KZ_logo1

Jak může vypadat šikana na pracovišti a co s tím?

31.1.2020

Pamatujete si na český film Vratné láhve, kdy Zdeněk Svěrák dává výpověď v práci a říká známou větu, že už tu práci nemá rád? Někteří lidé dají výpověď z toho důvodu, že je práce už nebaví, ale téměř desetina z nich má zkušenost s šikanou na pracovišti. Víte, jak se tomuto druhu šikany bránit?

Okrem šikany na pracovišti se člověk může potkat i s kyberšikanou. Kyberšikana se odehrává ve virtuálním prostředí a psali jsme o ní v minulém článku: Kyberšikana a jak se bránit.

Příčiny šikany

Mezi příčiny tohoto druhu šikany může patřit boj o moc, kdy vám nadřízený dává najevo, že si k vám může dovolit cokoliv. Patří sem závist kolegů a následné házení klacků pod nohy tak, abyste svou práci nemohli dělat dobře. V práci se setkáte s množství lidí a stane se, že si s některými z nich nebudete rozumět, ale ani to není důvod k šikaně, i přesto se to děje.

Jak šikana na pracovišti vypadá

Tento druh šikany je poznat velmi jednoduše. Začíná jako velmi nepřátelské vztahy na pracovišti. Celková nepříjemná atmosféra se často přehoupne až k zesměšňování dotyčného, ponižování a dělání mu naschválů. Pokud je člověkem, který šikanuje nadřízený šéf, tomuto druhu šikany se říká bossing. V některých případech probíhá šikana i opačným směrem, tedy zaměstnanec šikanuje nadřízeného, jinak řečeno mobbing. Dalším druhem je také šikana mezi kolegy a stejně postavenými zaměstnanci.

Mobbing i bossing mají svá specifika, podívejte se na jednotlivé znaky zmíněného chování, na které si dát na pracovišti pozor.

Znaky mobbingu a bossingu

 • ironické připomínky o vaší osobě nebo práci
 • posmívání a zesměšňování, i před ostatními
 • ponižující pracovní úkoly
 • nesplnitelné úkoly a pracovní povinnosti
 • skákání do řeči a přerušování při mluvení
 • ignorace a nulová komunikace, včetně zpětné vazby
 • vytváření pracovních překážek
 • nepravdivé pomluvy, nesmyslné lži
 • vyhrožování fyzickým násilím
 • sexuální obtěžování
 • stalking a pronásledování
 • slovní nebo písemné vydírání
 • způsobení finančních škod
 • ohrožení psychického i fyzického zdraví
 • zesměšňování vzhledu a fyzických defektů

Skutečný příklad šikany

Pokud si stále nedovedete šikanu na pracovišti představit, podívejte se na příklad ze skutečného života. Petra se hlásila na pozici asistentky do advokátní kanceláře. U pohovoru zjistila, že se jedná o zástup hlavní asistentky za mateřskou dovolenou a že ve svém věku 25 let bude mít pod sebou 5 dalších žen. Ty však byly starší a ve firmě byly již delší dobu, nejspíš si na toto místo myslela některá z nich. Na začátku se na ni usmívaly a byly přátelské, jakmile nastoupila a měla jim zadávat práci, neodpovídaly jí. Začaly ji ignorovat, veškerou svou práci překládaly na ni, stěžovaly si nadřízenému, že pracuje velmi pomalu a dělaly jí naschvály. Petra se ráno budila s bolestí žaludku a do práce se jí nechtělo. Peníze však potřebovala na nájem, a tak do dobře placené práce šla. Poslední kapkou však bylo, když se měly odesílat důležité doklady na soud, její kolegyně je měly Petře předat. Schovaly je a druhý den dělaly jakoby nic. Byl z toho obrovský problém, u soudu dokumenty chyběly, nadřízený musel platit doposlání a pokutu, kterou samozřejmě vyúčtoval i Petře. Poté si ji vzal „na kobereček“ a ptal se, co se s ní děje, že u pohovoru byla přece nejlepší. Petra šla s pravdou ven a i když ji přesvědčoval, že sjedná nápravu a zařídí, aby ji ostatní respektovali, v práci skončila. Zážitek šikany na pracovišti ji na nějakou dobu zamezil, aby si našla jinou práci a musela řešit strach a nedůvěru k lidem.

Druhy šikany

Mezi druhy šikany na pracovišti, kdy lidé zneužívají svého postavení, patří například posmívání, bezdůvodné kritizování, zadávání nesplnitelných pracovních úkolů, podceňování, ignorace nebo třeba pomlouvání a sociální izolace od zbytku kolektivu. V některých případech je známo, že tento druh šikany se dostane až k pronásledování, vyhrožování, agresivnímu chování a sexuálnímu obtěžování.

Co šikana není

Pozor na záměnu šikany na pracovišti a pouhého plnění si zaměstnaneckých povinností. Veškeré konflikty mohou vést k diskuzi mezi nadřízeným a podřízeným, oba mohou projevit nespokojenost s chováním druhého a v tomto případě je to na domluvě. Někteří lidé mají pocit, že jsou šikanováni a přitom se po nich chce jen výkon práce, odpovídající odměně. Je důležité tyto dvě rozdílné situace odlišit.

Jaké jsou následky šikany

Šikana je nepříjemným zážitkem, který by neměl zažít nikdo z vás. Pokud se tak stane, dotyčná oběť může trpět depresemi, nechutí pracovat a vůbec ráno do práce vstát, zhorší se pracovní výkon, sníží se aktivní zapojení do práce i do kolektivu a je narušena psychická pohoda daného jedince. V některých případech vede šikana až k destruktivnímu chování a v okrajových případech až k sebevraždě. Lidé, kteří tento druh šikany na pracovišti zažili shodně popisují i nepříjemné fyzické stavy, když měli jít do práce. Například zvýšenou teplotu, bolest žaludu, pocit až na zvracení, případně problémy s trávením a také zvýšený tlak.

Jak se šikaně bránit

Proti šikaně na pracoviště se braňte Zákoníkem práce, kdy se rovným zacházením a diskriminací zabývá zákon č. 262/2006. Rozhodně v takové práci nesetrvávejte a věřte, že si najdete mnohem lepší práci, ve které najdete i potřebný klid a pohodu. Obraťte se také na jednatele firmy nebo společnosti, případně na personální oddělení. V případě potřeby vyhledejte odbornou psychologickou pomoc nebo využijte linku bezpečí, kde vám poradí, jak postupovat. V některých případech vám pomůže právní zástupce, případně v ojedinělým případech i soud.

Kdo je často obětí

Ze statistik vyplynulo, že šikanu na pracovišti zažilo víc než deset procent zaměstnanců. A to v poměru 30 % ženy, 20 % muži. Většina oslovených potvrdila, že šikanu na pracovišti zažila minimálně dvakrát týdně, a to dokonce až v délce jednoho roku. Se šikanou se nejvíce setkávájí ženy samoživitelky, handicapování zaměstnanci, lidé odlišné rasy nebo sexuální orientace.

Vyhněte se šikaně

Otázka, jak se vyhnout šikaně v tomto případě směřuje nejvíc na vedení firmy nebo vedoucí společnosti. Ti by měli svým zaměstnancům zajistit příjemné podmínky pro výkon práce. Hlavním úkolem je kolektiv upevňovat, nikoliv rozdělovat. Volit takový teambuilding, který naučí spolupracovat a ne jen soutěžit mezi sebou. Důležité je také druhým naslouchat a dovolit jim projevit se. Ve firmě by mělo být vytvořeno vždy takové prostředí a přátelský přístup, aby se zaměstnanci rádi vraceli. Ve spokojenějším prostředí a se šťastnými lidmi budou i pracovní výkony mnohem lepší.

Zažili jste někdy tento druh šikany? Jak jste se zachovali?

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář