KZ_logo1

Čistá okna? Zkuste to švédsky!

24.4.2015

Není okno jako okno. Jaké druhy oken znáte? Záleží na úhlu pohledu: Okna mohou být malá či velká. Úzká či široká. Mohou být dvojitá, špaletová nebo jednoduchá. Také skleněná či plastová. A také mohou být čistá, anebo špinavá. Pokud vás zajímá právě to poslední dělení, máme pro vás tip. Zkuste jít na okna po švédsku!

Před lety se s velkou slávou objevily první „švédské utěrky“. Okamžitě se z nich stal hit. Postupně jsme si na tyto šikovné hadříky z různých mikrovláken zvykly a používáme je na všechno možné.

Naprosto dokonalé jsou ale švédské utěrky při čištění oken. Pokud jste to ještě nevyzkoušely, přinášíme vám stručný návod, jak si můžete zajistit stále zářivě čistá okna, aniž byste se sedřely nebo musely čištění oken věnovat celý drahocenný víkend.

Začneme výběrem utěrky. Je samozřejmě možné použít i ten nejlevnější mikrovláknový hadřík, ale výsledný efekt pak nebude úplně dokonalý. Zkuste proto raději koupit něco lepšího. Ne, nemusí to být zrovna Vileda za dvě stě korun, postačí hadřík střední kategorie. S hustšími smyčkami či vlákny, málo klouzavý. A pořiďte si rovnou dva. Není to žádná zvláštní investice, vždyť tyhle hadříky vám vydrží klidně i několik let. Po použití je vyperte v pračce třeba se závěsy: Použijte minimální množství pracího prostředku a vyhněte se aviváži, s ní by švédská utěrka ztratila své typické čisticí schopnosti.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

A teď už potřebujete jen kbelíček s teplou vodou. Žádný saponát, žádný Iron, žádnou Okenu či Clean nebo jiný zázračný lešticí přípravek. Na švédské mytí oken vám skutečně stačí jen čistá voda a dva kvalitní hadříky. Jeden budete používat na mytí, druhý na dosoušení. Švédská utěrka má totiž tu úžasnou vlastnost, že nikdy neudělá šmouhy, a když je dostatečně vyždímaná, nenechá na okně ani viditelná očka po uschlých kapkách. Nevěříte? Vyzkoušejte to. Jednu utěrku namočte do čisté vody bez saponátu a co nejvíc ji vyždímejte. Pak s ní umyjte jednu okenní tabuli a rám. Jestliže vám na okenním skle přece jen zůstane nějaká ta drobounká kapička, hned ji setřete suchou utěrkou, případně můžete suchým hadříkem zlehka přejet celou vlhkou tabuli. Za několik okamžiků je okno suché a vyleštěné – bez leštění! Pak se v klidu věnujte další okenní tabuli. Pro zdárné vyčištění je třeba, abyste hadřík pokaždé dobře vymáchaly a hodně vyždímaly.

Pokud máte tu smůlu, že bydlíte u hlavní silnice, a vaše okna jsou tak přece jen hodně špinavá, budete je možná muset umýt dvakrát a také si dvakrát častěji vyměnit vodu. Pořád ale platí pravidlo, že když odoláte pokušení a nepoužijete na umytí skel saponát, švédská utěrka vám okna nejen umyje, ale hned i sama vyleští. Zkusíte?

Napište nám, jak se vám takové rychlomytí osvědčilo. Můžete přidat i svou vlastní vychytávku!

Eva Musilová

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
cibulový koláč

Mňamka na cesty: Cibulový koláč

Chutný cibulový koláč na cesty, ze kterého si můžete…
pes a deti

Jaký pes je vhodný do domu

Máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka a chcete…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…

Související příspěvky

1 KOMENTÁŘ

pepina

03.5.2015 v 15:05

Jen umět vybrat tu pravou švédskou.

Zanechte komentář