KZ_logo1

Jak být dokonalou matkou

23.8.2016

V první řadě vás utěšíme. Dokonalá matka opravdu neexistuje, stejně jako neexistuje dokonalý člověk. Každý máme své chyby, každý občas neovládneme emoce a občas se naštveme, zvýšíme hlas nebo prostě jen máme špatnou náladu. I přes to všechno můžete být dobrá matka a svým dětem dát vše, co potřebují.

1) Neřiďte se jen výchovnými knížkami

Samozřejmě, že existuje mnoho knih, které vám poradí, jak se zachovat v určité situaci, existuje také množství chytrých filmů, dokumentů, které vám řeknou, jak své dítě vychovat. Ale pokud chcete být opravdu dobrá máma, řiďte se hlavně podle svého instinktu. Každá matka by měla vědět, co její dítě potřebuje, co má rádo, co naopak nemá a jak na něj. Nepodceňujte to, co cítíte.

2) Nechtějte z dítěte vyrobit svůj obraz

Nenuťte své dítě do něčeho, co se nepovedlo vám. Nebyla jste úspěšná baletka a chcete si tento sen splnit přes svou dceru? Nedělejte to! Nešťastné budete obě. Nemějte na děti už od narození příliš velké nároky. Nechte je dělat i chyby, nechte je projít si tu cestu, která není úplně vyšlapaná a uhlazená. Jen tak ze svého dítěte vychováte samostatného a rozumného člověka.

3) Nepřehánějte to s péčí

Ano, starejte se o své dítě. Klidně mu v zimě dejte šálu, v létě mu do batohu nezapomeňte přibalit dostatek tekutin, ale svou péči nepřehánějte. Nemusíte mu každý den vozit do školy čerstvou svačinu ani jej vozit na každý trénink, sraz s kamarády nebo do parku autem. Dejte svému dítěti dostatek svobody. Naučte se věřit mu a spolehněte se na to, že jste jej naučila správnému chování.

4) Nepotlačujte individualitu dítěte

Je možné, že z dítěte chcete lékaře, pilota nebo vědce se třemi tituly, ale o tom život přece není. Zamyslete se vždy nad tím, jestli toho na vaše dítě není moc. Kolik má kroužků, jak dlouho se učí do školy, má i volný čas? Položte si tyto otázky a nezapomeňte, že každé dítě by si mělo hrát, trávit čas s přáteli a užívat si dětství. Dovolte mu to a nechte jej prožít dětství opravdu naplno.

5) Zbavte se svého strachu

Přestaňte si představovat, co vše se může vašemu dítěti stát. Ano, je to těžké a lehce se to řekne, ale věřte, že i to nejhlídanější dítě si stejně dokáže v minutě odrat koleno nebo udělat bouli na hlavě. Smiřte se s tím, že občas bude vaše dítě špinavé, občas bude brečet a občas spadne. Místo úzkostlivého hlídání a následné lítosti jej raději naučte oprášit se, vstát a jít dál.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

6) Smějte se a bavte se spolu

Nezapomeňte po všech povinnostech, aby si dítě také užilo zábavu. Podnikněte výlet, užijte si dovolenou nebo prázdniny. Motivujte své dítě, aby bylo kreativní, aby nesedělo jen u počítače. Vymýšlejte společné hry a zážitky, smějte se spolu a užijte si to dětství naplno.

7) Komunikujte s dítětem

A tím nemáme na mysli jen otázku: „Co bylo ve škole?“. Zajímejte se o své dítě. Nechte ho, ať vám vypráví, co podniklo s kamarády, nechte ho, aby vám řeklo, co za celý den v mateřské nebo základní škole zažilo. Naučte jej důvěřovat vám i lidem. Buďte jeho kamarádem, aby vám mohlo říct, cokoliv jej trápí.

7) Milujte své dítě

Možná se vám zdá zbytečné připomínat to. Ale věřte, že mnozí na to zapomínají. Milujte své dítě. Dejte mu svou lásku najevo. Obejměte ho, pochvalte, pohlaďte. Svou láskou, která jej však nesmí omezovat a svazovat, z něj vychovejte milujícího a láskyplného člověka. Nezapomeňte, že dítě si bere ten největší příklad z rodiče. Dejte mu vše, co potřebuje pro šťastný a spokojený život.

Myslíte si, že jste dobrá matka? Co děláte pro své dítě vy?

Michaela Michalíková

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář