KZ_logo1

Jak poznat toxický vztah

9.3.2020

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku? Netěšíte se na svého partnera, hádáte se a snažíte se jeden druhému raději vyhnout? Takový vztah vás však může stát psychické i fyzické zdraví. Podívejte se na znaky toxicity ve vztahu a udělejte to, co je nutné. Rozchod pro vás bude záchranou!

Znaky toxického vztahu

Někdy se může stát, že žijete v toxickém vztahu a ani to nepoznáte. Děje se to hlavně, když nechcete vidět skutečnost a namlouváte si, že to není tak hrozné, že se vám vlastně nic neděje. Přitom nemáte vlastní identitu, koníčky, nemůžete projevit svůj názor a váš partner kontroluje vše, co děláte. V tomto případě je opravdu něco špatně. Pokud navíc nemáte žádné sebevědomí a myslíte si, že bez daného partnera byste byla úplně ztracená, tak se zajímejte o to, jak se k vám partner chová.

Konec lásky

Říká se, že ta prvotní zamilovanost trvá jen pár měsíců. Nejdéle však rok. Poté tělo přestane vylučovat chemické látky a lidé se probouzí ze svých „růžových brýlí.“ Najednou jim dochází, že člověk s kterým žili, je sarkastický, zesměšňuje je, kritizuje a uráží. V tuto chvíli si plně uvědomujete, že je něco špatně. V některých případech však pouze cítíte, že zamilovanost vyprchala, ale láska nikde. I tento signál vám říká, že další vztah už se nebude ubírat tím správným směrem.

Vzájemné ubližování si

Pokud v takovém vztahu bez lásky nebo s pocitem, že musíte, zůstanete, tak si budete vzájemně s partnerem ubližovat. On bude ubližovat vám, protože si bude myslet, že jste jeho majetek. Vy budete ubližovat jemu, protože budete smutná, depresivní a podepíše se to i na vašem zdraví. Navíc ani jeden nebudete mít možnost ze vztahu odejít a hledat tak štěstí jinde.

Čas říct dost

Je to velmi těžké, ale měli byste poznat, kdy je opravdu čas říct dost, sbohem a odejít. Na začátku to sice může bolet, ale po velmi krátké době se vám  uleví. Zjistíte, že v toxickém vztahu, který vám spíš ubližuje, se žít opravdu nedá.

Psychická bolest

Mezi znaky toxického vztahu patří i psychická bolest. Pokud ráno nemůžete ani vstát z postele, nic se vám nechce, nic vás nebaví a máte pocit, že není pro co žít, tak byste měli začít rychle řešit, odkud se tyto myšlenky a pocity berou. Psychická nerovnováha se velmi brzy začne projevovat i na fyzickém těle.

Fyzická bolest

Pokud se už začne projevovat fyzická bolest, tak se musíte zařídit velmi rychle. Nemůžete zůstat ve vztahu, když je vám fyzicky špatně, tělo vás bolí, máte otupené smysly a dostavit se můžete i zvracení, průjem, případně rychlé snižování nebo naopak zvyšování váhy. V některých případech končí toxický vztah až infarktem, případně ještě fatálněji.

Co s tím

V první řadě si musíte přiznat, že máte problém. Snažte se pochopit, proč se to stalo a mluvte o tom se svým partnerem. Pokud to nejde a máte vedle sebe manipulátora nebo energetického upíra, obraťte se na rodinu, kamarády, případně využijte služeb psychologické poradny. Nemáte se za co stydět, pouze si chcete udržet své psychické a fyzické zdraví.

Rozchod jako jediné řešení

Rozchod je někdy opravdu jediné a nejlepší řešení. V tomto případě platí, že čím rychleji to uděláte, tím méně to bude bolet. Nemusíte se obhajovat. Láska nepřišla nebo naopak odešla, zjistili jste, že vám to spolu neklape. Vždyť svět se přece nezboří. Myslete na to, že rozchod může být pro vás oba cesta k tomu, aby jste poznali někoho, kdo je ten pravý.

Soustředit se na budoucnost

Pokud máte z rozchodu větší strach než v tom, že zůstanete v toxickém vztahu, tak si uvědomte, že se k sobě můžete třeba časem vrátit. Myslete na budoucnost a na to, jestli si spolu dokážete představit svatbu, zakládání rodiny, případně vlastní bydlení. Pokud si na všechno z toho odpovíte záporně, ukončete to.

Co vám pomůže

Buďte na okamžik sobec. Nemyslete na to, že je vám vašeho protějšku líto, že jste spolu strávili x let. Zapomeňte na to, že budete muset dělit majetek, řešit děti, zvířata, případně se každý stěhovat jinam. Udělejte jen to, co je dobré pro vás.

Možná náprava

Je velmi těžké se z toxického vztahu dostat. Většinou má váš protějšek argumenty a důvody, které vás s ním drží. Může vás vydírat, přemlouvat nebo se snažit být hodný a plnit, co vám na očích vidí. Ještě těžší je však toxický vztah přestát bez psychické a fyzické újmy a nadále zůstat s dotyčným. Pokud se chcete pokusit o nápravu a váš vztah zachránit, tak vás čeká opravdu dlouhý a náročný boj.

Zažili jste někdy podobný druh vztahu? Dostali jste se z něj bez újmy?

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Chcete si chytře vybavit interiér nového bytu nebo domu?…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Sdílet0Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář