KZ_logo1

Druhý sourozenec v pořadí

12.6.2017

Máte starosti, aby se vaše druhé dítě nestalo opakovaným cílem násilnických projevů staršího dítěte? Bojíte se, že nebudete mít na výchovu dvou dětí dostatek času a pevné nervy? Nebo máte již čtyřleté dítě a nějak nemáte potřebu mít ještě dalšího potomka? Možná jen potřebujete ujištění, že velká rodina je to nejlepší pro vás i pro vaše děti. A že nechcete udělat ze svého prvního potomka smutného a osamělého jedináčka. Podívejme se tedy na to, jak je to s druhým sourozencem v pořadí.

Dilema

Možná jste při prvním dítěti zjistili, že o výchově dětí toho nevíte zdaleka tolik, co jste předpokládali. Různé rady vyhledáváte na internetu a v chytrých knihách, radíte se s příbuznými a přáteli. A když už máte pocit, že jste nějaké ty zkušenosti nasbírali, přemýšlíte, jestli by to už s druhým dítětem přece jen nebylo snazší. Kladete-li si tyto otázky, pak vězte, že vám na ně nedá nikdo jednoznačnou odpověď. Většina matek vám ale jistě potvrdí, že řešení nenajdete v knihách ani na internetu. Dobrým rodičem vás naučí být jen vaše děti, a to bez ohledu na to, zda budete mít jedno nebo čtyři děti.

Kdy zavolat čápa?

Velký věkový rozdíl udělá z vašich dětí jedináčky a ne sourozence. A jedno dítě je pořád jen jedno, ale jakmile přijde na svět další, starosti o ně se násobí, ale znásobí se i radosti, a pak už je takřka jedno, jestli máte děti dvě, tři, případně čtyři.

Neklaďte na děti nereálné nároky

Nechtějte po svém prvorozeném dítěti, aby dělalo chůvu mladšímu sourozenci. Nenuťte mladší dítě, aby nosilo boty a oblečení po tom starším. A už vůbec nepředpokládejte, že by vaši potomci mohli plnit vaše sny a přání, mají totiž kupu těch vlastních, které jim dají dostatečně zabrat.

Výhody být tím druhým

O druhých dětech v pořadí (lépe řečeno o prostředních) se říká, že si snadněji nacházejí přátele. Prý je to způsobeno tím, že se ve své rodině cítí nepochopené a přetížené. A to následně souvisí s tím, že jsou úspěšnější v jednání se svými vrstevníky, jejich společenský takt je kultivovanější a v pozdějším věku bývají více schopné vyrovnat se s běžným fungováním ve společnosti, v zaměstnání i v partnerském životě a v manželství. Druhé děti v rodině mají prakticky celoživotní trénink v tom, jak se stát přizpůsobivějším člověkem.

Nevýhody druhých v pořadí

Někdy se stává, že na prostřední děti není dost času. Rodiče by na ně však neměli zapomínat! Nezapomínejte na prostřední dítě ani se zdánlivou maličkostí, jako je dostatečné množství jeho fotek v rodinném albu. Prostřední děti se často cítí jakoby sevřené staršími a mladšími sourozenci. Proto by jim rodiče měli dát šanci, aby vynikly. V rodinách, kde peněz není nazbyt, by mělo druhé dítě pocítit svou výjimečnost i v tom, že nemusí nutně a za všech okolností nosit jen věci obnošené starším sourozencem. Dnešní děti dokážou být někdy tvrdé a třeba ve škole mohou dávat najevo velmi nevybíravě, že dítě mezi ně nezapadá, protože nechodí dostatečně trendy oblečené. A pak je tu ještě snaha prostředních dětí nikoho si nerozházet. Chtějí se všemi vyjít, a tak se od nich rodiče mohou velmi často dozvědět zkreslené informace. Je však na rodičích, aby dokázali dítěti vysvětlit, že chtějí znát pravdu a nebudou se za ni na dítě zlobit.

Zuzana Bohdalová

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář