KZ_logo1

Co byste měli vědět, než si půjčíte? Přinášíme tipy od odborníků!

7.9.2015

Ještě předtím, než podepíšete smlouvu o půjčce, ujistěte se, že víte vše, co potřebujete, a především, že vás pak nějaká skutečnost nebo poplatky nemile nepřekvapí. Přinášíme vám několik tipů a rad přímo od odborníků.

Možná jste se rozhodli vzít si půjčku, která by vám pomohla překlenout tíživé období a zalepit díru v rodinném rozpočtu. Porouchaná pračka či rozbité auto něco stojí a vy možná právě teď dostatečnou finanční hotovost nemáte. Ať už máte jakýkoliv důvod vzít si půjčku, vždy postupujte opatrně. Neberte hned první úvěr, na který narazíte, ale vybírejte pečlivě a zvolte tu nejvýhodnější nabídku. Podle bankovních specialistů jsou při výběru nejdůležitější právě tato hlediska:

Správný poskytovatel

Nikdy si neberte půjčku u neprověřené nebo neznámé společnosti. Díky tomu značně snížíte riziko, že narazíte na podvodníka. Nejčastěji se podvodníci ukrývají u neznámých a malých společností či u samostatných osob. Dejte i na svůj instinkt, často vám dokáže mnohé napovědět.

Úroková sazba

Úroková sazba je základ celé půjčky. Podle úroků ihned poznáte, jak na tom zvolená půjčka je oproti konkurenci. Zároveň to bývá i první a hlavní hodnota, která vás zajímá. Samozřejmě, čím je úroková sazba menší, tím lépe pro vás.

Co říkají zkratky?

  • a.– per annum: roční úrok
  • s.– per semestre: čtvrtletní úrok
  • m.– per mensem: měsíční úrok
  • d.– per diem: denní úrok

RPSN

I když to mnozí opomíjejí, sazba RPSN je ještě důležitější než samotný úrok. Ukazuje, kolik skutečně zaplatíte za celou půjčku. Kromě úroků jsou v ní obsaženy i různé poplatky, o kterých vám někteří poskytovatele rádi zapomínají říct.

Může se vám stát, že úroková sazba bude hodně nízká. V takovém případě se pořádně podívejte i na RPSN – budete možná překvapeni, jak moc se ta čísla liší.

Obchodní podmínky a smlouva

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Nepodepisujte nic, co neznáte. Přečtěte si vše od začátku do konce. Pokud se vám některé částky zdají složité nebo nesrozumitelné, zeptejte se, co to znamená. To samé platí o obchodních podmínkách. Ty byste koneckonců měli mít prostudované ještě dříve, než se na společnost s žádostí o půjčku obrátíte. Najdete zde všechny informace o půjčce i o jejím poskytovateli.

Nezapomínejte ani na text psaný malým písmem. Často je tak psaná právě rozhodčí doložka, která je signálem k tomu, abyste od této půjčky raději dali ruce pryč. Toto ustanovení říká, že pokud by mezi vámi a věřitelem vznikl spor, bude ho řešit rozhodce a nikoliv soud. Zde je téměř 100% jistota, že spor prohrajete, i když třeba budete v právu.

Na sankce a poplatky nesmíte zapomenout

I na první pohled levná půjčka se může hodně prodražit. Zvlášť pokud si banka naúčtuje spousty nesmyslných poplatků, např. za uzavření smlouvy, vedení účtu apod. Najděte si společnost, kde takové poplatky platit nemusíte, naštěstí jich je v dnešní době již poměrně dost.

Platba předem, výše splátky a délka splácení

Nikdy nevíte, jak to bude vypadat do budoucna. Třeba obdržíte poměrně slušnou sumu, kterou byste mohli zaplatit celý zbytek půjčky najednou. Vždy se tedy včas zajímejte o to, zda za předčasné splacení nebudete platit žádné poplatky nebo dokonce pokuty.

Důležité hledisko před podpisem je to, zda vám skutečně vyhovuje výše splátky a doba splácení. Určitě to všechno utáhnete? Máte našetřenou rezervu pro případ nouze? Pokud máte spíše nižší příjem, je racionálnější splácet méně, i když delší dobu.

Podmínky pro získání půjčky

Snadné splnění podmínek nabízí většina nebankovních společností. Nechtějí dokládat příjmy, nevadí jim ani škraloup v registrech dlužníků. Tato benevolence se ovšem většinou prodraží. Bankovní domy už mají podmínky tvrdší, ale zase vyjde půjčka mnohem levněji. Zvažte, zda splňujete všechny podmínky zvoleného typu půjčky.

Konkurence

Abyste zjistili, že půjčka je skutečně ta nejvýhodnější, jakou jste mohli dostat, můžete si ji porovnat s ostatními konkurenčními společnostmi. Samozřejmě nemusíte složitě vyhledávat na internetu a porovnávat, ale můžete využít různých porovnávačů, kterých je na internetu dostupných mnoho. Stačí vám na to jen chvilka. Můžete se přesvědčit i sami.

Půjčka nemusí nutně znamenat zlo a spousty potíží, jak jsou mnozí přesvědčeni. Často vám může dopomoci k něčemu, na co byste jen těžko našetřili. Důležité je však půjčovat si rozumně a s rozmyslem a rozhodně ne na zbytečnosti! Vždy je však lepší se půjček vyvarovat nebo si půjčit od blízkých, bezúročně.

Martina Mádlová

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
cibulový koláč

Mňamka na cesty: Cibulový koláč

Chutný cibulový koláč na cesty, ze kterého si můžete…
pes a deti

Jaký pes je vhodný do domu

Máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka a chcete…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…

Související příspěvky

Zanechte komentář