KZ_logo1

Jak neprohloupit při nákupu bot

22.3.2016

Chystáte se na nákupy a tentokrát chcete rozšířit svou sbírku bot? Ať už máte v plánu nové lodičky, nebo chcete investovat do kozaček či kožených sandálků, máme pro vás pár tipů, které vám nejspíše neřekne ani prodavačka v obuvi. Alespoň ne z očí do očí. A pak taky pár obecných rad, jak si prodavačky neznepřátelit ještě před nákupem.

  • Kdo šetří, nemá za tři!

Je to pravda odvěká! Kdo šetří na obuvi, nemůže čekat, že boty za pár stovek budou stejně kvalitní jako ty za dva tisíce. Pokud musíte opravdu šetřit, zkuste to jinde. Krásné šaty nebo sako kupte klidně z druhé ruky, ale na pořádné boty si raději našetřete. Pokud budete přeci jen obuv šidit, smiřte se s nedokonalostmi jako rozlepení, ztráta tvaru, barvy i pohodlnosti. A samozřejmě s nimi choďte jen doma po koberci, přestože tuto radu vám zapomněli dát předem, avšak u reklamace na ni dozajista nezapomenou.

  • Zkoušet ano, naboso ne

Základní pravidlo – na nákup bot si udělejte čas. A připravte se na něj. Mějte v kabelce připravené ponožky nebo punčochové ťapky. V některých prodejnách jsou k dispozici jednorázové, bez zábran si pár na zkoušení vezměte. Zkoušet boty naboso je nehygienické. Vybavte si vlastní pocity, když vidíte někoho tímto způsobem hřešit a pak si třeba takové boty koupíte, ani o tom nevíte…

  • Boty kupujete vy

Je to jednoduché, boty si kupujete vy, nosit je budete také jenom vy. A jen na vás je, zda se vám boty líbí, či nelíbí. Nejste-li o vybraném kousku zcela přesvědčená, boty nekupujte. „Sedí mi ty boty? Nejsou mi malé? K čemu je budu nosit?“ a tisíce jiných otázek nikoho nezajímají – ani prodavačky, ani ostatní nakupující. Otázky spolkněte a raději se v klidu projděte po prodejně, prohlédněte se v zrcadle ze všech stran a udělejte si v tom jasno sama za sebe.

  • Opravdu výhodná koupě

Sandále v zimě, kozačky v létě. Pokud budete nakupovat ve výprodejích, rozhodně ušetříte. Myslete však na to, že do výprodejů se obvykle dostávají staré kolekce. Nová bude určitě módnější, ale také dražší… Ve výprodejích tedy vybírejte spíše boty, které nepodléhají módě. Například černé kozačky jsou stále IN. Důležité je, aby se vám boty líbily a měla jste je k čemu nosit.

  • Důležité načasování

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Nemáte-li čas, nekupujte boty. Stejně tak si nechoďte dělat radost novými botkami ráno či dopoledne, protože si nejspíše vyberete špatnou velikost. Vhodná doba je pozdější odpoledne, protože vaše noha se po celodenní námaze roztáhne a trochu oteče. A to je jednoznačně nejlepší doba pro nákup bot. Pamatujte, že obuv by měla být vždy asi o půl centimetru větší než noha. Nezapomínejte také zkoušet levou i pravou botu. Na zkoušení si udělejte čas, projděte se, podle typu obuvi si klidně i poskočte, zatančete… Pamatujte, že bota se vždy trochu roztáhne do šířky, do délky nikdy! A když do obchodu naběhnete pět minut před zavírací dobou, nejspíše nevyberete padnoucí boty, na to prostě potřebujete více času, a ještě si vysloužíte nevrlé pohledy prodavaček. Ty jsou také jen lidé a chtějí jít po práci domů.

  • Potřebná péče

V obchodech jste ulovila krásný a kvalitní kousek, ale pokud boty nebudete udržovat, v dobrém stavu nevydrží, i kdyby byly sebekvalitnější. Aby boty i po dvou letech nošení vypadaly, jako byste je koupila nedávno, je nutné o ně pečovat. Čištění a leštění je základ, impregnací také nic nezkazíte…

  • Zdraví na prvním místě

Nikdy si nekupujte boty, jejichž nošení vám není příjemné. Řešit pak zdravotní problémy (např. vybočené palce aj.) není příjemné. I když nějaký ten puchýř pro krásu přežije každá z nás, vybírejte boty s rozumem. Praktické a pohodlné jsou zejména mokasíny, tenisky a baleríny, ale nebojte se ani podpatků. Přidají vám na kráse, zeštíhlí nohy a zpevníte i zadeček. Ale myslete také na to, že celý den v lodičkách asi nevydržíte… Samozřejmě volte rozumnou výšku podpatku, ideálně do 5 cm. Vysoké jehly příliš zdravé nejsou, stejně tak jako úplně placatá podrážka.

Jaké boty nosíte nejraději? A kolik párů bot čítá vaše sbírka?

Markéta Jargusová

 

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
cibulový koláč

Mňamka na cesty: Cibulový koláč

Chutný cibulový koláč na cesty, ze kterého si můžete…
pes a deti

Jaký pes je vhodný do domu

Máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka a chcete…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…

Související příspěvky

Zanechte komentář