KZ_logo1

Jak se citlivě rozejít s partnerem a neublížit víc, než je nutné?

22.1.2020

Když vztah nefunguje tak, jak má, a přináší víc trápení, než radosti, nezbývá než ho ukončit. Pokud to vnímáte oba stejně, pak se lehce na odloučení dohodnete. Horší je to ale tehdy, když má tvůj partner jiný názor. Jak se i přesto rozejít citlivě?

Správné načasování

Rozchod s partnerem je zásadní krok, proto je třeba ho promyslet ze všech stran a neuspěchat ho. Pozoruješ-li jasné signály, že váš vztah spěje k rozchodu, můžeš si o nich přečíst v minulém článku: Rozchod, signály rozchodu a pauza ve vztahu: Kdy je správný čas na rozchod?
Jestli je opravdu konec, pak není co řešit. Tedy až na správné načasování. Rozhodně mu nedávej kopačky na nějaké významné události nebo výročí, nevytahuj toto téma na dovolené, ani se o něm nezmiňuj jen tak mezi řečí nebo při nějaké jiné činnosti. Na druhou stranu se však nevyplatí čekat dlouho, protože ideální doba na rozchod nenastane asi nikdy. Vždycky bude mít jeden z vás špatnou náladu nebo bude unavený z práce. Nemluvě o tom, že pokud to partner necítí stejně jako ty, nebude považovat žádný okamžik za ten správný a načasování ti vyčte.

Hlavně férově

Rozejít se s někým přes e-mail, SMSku nebo dokonce sociální sítě? Tak právě tyto způsoby považují lidé za naprosto zbabělé a absolutně neuctivé. I když může být konfrontace tváří v tvář těžká, rozhodně je tento konec vztahu nejférovější. Člověk, s kterým jste nějakou dobu tvořili pár a spoustu věcí jste spolu prožili, si přece zaslouží, aby ses s ním rozešla osobně. Určitě k tomu má také co říct, dej mu proto prostor, aby tak mohl učinit. Pokud máš obavy, že po oznámení rozchodu bude reagovat příliš emocionálně nebo dokonce ztropí scénu, vyber vhodné místo. Snaž se zvolit neutrální půdu, třeba park. Máte tady částečné soukromí, takže můžete všechno v klidu probrat. Zároveň se tady nachází i další lidé, takže je větší pravděpodobnost, že bude partner své emoce držet víc zkrátka.

Jasně, klidně a narovinu

Říkej věci tak, jak jsou, a nechoď zbytečně kolem horké kaše. Jasně, stručně, věcně a upřímně mu sděl pravý důvod, proč chceš za vaším vztahem udělat definitivní tečku. Avšak neobviňuj ho, nic nevyčítej a neházej špínu, nemá smysl vytahovat staré křivdy. Na tom, že už to mezi vámi nefunguje tak, jako dříve, nesete svůj podíl oba. Mluv s ním citlivě, ale zároveň mu nedávej žádnou falešnou naději, nic, čeho by se mohl chytit. Vyrovnat se s rozchodem je těžké, proto mu to zbytečně nekomplikuj. Ukaž mu, že to myslíš vážně, a že tvoje rozhodnutí je definitivní a nic ho nezlomí. A to ani, když ti naslibuje hory doly a bude tě přemlouvat a prosit, ať mu dáš ještě jednu, opravdu poslední šanci.

Odstřihněte se

Jakmile vztah ukončíte, na nějaký čas se zcela odstřihni od tvého teď už bývalého partnera. Nezasahuj mu do života a po rozchodu omez kontakt i s jeho přáteli či rodinou. Dej mu čas, ať se může s tou nejbolestivější fází rozchodu smířit a všechny emoce mohou odeznít. Vyhýbej se oblíbeným místům, kam jste společně chodili, jako jsou restaurace nebo kluby. Neprospěje mu, když na sebe budete pořád narážet, mohl by to chápat jako záminku k návratu po rozchodu. Když tě neuvidí, podaří se mu na tebe rychleji zapomenout a s bolestí po rozchodu se snáz vyrovnat. On už je pro tebe uzavřenou kapitolou, tak i jemu dovol udělat za vaším vztahem tlustou čáru, ať může jít dál a najít svou osudovou lásku na druhý pokus.

ten_pravý

8 důvodů, jak poznat, že je to ten pravý

Potkali jste muže, se kterým si rozumíte, dovede vás…
54573-7h3a0637-k0645-2

Šperk s akvamarínem – síla oceánu na dosah

Světle modrá barva akvamarínu evokuje průzračně čisté moře. Toto…
šikana

Jaké jsou příčiny a následky šikany

Nevíte, proč se vlastně objevuje šikana a jak se…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

ten_pravý

8 důvodů, jak poznat, že je to ten pravý

Potkali jste muže, se kterým si rozumíte, dovede vás…
adult-2178366_1280

Kolik sexuálních partnerů je moc?

Napadlo vás někdy, že existují statistiky, kolik mají lidi…
people-2562102_1280

Jak poznáte, že jste zamilovaná?

Slavný citát říká, že jen dvě věci na světě…
přátelství

Jak se vypořádat se závistí v přátelství

Závist patří mezi nepříjemné lidské vlastnosti, dokonce je jedním…
smutná žena

Bolestivý rozchod – jak ho překonat?

Když přijdeme o někoho, koho jsme milovali, vždycky to…

Související příspěvky

Zanechte komentář