KZ_logo1

Ideál krásy v proměnách: Jak se vyvíjela móda za posledních 100 let v Íránu?

4.4.2015

Jednou z možností, jak vyjádřit svou osobnost, je naše image. Způsob, jakým se oblékáme, líčíme nebo češeme, o nás mnohé vypovídá, a nemalý vliv na nás mají také aktuální trendy. V minulém díle naší minisérie o proměnách ideálu krásy jsme si představili módní vlny, jež za posledních 100 let ovládly Spojené státy, dnes se podrobněji podíváme, jakými změnami vizáže si prošly íránské ženy v rozmezí let 1910 až 2010.

Spousta stylingů je spojená s nošením šátku. Ten nesměl chybět ženám v první dekádě dvacátého století, jež kromě decentního líčení preferovaly také srostlé obočí. Dvacátá léta očividně přivedla do módy nejen pinzetu, ale také výraznější rtěnky. O deset let později byl šátek nahrazen elegantním kloboučkem a ve čtyřicátých letech pokrývka hlavy zmizela úplně. Místo toho v Íránu vládla móda nápadně namalovaných očí a rtů.

I v padesátých letech mohly místní ženy stále ukazovat světu své vlasy, jež si natáčely do velkých, nadýchaných vln, a následně si je pak spínaly do uhlazených účesů. Možnost podléhat módním trendům bez potřeby zakrývat si své vlasy si Iráčanky užily ještě po dobu následujících dvou desetiletí. Velký zlom přišel v osmdesátých letech, kdy se ženy musely zcela zahalit do čádoru, který odhaloval jen jejich nenalíčenou tvář. Devadesátá léta přinesla menší úlevu, kdy si mohly místo čádoru vzít i dlouhý kabát s barevným šátkem nebo závojem, jež se nosí dodnes.

Jak se vám líbí průřez íránskou módou? Zaujal vás některý styling?

Eva Korytářová

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
cibulový koláč

Mňamka na cesty: Cibulový koláč

Chutný cibulový koláč na cesty, ze kterého si můžete…
pes a deti

Jaký pes je vhodný do domu

Máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka a chcete…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…

Související příspěvky

3 KOMENTÁŘE

Teeereeez

05.4.2015 v 16:21

Mě by teda dost zajímalo, jak došlo k tomu zahalení v 80. letech. Čím to? Do té doby jejich móda vypadala úplně normálně…

Emma

06.4.2015 v 21:38

Ke změnám došlo kvůli islamizaci Íránu, která trvala do počátku osmdesátých let. Více zde (íránská islámská revoluce): http://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%8Dr%C3%A1nsk%C3%A1_isl%C3%A1msk%C3%A1_revoluce

Hana

11.6.2015 v 09:35

Považuji dokument za velmi zjednodušený a zkreslený.To,co je možné vidět v konci videa je skutečně výjímkou, toto zahalení se možná uplatňuje v hlavním městě. V celém Íránu určitě ne. Uvolnění od zahalení skutečně i v Íránu došlo od první poloviny minulého století a po revoluci se opět zpřísnil pohled na zahalení. Írán jde cestou šíjitského islámu a většinově se používá čádor, stejně jako v jižní části Iráku. Letos jsem právě v Iráku potkala mnoho Íránek, pominu-li, že Íránky,peršanky,jsou velmi krásné ženy, a ani jedna neměla typ hidžábu z konce videa. Má druhá maminka a její sestry byly v září v Íránu na dovolené (ano, muslimky svobodně cestují bez mužů) v oblasti Teheránu a měst Qom (kde máme několik příbuzných), Hamedam a Behbahan a na fotkách jsem bez čádoru nikoho neviděla. Pouze zmiňovaly „nový Teherán, kde je „všechno možné.

Zanechte komentář