KZ_logo1

Jak naučit děti, aby o svém těle smýšlely zdravě

25.11.2019

Pozorují se vaše děti v zrcadle? Jsou celé fascinované odrazem, dělají grimasy, pózy. Své tělo vnímají jako zdroj radosti a potěšení. Nicméně, i to se může brzy změnit. A to už v 6. roce života dítěte.

Děti mohou ztratit zdravé vnímání svého těla už mezi 6. až 8. rokem a vyvinout si nějakou stravovací poruchu. A přestože jsou dívky podle statistik více náchylné, ani chlapci nejsou mimo ohrožení. Jak tedy zabráníte tomu, aby se vaše dítě nevydalo tou těžkou cestou a mělo dostatečné sebevědomí na to, aby se ve svém těle cítilo spokojeně?

Co je zdravé vnímání těla?

Mnohé mámy bojují s tělesným obrazem. I proto je důležité jasně definovat, co zdravé vnímání těla znamená.

Všichni víme, jak to ve světě vypadá. Všude na nás číhají „šablony“, které nám vsugerovávají, jak by lidské tělo mělo vypadat. A nejen to naše, ale i našich dětí. Společnost a kultura oceňuje určitý typ postavy. Proto je důležité dětem říci pravdu a naučit je, že každé tělo je jiné, co se tvaru, čísla a barvy týká. A žádný typ postavy není lepší než ten druhý. Všechny si však zaslouží respekt a lásku. Včetně té naši.

Člověk není jen „tělo“

Děti je nutné naučit i to, že tělo nepředstavuje synonymum pro osobnost. Člověka tvoří tělo, mysl a duše. A děti si tuto skutečnost musí uvědomovat.

Jak vnímáte své tělo?

Jako máma byste se nejprve měla zamyslet nad tím, jak vnímáte vlastní tělo vy. Co cítíte, když se podíváte do zrcadla? Jste šťastná, smutná? Jste smířená se svým tělem nebo se neustále kritizujete?

Zamyslete se nad tím, jak se k vám chovali vaši rodiče. Hodnotili vaši váhu? Nebo jí nepřikládali význam?

Jakmile získáte odpovědi na své otázky, pozorujte vlastní rodičovství. Přenášíte své „předsudky“ a pocity na své děti? Pokud ano, snažte se to omezit na minimum.

Buďte pozitivní

Když se díváte do zrcadla, nekritizujte své tělo. Neříkejte o sobě, že jste tlustá a ošklivá. Malé děti podobná slova možná ani neznají. Namísto toho si zkuste říct, co na sobě máte ráda.

Jasně, vaše děti se nevyhnou uštěpačným poznámkám od jiných lidí. Nicméně, vy jako rodič můžete jejich vnímání změnit, protože mámy mají na děti obrovský vliv.

Nechvalte tělo pro jeho krásu

Nekomentujte svou váhu, váhu jiných ani svých dětí. Věty jako: „Vypadáš vyhuble“ vypusťte ze slovníku. I komplimenty typu „jsi krásná“ mohou způsobit, že dítě získá pocit, že jejich hodnota je postavena na vzhledu.

Samozřejmě, to neznamená, že byste děti neměly chválit. Určitě to dělejte. Raději ale složte kompliment jejich vlastnosti nebo vlastnosti. Jako například: „Úžasný outfit – jsi tak kreativní.“ „Líbí se mi, jaká jsi štědrá a dělíš se se svým bratrem.“

Neoznačujte jídlo za „dobré“ a „špatné“

Pokud dětem zakážete nějaké jídlo již v raném věku, může to ovlivnit jejich stravovací návyky v dospělosti. Děti by měly vnímat jídlo jako něco neutrálního, a nelepit na něj nálepky. V praktickém životě bude tak vaše dítě vnímat brokolici i sušenky jako nějaké palivo pro tělo, ačkoli bude preferovat chuť jednoho před druhým.

Na nutričně bohaté jídlo byste si měli najít vlastní pojem, například „jídlo, se kterým rosteš“ a neprezentovat ho pořád jako to nejlepší na světě.

Zkuste pohybovou aktivitu

Pohyb je pro tělo skvělý. Přihlaste dítě na nějaký kroužek, který mu pomůže uvědomit si tělo a jeho sílu. Může jít o fotbal, plavání, tanec, jógu. Pravidelné cvičení dětem pomůže zbavit se stresu a zdravě vnímat své tělo.

Nezapomínejte na to nejdůležitější. Vše začíná od nás. Abychom své děti zvládly naučit vnímat své tělo zdravě, musíme se i my začít milovat takové, jaké jsme. Nesmíme se upínat na vysněné tělo, ale respektovat a vážit si toho svého.

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář