KZ_logo1

Jak připravit zahradu na zimu?

17.10.2015

I když je teprve podzim, příroda nám přinesla už i první mrazíky. Pokud jste vášnivými zahrádkáři nebo berete zahradu jako svůj malý ráj na zemi, určitě se vám budou hodit rady, jak svou zahradu zazimovat. Nejlepší doba na veškeré tyto úkony je zhruba v říjnu nebo začátkem listopadu, kdy už teploty začínají opravdu výrazně klesat a mrazivé noci už nejsou výjimkou. Na úklid zahrady a zazimování si vyhraďte alespoň jeden víkend.

1) Posekejte trávu

Veškerou trávu na svojí zahradě posekejte a připravte ji tak na jaro, kdy může znovu vyrůst. Nesekejte ji však příliš radikálně a dejte dobrý pozor na prořídlá místa. Na ně můžete už teď zasadit trávu novou. Zároveň vytrhejte plevel, který by v trávníku v zimě zbytečně zahníval, a posekanou trávu můžete i mírně zavést kompostem. Na sečení použijte elektrickou nebo ruční sekačku a na méně přístupná místa klidně i křovinořez.

2) Vyplijte záhony a vše zryjte

Skliďte všechnu zeleninu a poté záhony vyplijte. Vytrhejte veškeré suché a jednoleté druhy zeleniny. Následně zem zryjte a do zrytého místa můžete přidat i trochu hnoje, který obsahuje důležité živiny.

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

3) Posbírejte úrodu

Nezapomeňte posbírat veškerou podzimní úrodu. Jablka, hrušky, rajčata, ořechy, dýně a další. A pokud máte úrodu tak velkou, že ji rozhodně ihned nespotřebujete, velké množství ovoce a zeleniny můžete zavařit nebo uschovat v tmavém a chladném sklepě. Přezrálé ovoce pak můžete kompostovat nebo z něj vyrobit „medicínu“ na zimu, a to v podobně chutné domácí pálenky.

4) Zasaďte stromy a ovocné keře

V tomto období je také ideální čas k vysázení nových stromků a keřů. Na podzim sázejte ovocné stromky a ovocné keře. Nejprve si vykopte jámu a dejte do ní kvalitní půdu a hnojivo, poté zasaďte stromy nebo keře tak, aby jedno očko roubu bylo nad zemí.

5) Založte si kompost

Podzim je ideální doba, kdy založit kompost. Nejenže se tak rychle a účinně zbavíte rostlinných zbytků, jako jsou tráva, sláma, nadrcené větvičky, nebo plevele, ale také v zahradě vytvoříte místo, kde se mohou některé druhy zvířat ukrýt před zimou. Kompost udržujte vlhký.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

6) Všechno listí musí pryč

Shrabejte veškeré listí. Můžete jej hodit na kompost. Pod listím se množí škůdci a mohou se objevit i různé plísně. Dejte ale pozor na listy ořešáku – ty se nikdy nekompostují, protože obsahují velké množství škodlivých látek!

7) Ukliďte všechno nářadí a zahradní nábytek

Veškeré nářadí uschovejte do kůlny nebo zahradního domku, hlavně ať zůstane v suchu. Zabráníte tak zrezivění. Nezapomeňte nářadí důkladně očistit od hlíny a jiných nečistot. Stejně tak zazimujte i sekačku, křovinořez a další elektrické pomocníky. Zahradní nábytek můžete jen přikrýt plachtou, kterou zatížíte, schovat do sklepa nebo jiných skladovacích prostorů a také jej můžete impregnovat, aby jej vlhkost nepoškodila.

8) Postarejte se o květiny a dřeviny

Jednoleté květiny, kterým již končí vegetační období, je potřeba zcela vytrhat a odstranit i s kořeny. Pokud máte na zahradě květiny nebo dřeviny v květináči, přeneste je do prostor, kde mohou přezimovat. Vhodná je zimní zahrada v domě, chodba nebo prosklená terasa či balkón. Co se týče trvalek, je vhodné obsypat je kůrou nebo chvojím, aby měly dostatek tepla i pod nánosy sněhu. Dřeviny nejdříve ostříhejte a odstraňte veškeré shnilé plody a suché listy. Následně je obalte třeba slámou a ke kmenům opět dejte kůru.

9) Připravte domky pro zvířátka a krmení

Nezapomeňte na svou zahradu umístit budky pro ptáky, aby měli kde přečkat zimu. Vhodné jsou i jiné domky pro zvířátka, stačí například starý převržený květináč jako příbytek pro ježky nebo další krabice či bedničky. Zvířata se vám na jaře odmění tím, že vás zbaví slimáků a dalších škůdců.

A jak se staráte Vy o své přírodní království? Už jste zahradu zazimovali, nebo se na to teprve chystáte?

Michaela Michalíková

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář