KZ_logo1

Jak se vypořádat se závistí v přátelství

5.2.2020

Závist patří mezi nepříjemné lidské vlastnosti, dokonce je jedním ze sedmi smrtelných hříchů. Přesto se často vloudí i do dlouholetého fungujícího přátelství. Víte, jak závisti předcházet, jak se jí bránit a jak na ni reagovat?

Nejlepší kamarádky

Jste nejlepší kamarádky již tolik let, že si to skoro nepamatujete, znáte své partnery, případně děti a podnikáte spolu nesčetné množství akcí. Možná máte zrychlené volání na svou „nejku“ i v telefonu, případně na chatu spolu dokážete strávit celé hodiny. I do takového přátelství se však může vloudit svár. Ve většině případů za to může závist. Zamyslete se nad tím, zda jste už zažili situaci, kdy své kamarádce závidíte lepší práci, víc peněz, hodnějšího a vnímavějšího partnera, hezčí děti nebo třeba její vysportovanou postavu. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč to tak je a jak se závisti vyhnout?

Věřit si

Závidět je lidské a potká každého z nás, ale zároveň může zničit jakkoliv pevný vztah i přátelství. Neexistuje jednoduchý návod, jak se závisti vyhnout, ale existují rady, jak ji co nejvíc omezit. Prvním krokem je vlastní zdravé sebevědomí. Měli byste si věřit, že v tom co děláte, jste dobří. Máte stejnou možnost mít skvělou práci, hodného partnera a úžasné děti. Stejně jako vaše kamarádka můžete mít vysportovanou postavu, určitě vy nejlépe víte, jak se na tom nadře a co vše pro to dělá.

Důvěra jedné v druhou

Kromě sebedůvěry byste se měli zaměřit i na důvěru ve vztahu. Aby mohlo kamarádství a vlastně jakýkoliv jiný vztah fungovat, tak musíte tomu druhému věřit. Že vás nezradí, že vám nebude házet klacky pod nohy a že se za vás vždy postaví. Není nic neobvyklého, že si kamarádi a kamarádky také pomáhají, takže věřte, že závist není ve zdravém vztahu na místě.

Slavte společně

V některých případech se jedná o „jednorázovou“ závist. Může to být například povýšení, svatba, narození dítěte nebo třeba úspěšné promoce nebo koupě bytu, případně domu. Věřte, že každý někdy v životě slaví a je příjemně překvapený nebo potěšený tím, že se mu něco povedlo. Buďte u toho se svou nejlepší kamarádkou, slavte společně a uvidíte, že když budete druhému přát úspěch, tak potká i vás.

Buďte součástí úspěchu

Na úspěchu druhých se podílejte. Ať už se jedná o pomoc kamarádce, zapojení se do podnikatelských aktivit nebo třeba chystání svatby. Pokud budete součástí tak budete úspěch kamarádky vnímat úplně jinak. V první řadě nebudete mít ani čas druhému něco závidět, v druhé řadě budete mít stejnou možnost být stejně úspěšní.

Naučte se od sebe navzájem

Pokud máte kamarádku, která je v něčem opravdu dobrá, tak se jí zeptejte, jak na to. Nechte si poradit a klidně ji poproste o to, aby vám pomohla s prvními kroky. Zkuste těm lepším nezávidět a raději se od nich učte. Nemusíte druhé napodobovat, najděte si vlastní cestu i způsob, jak tu cestu jít. Někdy úspěch druhých inspiruje a pomáhá překonat vlastní strach, trochu zariskovat a zvítězit.

Komunikujte spolu

Určitě znáte neustále opakované moudro o komunikaci. Věřte však, že komunikace je opravdu základním stavebním kamenem každého vztahu. Ať už se jedná o partnerský vztah, vztahy v rodině nebo právě zmíněné přátelství. Pokud druhému neřeknete, co vám vadí nebo co vás mrzí, jen těžko to napraví nebo vám pomůže smířit se s danou skutečností. Věřte, že nejlepší kamarádce můžete říct cokoliv a v takovém případě ve vašem vztahu není pro závist místo.

Jak to máte vy? Závidíte svým přátelům? 

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Chcete si chytře vybavit interiér nového bytu nebo domu?…

Co vás šokovalo naposled? Ty, kdo investují, nejspíš rostoucí cena zlata

Přemýšlíte, jak rozumně zúročit vydělané peníze? Investujte do zlata,…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář