KZ_logo1

Jak se vyrovnat s těžkou situací za pomoci deníku

11.3.2020

V životě nastávají období, kdy nám není zrovna do zpěvu – nemoc, ztráta někoho blízkého, ztráta zaměstnání, zrada kamaráda, rozchod s partnerem. Vyrovnat se s těmito těžkými situacemi a znovu najít potřebnou rovnováhu zkouší každý po svém. Někdo se svěří do rukou odborníků, druhý se obklopí přáteli. A pak jsou tady ještě tací, kteří se ze svých trápení a bolestí vypíší prostřednictvím deníku.

Víc než teenagerovská aktivita

Psaní deníku mnozí z nás vnímají spíš jako teenagerovskou aktivitu. Ovšem to se velice mýlí. I v dospělosti vám může v mnohém pomoct, funguje totiž jako určitá forma terapie, je lékem na všechna příkoří, která vás v životě potkají. Představuje skvělý prostor pro třídění myšlenek a pro vyventilování přetlaku, přispívá k jakési vnitřní inventuře, k psychohygieně. Ačkoli se to může zdát paradoxní, zapisování negativních emocí vám pomůže cítit se lépe a snáz se vyrovnat s vnitřními pocity.

Jedná se podstatě o takový ozdravný a očistný proces, při kterém procházíte katarzí – prožíváte váš vlastní příběh skrze někoho jiného než skrze sebe sama. Na celou věc pohlížíte s nadhledem, protože silné emoce už zmizely. Můžete tak lépe rozlišovat, co je opravdu důležité a co naopak méně, uvědomit si reálnost celé situace a poznat sebe sama.

Účinnější než mluvení

Když se nám stane něco zlého, potřebujeme si o tom promluvit. Zajdeme proto s kamarádkou na kávu nebo na víno, všechno jí řekneme a najednou máme pocit, že se nám uleví. Avšak nedávné průzkumy ukazují, že se jedná pouze o naši subjektivní domněnku, která však nemá na zvládnutí situace žádný velký dopad. Daleko prospěšnější jak pro psychiku, tak pro fyzický stav je, když se z trápení vypíšete.

Při povídání totiž hrozí, že se do všeho budete víc a víc zamotávat. Když ale píšete deník, musíte postupovat systematičtěji, text je potřeba strukturovat, myšlenky lépe skládat, formulovat. Tím, že dáte psaní formu a řád podaří se vám snáz najít řešení a všechno lépe pochopit. Deník tak bývá tím nejlepším osobním koučem. I když se vám na začátku může zdát, že se jedná o příliš jednostranného a hlavně mlčenlivého parťáka, vězte, že až se k němu s nějakým časovým odstupem vrátíte, řekne vám toho o vás samotných opravdu spoustu.

Tužka a papír v hlavní roli

Na stránkách deníku se můžete „vypovídat“ zcela otevřeně, upřímně, syrově a bez cenzury. Dovoluje vám zahodit všechny předsudky, nemusíte přemýšlet nad tím, jestli se to hodí nebo nehodí. Víc se tak uvolníte, když víte, že vás nikdo nebude soudit. Zamiřte proto honem do papírnictví. Psaní tužkou na papír je daleko osobnější než ťukání písmen do klávesnice, nutí vás nad situací víc přemýšlet, protože nemáte k dispozici tlačítko „Backspace“. Tak najděte si klidné místo, kde máte potřebný klid, a pusťte se do psaní. Uvidíte, jak se vám uleví a jak se vám investovaný čas a energie vyplatí.

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Chcete si chytře vybavit interiér nového bytu nebo domu?…

Co vás šokovalo naposled? Ty, kdo investují, nejspíš rostoucí cena zlata

Přemýšlíte, jak rozumně zúročit vydělané peníze? Investujte do zlata,…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář