KZ_logo1

Doplňte svůj jídelníček o bílkoviny!

31.5.2016

Cítíte se slabí? Máte často hlad, i když jste se nedávno najedli? Chtěli byste žít zdravěji a shodit nějaká ta kila navíc? Zařaďte do svého jídelníčku více bílkovin! Překonejte všechny výmluvy a přečtěte si pár užitečných rad, proč a jak svůj jídelníček o tyto důležité látky obohatit.

Boj s nadbytečnými kily se někdy zdá být nekonečný. Možná se však tento začarovaný kruh točí pouze okolo vaší stravy. Obecně je známo, že lidé zapomínají bílkoviny do své stravy zahrnovat nebo je prostě neřeší. Jen si řekněte, kolik jste dnes snědli bílkovin vy? Bílkoviny neboli proteiny jsou však pro naše tělo velmi důležitým stavebním kamenem, bez něhož by se netvořily ani neobnovovaly tkáně, látková výměna by byla velmi pomalá, a v důsledku toho by zpomalil i celý náš organismus.

Výhodou bílkovin také je, že vás dobře zasytí, takže nebudete mít tak často hlad. Při hubnutí navíc bílkoviny zajistí, že si budete dobře udržovat svalovou hmotu a odbourávat se bude jen tuk. Zní to skvěle, že? Jaké potraviny tedy příště vložit do nákupního košíku?

Potraviny bohaté na bílkoviny

Mezi klasické zdroje bílkovin, které běžně konzumujeme, patří maso, vajíčka a mléčné výrobky. Tuto rutinu však můžete chutně doplnit i o luštěniny, které obsahují až 45 % bílkovin, tofu, zeleninu, cereální výrobky, tempeh, rostlinná mléka, hnědou rýži, špaldu nebo kvalitní proteinové koktejly, které jsou rychlou alternativou, jak do sebe proteiny dostat.

Dobrou radou je také bílkoviny střídat. Podle nutričních terapeutů je pro nás nejvhodnější přijímat 1/3 bílkovin živočišného původu a 2/3 rostlinných bílkovin, možná i kvůli tomu, že bílkoviny rostlinného původu obsahují všechny potřebné esenciální aminokyseliny a mnohem méně zatěžují kosti a ledviny.

Vše je pouze ve vaší hlavě

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Vše začíná u nákupu. Sáhněte příště v supermarketu ne po těstovinách, ale po balíčku fazolí, červené čočce, hrachu nebo cizrně. Můžete zvolit také variantu obchůdků se zdravými potravinami nebo potravin z internetových stránek, které nabízí velké množství různých značek a druhů. Na internetu naleznete také mnoho zajímavých receptů na chutné a krásně vypadající pokrmy, stačí se jen inspirovat. Možná sami sebe překvapíte, jak jste v kuchyni šikovní a kreativní. Každé jídlo můžete přizpůsobit své vlastní chuti, vaše jídlo pak bude nejenom zdravé, ale i originální.

Pravidelnost

Pokud jste se rozhodli, že svůj jídelníček razantně změníte a budete se více soustředit na objem bílkovin ve své stravě, mějte na paměti, že strava by měla být především vyvážená. Naše tělo dokáže v jedné porci zpracovat maximálně 30 g bílkovin a jejich denní příjem by měl představovat 30 % z vaší stravy. To znamená, že i když se budete snažit sebevíc, organismus má své limity, které není dobré a hlavně ani efektivní překračovat.

Soustřeďte se tedy na to, aby byl váš příjem bílkovin konzistentní – hezky rozložený do celého dne. Nejlepší bude si vždy den dopředu naplánovat, co budete následující den jíst, a dle toho také vymyslet jídelníček, který bude vyvážený. Že to trvá dlouho? Nenechte se odradit, zkuste to sami a přijdete na to, že žádná velká věda v tom není.

Jak často jíte luštěniny? Zdá se vám, že se na vašich talířích moc často neobjevují?

Tereza Obořilová

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář