KZ_logo1

Co vás čtení naučí o reálném životě

23.1.2020

Patříte mezi knihomoly a kniha je vaším společníkem téměř všude? Pokud jste vášnivým čtenářem a se svými hrdiny prožíváte jejich strasti, slasti a veškeré další, tak máte velkou šanci vzít si z toho mnohé do reálného života. Inspirujte se tím, co vše nás knihy učí a jak nám dokážou ukázat tu správnou cestu.

Dejte všem lidem stejnou šanci

Čtete skvělou knihu, hlavní hrdina je tak trochu padouch, ale přesto mu nechybí sex-appeal a baví vás jeho černý a sarkastický humor. Dovedete si ale představit, co by se dělo, kdybyste takového sexy frajírka potkali ve skutečnosti a oslovil by vás? Nejspíš byste ho vypoklonkovali a nezajímali se o něj. Knihy a příběhy vás v tomto případě učí, abyste se v realitě povznesli nad chováním druhých.

Dali lidem šanci ukázat, kým opravdu jsou. Učí vás nedívat se jen povrchním zrakem, na to jak je druhý oblečený, zda je dobře ostříhaný a vypadá jako z módního časopisu. Ve většině situací totiž reagujeme na základě prvního dojmu, a ten může být někdy špatný. Rozhodně vám o druhém neřekne, jakou cestu v životě prošel, jakým je opravdu člověkem a co vás má naučit nebo vám dát. Zkuste se tedy podívat ještě jednou a nebojte se poznat i charakter dané osoby, v knize totiž děláte to stejné.

Naučte se empatii

Knihy vás naučí, jak se do druhého vcítit. Vždyť při čtení zažíváte příběhy hlavních hrdinů. Prožíváte s nimi radosti, starosti, smutky a mnohdy vás to zasáhne tak, že se neubráníte ani slzám. A takhle by to mělo být i v realitě. Většina z nás se však dívá na zprávy, čte noviny nebo se dozví ze sociálních sítí o kdejakém neštěstí. Máme ale pořád pocit, že se nás to netýká.

Proč si někdy nezkusíme dát otázku, co můžu dělat proto, abych pomohl, abych byl nápomocen nebo abych zmírnil důsledky této katastrofy? Zkuste to například u svých nejbližších, zajímejte se, proč jsou nešťastní, proč jsou smutní nebo zklamaní. Samozřejmě, že každý je strůjcem svého osudu a měl by žít svůj život, ale pokud můžete někomu pomoct nebo třeba jen vyslechnutím zpříjemnit den, brání vám něco udělat to a zachovat se správně?

Vnímejte jiný přístup k životu

Lidé se často dostávají do sporů. Hádáte se s partnerem, klidně i s nejlepší kamarádkou nebo třeba s kolegy v práci nebo nadřízeným. Zeptali jste se někdy sami sebe, proč se hádáte? Většinou za to může to, že máte na danou věc jiný názor. Ovšem i v tomto případě spolu přece můžete mluvit, probrat společně možnosti a řešení problému. Někdy je hádka zapotřebí k tomu, aby vyčistila vzduch. Někdy je ale zbytečným svárem, který vám znemožňuje respektovat svobodu a prostor druhého.

Zamyslete se u svých oblíbených knih, že občas jste na straně dobra, občas na straně zla a tím, že se vás to přímo netýká, se dokážete na veškeré věci dívat s nadhledem a rozumným vysvětlením. Aplikujte to i do reálného života. Odstupte od problému a podívejte se na něj i pohledem druhého a vnímejte odlišné přístupy k životu. Uvědomujete si, že žádný přístup není vyloženě správný a žádný není vyloženě špatný, že je to vždy jen na úhlu pohledu a okolnostech?

Udělejte si čas na své blízké

Někteří lidé říkají, že nemají na nic čas. Nemají čas na rodinu, na sport, na své koníčky nebo třeba na pravidelné vaření obědů do práce. Ale čtou knihy? Víte, co vás to učí? Máte čas vždy na to, na co si ho uděláte a najdete. A takhle je to přesně i v životě. Pokud chcete mít čas na svého partnera, na děti nebo na cvičení, tak si jej najdete. Není to nic těžkého. Možná budete číst knihy o chvilku méně nebo si budete jako rodina předčítat nahlas. Třeba budete číst ve vaně nebo při cestě do práce hromadnou dopravou, ale pokud budete opravdu chtít, tak budete mít čas na vše.

Napadá vás ještě něco, co vám dává čtení knih?

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář