KZ_logo1

Jak používat parfémy?

3.5.2015

V dnešní době je pro většinovou populaci užívání parfémů a vůní již denní rutinou. Směs esenciálních olejů a aromatických látek má totiž na náš čich natolik omamný účinek, že jej mnozí připodobňují k drogové závislosti. Vždyť kdo by si nechtěl dopřávat to potěšení ze sebe sama, když se kolem vznáší vonný opar, jež na vás strhává pozornost a dodává vám sebevědomí. Stále se však najdou tací, kteří nedodržují základní pravidla pro manipulaci s vůněmi, a proto nikdy kýžených výsledků nedocílí.

Krátce z historie

Slovo „parfém“ pochází z latinského „perfumare“, což v češtině znamená „prokouřit“. V dávných dobách se tak totiž označovaly vonné kouře kadidel, které byly využívány při náboženských obřadech. S pokrokem technologií, o jejichž zdokonalování se zasadili především Arabové, přišla na řadu destilace, při které se přírodní vonné složky přetvářejí do koncertovaných extraktů. Během procesu destilace navíc vzniká i tzv. Aqua Vitae, což je koncertovaný alkohol, který je pro výrobu parfémů naprosto nepostradatelnou složkou.

Složení parfémů

Foto: parfemgroup.cz

Foto: parfemgroup.cz

Na Aqua Vitae se vážou další vonné složky, které vzájemnou symbiózou vytvářejí jedinečný zážitek čichových vjemů. Vonné složky jsou na sebe skládány do třech vrstev, které se po aplikaci na pokožku teplem postupně uvolňují. První z nich je nazývána hlava, což je v podstatě vůně prvního dojmu z parfému a obsahuje tzv. vysoké tóny. Doba jejího trvání je v rozmezí několika vteřin až 15 minut po aplikaci. Většina světových výrobců se prvotně zaměřuje právě na tuto vrstvu. Druhá vrstva je nazývána srdce a ukrývá střední tóny, které se naplno projeví až po odeznění hlavy a vydrží vonět 2 až 3 hodiny. Poslední vrstvou je základ obsahující nízké tóny, jejichž intenzita je nejsilnější, vyprchávají proto velmi pozvolna.

Koncentrace vůně

Při výběru vhodné vůně je pro každého nositele rozhodující i její samotná koncentrace. V základním dělení se můžete setkat s těmito termíny:

Parfum – česky parfém. Jedná se o nejkoncentrovanější vůni na trhu, jejíž podíl vonných látek činí od 15 do 40 % obsahu. Povětšinou stačí aplikovat pouze jednou denně.

Eau de Parfum (EDP) – česky parfémovaná voda. Nejběžnější koncentrace vůní s podílem vonných složek od 12 do 15 %. Vhodné pro denní i noční nošení, povětšinou stačí aplikovat jednou, avšak v průběhu dne lze aplikaci opakovat.

Eau de Toilette (EDT) – česky toaletní voda. Odlehčená verze parfému s podílem vonných složek od 6 do 12 %. Vhodná na denní nošení, především pak v letních měsících, avšak aplikaci je v průběhu dne třeba opakovat.

Eau de cologne (EDC) – česky kolínská voda. Nejčastější verze vůní pro muže s koncentrací 4 až 6 % vonných látek.

Eau de Solid/Sport (EDS) – tzv. „splash perfume“ s podílem vonných látek pouze 1 %.

Existují i další termíny označující variace na intenzitu vůně či obměnu některé z jejích složek. Při výběru tedy pamatujte na to, jak a kdy si přejete vůni užívat, nakolik snášíte intenzivnější pachy a především nezapomeňte na zlaté pravidlo, že méně je více, které u nošení parfémů platí dvojnásob. Svou vůní přeci nikoho ze svého okolí obtěžovat nechcete.

Správná aplikace

Rozhodujícím faktorem pro nošení vůní je správná aplikace. Ať už se jedná o koncentrovaný parfém, či pouhý splash parfém, platí, že nejlépe se vůni daří tam, kde se vlivem tělesného tepla mohou její jednotlivé složky postupně uvolňovat ve správném pořadí. Zapomeňte tedy na fámy o tom, že se vůně dříve uvolní, budete-li mnout ovoněnými zápěstími o sebe. Tím celé tajemství vonné alchymie naopak zničíte.

Foto: parfemgroup.cz

Foto: parfemgroup.cz

Pokud se jedná o vůni vázanou na alkohol, pak ji aplikujte za ušní boltce, na krční tepnu, do loketních a kolenních jamek a na zápěstí, kde se vlivem proudění krve krásně rozvine. Zvolíte-li vonný olej, pak jej nanášejte ve směru odspodu nahoru, neboť ve stejném směru se v těle šíří i teplo. Nejprve si promažte místa mezi prsty u nohou a pokračujte přes kolenní jamky k zápěstí, pak přes loketní jamky až po dekolt a ušní boltce. Snažte se při manipulaci s jakýmkoliv druhem vůně vyvarovat kontaktu s oblečením. Nejenže by vám na něm mohl parfém zanechat nevzhlednou skvrnu, ale navíc by nemusela vyniknout ani jeho celá krása.

Prodloužení trvání vůně

Vonnou intenzitu svého parfému můžete prodlužit tím, že před samotnou aplikací natřete pokožku hydratačním krémem, a to buď neparfemovaným, anebo stejné vůně, jako je váš parfém. Světové značky již standardně k většině parfémů nabízí parfémovaná tělová mléka, krémy či gely. Navlhčená kůže zabrání rychlému vsakování aromatu, a proto prodlouží trvání intenzity vaší vůně až o několik hodin.

Alice        

Zdroj: http://www.parfemgroup.cz/

 

Jak vybrat stahovací prádlo pro vytvarování postavy snů?

Trápíte se dietami a usilovným cvičením, ale stále některé…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…
creatv-eight-zzMb7jacyBc-unsplash

Kuchyně, které jsou letos v kurzu – jak si je zařídit?

Kuchyně patří k místnostem, ve kterých trávíme velké množství…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…
ten_pravý

8 důvodů, jak poznat, že je to ten pravý

Potkali jste muže, se kterým si rozumíte, dovede vás…
adult-2178366_1280

Kolik sexuálních partnerů je moc?

Napadlo vás někdy, že existují statistiky, kolik mají lidi…
people-2562102_1280

Jak poznáte, že jste zamilovaná?

Slavný citát říká, že jen dvě věci na světě…
přátelství

Jak se vypořádat se závistí v přátelství

Závist patří mezi nepříjemné lidské vlastnosti, dokonce je jedním…

Související příspěvky

Zanechte komentář