KZ_logo1

Co dělat, když odhalíte nevěru

2.12.2015

Pokud jste právě odhalila, že je vám partner nevěrný, určitě budete nějakou dobu v šoku. Možná tomu nevěříte, možná jste si myslela, že vám se to stát nemůže, a možná máte právě teď chuť něco rozbít… Dřív než to uděláte, podívejte se s námi na rady, které vám v této těžké životní zkoušce mohou pomoci.

Jaké jsou příznaky nevěry

Nevěru je možné odhalit několika způsoby. A někdy se o to ani nemusíte snažit a nevěrný partner se prozradí sám. Všímejte si pozdních příchodů z práce, které váš protějšek neumí vysvětlit, častého „smskování“ a telefonátů, kdy si váš muž bere telefon i na toaletu a do koupelny.

Mnohdy o sebe muž začne více pečovat, kupuje si lepší a dražší oblečení. Není pak výjimkou, když se na límečku jeho košile objeví otisk rtěnky. Pokud k tomu všemu ještě připočtete nepříjemný závan dámského parfému z jeho obleku, máte téměř jasno.

V některých případech však ani tyto projevy nemusí nutně znamenat nevěru. Pokud vám ale domů přijde dopis, sms zpráva nebo telefonát od potencionální milenky vašeho muže, zde už je nervozita opravdu namístě. Ani v tomto případě ale nezapomeňte uvažovat rozumně!

Co určitě nedělat

 • Nebuďte vulgární a nesnižujte se tím na úroveň nevěrníka.
 • Zjištěnou informaci ihned nerozhlašujte mezi přátele, rodinu a kolegy v práci.
 • Nechtějte vědět všechny podrobnosti a intimnosti (jen by vás to užíralo).
 • Nevyhrožujte, že svému protějšku seberete děti, ihned se rozvedete nebo že dokonce spácháte sebevraždu.
 • Nechtějte odplatu! Pokud se vyspíte s prvním mužem z okolí, uškodíte tím spíš sobě než partnerovi.

Co naopak dělat

1) Zklidnění

Prvním krokem, který musíte udělat, je zklidnit se. Ano, může to být obtížné, ale zklidnění je zapotřebí víc, než si myslíte. Potřebujete dál přemýšlet s čistou hlavou. Dejte si studenou sprchu, běžte si zaběhat a klidně brečte nebo křičte. Hlavně si ulevte a poté se uklidněte hlubokým dýcháním.

2) Přiznání

Sdělte partnerovi své pochybnosti o jeho věrnosti, popřípadě mu na rovinu řekněte, že víte o jeho nevěře. Zkuste mluvit věcně a stručně. V tuto chvíli se snažte nekřičet, nebrečet a jednat spíše bez emocí.

3) Komunikace

Společně se domluvte, zda chcete pokračovat ve vašem vztahu. Oba si ujasněte, jak si tuto situaci představujete dál. Pokud chcete, aby váš muž ukončil svůj milenecký poměr, dejte mu čas na rozmyšlenou a poté jednejte.

4) Konec otázkám

Zakažte si otázky typu: „Jak vypadá? V čem je lepší? Jaká je v posteli?“ Tyto otázky vás nikam neposunou a budou vás jen trápit.

5) Stop výčitkám

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Rozhodně jeden druhému nevyčítejte staré křivdy, spory a hádky. Zkuste partnerovi nevyčítat ani nevěru (samozřejmě jen v případě, že poměr ukončil), ale spíš spolu komunikujte. Snažte se druhého pochopit. Je možné, že se zamiloval, je s vámi kvůli dětem, nechce se rozvést, nebo zkrátka jen nedokáže mít jednu sexuální partnerku. Zjistěte pravý důvod partnerovy nevěry a společně se domluvte, co dál.

6) Pročistěte si hlavu

Klidně na týden odjeďte. Jeďte k rodičům, s kamarádkou do wellness nebo sama do přírody. Dobře si rozmyslete, zda svému partnerovi odpustíte a budete spolu ve vztahu pokračovat. Zamyslete se nad tím, jestli ho milujete, jak moc o vztah s ním stojíte a jestli se tato situace nemůže opakovat. Všechno posléze proberte i se svým protějškem. Jen vy dva společně můžete najít další cestu.

Nejhorší myšlenky, které vás zaručeně napadnou

Podle psychoterapeutky MUDr. Eriky Matějkové existuje spousta chyb, kterých se můžete při odhalení nevěry dopustit. Velice často se objevují výčitky a „záchvaty“ sebekritiky. To vám ale rozhodně nepomůže, nesmyslně tím trestáte sama sebe. Na následující myšlenky raději rovnou zapomeňte:

 • Život ztratil smysl. – Znáte rčení: „Pro jedno kvítí slunce nesvítí.“? Možná je načase zamyslet se nad svým stávajícím vztahem a třeba jít o dům dál.
 • Nikdy už svému partnerovi nemůžu věřit. – Důvěra se znovu získává velmi těžko, ale jde to!
 • V životě už mu neodpustím. – Pokud mu nedokážete odpustit, věřte, že s ním nedokážete žít. Zkuste na tom tedy pracovat, nenávist sžírá hlavně vás.
 • Děti s nevěrným partnerem nadobro skončí. – Děti jsou nejhorší zbraní, rozhodně je pro pomstu partnerovi nepoužívejte!
 • Už svého muže nemůžu nikdy milovat. – Pokud budete chtít a budete na tom oba pracovat, věřte, že můžete. Mnohdy je to právě nevěra, která vám otevře oči a váš vztah může i posílit.
 • Je nechutné, že jsi sahal na jinou. – Nepředstavujte si to, nemyslete na to a hlavně nechtějte znát detaily!

Jak odpustit

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Pokud jste zjistila, že vám byl partner nevěrný nebo vám to dokonce sám řekl, uvědomte si, že vás čeká změna. Možná se vám změní celý život, vztahy, rodinné zázemí i zajištění. Především se vám ale změní myšlení. Je důležité naučit se odpouštět. A odpustit nevěrnému partnerovi je jednou z nejtěžších věcí. Budete potřebovat obrovskou sílu a vnitřní naplnění, abyste tuto nepříjemnou životní zkoušku překonala. Ale věřte – zvládnete to!

Neřešte nevěru, řešte lásku

Je také důležité uvědomit si, že vztah není vlastnictvím toho druhého. Vy i váš partner máte svou svobodu a možnost volby. Vždy si můžete vybrat a svobodně se rozhodnout, s kým chcete být. Velmi důležitá je komunikace. Říkejte partnerovi, co se vám líbí a co naopak nelíbí. Hrajte si spolu, experimentujte a hlavně si nenechte vzít lásku. Pokud máte ráda sama sebe a tuto lásku dokážete svobodně dát i svému protějšku, věřte, že nevěra se vám vyhne obloukem. A pokud vás přece jen potká, věřte tomu, že tento nevěrný partner nebyl ten pravý, a za dalším rohem vás možná právě ten osudový ještě čeká.

Máte zkušenosti s nevěrou? Jak jste se zachovaly a jak jste tuto těžkou situaci zvládly?
Michaela Michalíková

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář