KZ_logo1

Druhý sourozenec v pořadí

12.6.2017

Máte starosti, aby se vaše druhé dítě nestalo opakovaným cílem násilnických projevů staršího dítěte? Bojíte se, že nebudete mít na výchovu dvou dětí dostatek času a pevné nervy? Nebo máte již čtyřleté dítě a nějak nemáte potřebu mít ještě dalšího potomka? Možná jen potřebujete ujištění, že velká rodina je to nejlepší pro vás i pro vaše děti. A že nechcete udělat ze svého prvního potomka smutného a osamělého jedináčka. Podívejme se tedy na to, jak je to s druhým sourozencem v pořadí.

Dilema

Možná jste při prvním dítěti zjistili, že o výchově dětí toho nevíte zdaleka tolik, co jste předpokládali. Různé rady vyhledáváte na internetu a v chytrých knihách, radíte se s příbuznými a přáteli. A když už máte pocit, že jste nějaké ty zkušenosti nasbírali, přemýšlíte, jestli by to už s druhým dítětem přece jen nebylo snazší. Kladete-li si tyto otázky, pak vězte, že vám na ně nedá nikdo jednoznačnou odpověď. Většina matek vám ale jistě potvrdí, že řešení nenajdete v knihách ani na internetu. Dobrým rodičem vás naučí být jen vaše děti, a to bez ohledu na to, zda budete mít jedno nebo čtyři děti.

Kdy zavolat čápa?

Velký věkový rozdíl udělá z vašich dětí jedináčky a ne sourozence. A jedno dítě je pořád jen jedno, ale jakmile přijde na svět další, starosti o ně se násobí, ale znásobí se i radosti, a pak už je takřka jedno, jestli máte děti dvě, tři, případně čtyři.

Neklaďte na děti nereálné nároky

Nechtějte po svém prvorozeném dítěti, aby dělalo chůvu mladšímu sourozenci. Nenuťte mladší dítě, aby nosilo boty a oblečení po tom starším. A už vůbec nepředpokládejte, že by vaši potomci mohli plnit vaše sny a přání, mají totiž kupu těch vlastních, které jim dají dostatečně zabrat.

Výhody být tím druhým

O druhých dětech v pořadí (lépe řečeno o prostředních) se říká, že si snadněji nacházejí přátele. Prý je to způsobeno tím, že se ve své rodině cítí nepochopené a přetížené. A to následně souvisí s tím, že jsou úspěšnější v jednání se svými vrstevníky, jejich společenský takt je kultivovanější a v pozdějším věku bývají více schopné vyrovnat se s běžným fungováním ve společnosti, v zaměstnání i v partnerském životě a v manželství. Druhé děti v rodině mají prakticky celoživotní trénink v tom, jak se stát přizpůsobivějším člověkem.

Nevýhody druhých v pořadí

Někdy se stává, že na prostřední děti není dost času. Rodiče by na ně však neměli zapomínat! Nezapomínejte na prostřední dítě ani se zdánlivou maličkostí, jako je dostatečné množství jeho fotek v rodinném albu. Prostřední děti se často cítí jakoby sevřené staršími a mladšími sourozenci. Proto by jim rodiče měli dát šanci, aby vynikly. V rodinách, kde peněz není nazbyt, by mělo druhé dítě pocítit svou výjimečnost i v tom, že nemusí nutně a za všech okolností nosit jen věci obnošené starším sourozencem. Dnešní děti dokážou být někdy tvrdé a třeba ve škole mohou dávat najevo velmi nevybíravě, že dítě mezi ně nezapadá, protože nechodí dostatečně trendy oblečené. A pak je tu ještě snaha prostředních dětí nikoho si nerozházet. Chtějí se všemi vyjít, a tak se od nich rodiče mohou velmi často dozvědět zkreslené informace. Je však na rodičích, aby dokázali dítěti vysvětlit, že chtějí znát pravdu a nebudou se za ni na dítě zlobit.

Zuzana Bohdalová

vánoce a děti

Co s dárky na Vánoce, pokud nemáte dostatek financí

Všude na nás číhají reklamy a slevy, které ohlašují,…

Cítíte, jak se vám doma kvůli topení vysušuje vzduch? Vsaďte na zvlhčovač vzduchu!

I když nás podzim obdaroval několika teplými, prosluněnými dny,…

Připadá vám sprchování nudné? Proměňte jej v relaxační rituál!

Většina lidí si pod pojmem relax představí napuštěnou vanu…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…
žena

Jednoduchá cesta k intenzivnímu orgasmu

Chcete si užít milostné hrátky a dosáhnout intenzivního orgasmu?…
zdravý vztah

Od izolaci k intimitě: Jak mít zdravý partnerský vztah?

Romantické vztahy začínáme řešit už jako teenageři. Jde v…

Související příspěvky

Zanechte komentář