných i pravdivých citátů o manželství

Každý z nás, kdo žije v manželském svazku nebo…
vánoce v páru

Jak strávit první Vánoce s novým partnerem

Máte nového partnera a čekají vás první společného Vánoce?…
pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…

Související příspěvky

Zanechte komentář