KZ_logo1

Jak si správně vybrat zaměstnání?

19.2.2017

Ať už jste čerstvě po škole, nebo uvažujete nad změnou práce, vždy máte hlavu plnou otázek a představ o tom, jaké by vaše zaměstnání mělo být. Jakým způsobem postupovat, aby vám místo radosti nezůstaly pouze oči pro pláč?

V životě čeká výběr zaměstnání naprostou většinu z nás. Tomuto kroku předchází roky dumání a studia našeho – ideálně – vysněného oboru.

Jenže – když přijde na lámání chleba, ukáže se, že o svém zaměstnání nemáme až tak konkrétní představu, případně se naše preference během několika let změnily.

Může se tedy snadno stát, že jste dokončila školu a zjistila jste, že se ve svém životě chcete věnovat úplně něčemu jinému. Bohužel, jsou mezi námi i takové, které jejich práce naplňovala, ale z nějakého důvodu o ni přišly.

A ať už patříte do kterékoliv skupiny, v obou případech vás čeká mnohdy zdlouhavé hledání práce a absolvování mnoha pohovorů.

Jak postupovat při výběru vhodného povolání?

V první řadě je nutné si uvědomit, že hledání práce bývá velmi často zdlouhavý a stresující proces, během kterého rozešlete desítky životopisů, ale pozvání na pohovor bude jako šafránu. Díky správné volbě pozice však můžete svůj proces hledání značně zkrátit.

1. Co by mne bavilo dělat?

Při projíždění portálů s nabídkou práce je nutné se před každou reakcí na inzerát na chvilku zastavit a položit si otázku: „Dokáži si sama sebe na této pozici představit?“

Některé z nás dělají velkou chybu v tom, že – literárně – míří na vše, co se hýbe. Nezřídka se stává, že jedna osoba odpoví na inzerát do montovny oken, ale také na pozici asistentky ředitele.

Netvrdíme, že je dobré zaměřit se pouze na jeden druh zaměstnání, ale pozice, na které reagujete, by měly mít ideálně jednoho až dva společné jmenovatele.

Příklad: Milujete kosmetiku a odpovídáte na pozici recepční v salonu krásy. Další den vás však zaujme inzerát na prodavačku kosmetiky v nedalekém obchodním centru. V tomto případě lze za pojítko považovat kosmetiku a práci s lidmi.

Náš tip: Úplně se vyhněte odpovídání na pracovní nabídky, o kterých víte, že by vás absolutně nenaplňovaly. Pokud danou pozici nakonec získáte, budete z toho ve finále spíše v depresi.

2. Jaké jsou mé dosavadní zkušenosti a praxe?

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Někdy se stane, že nás zaujme inzerát, na který nemáme dostatečnou kvalifikaci či vzdělání. V tomto případě je dobré se pozastavit nad svými dosavadními pracovními zkušenostmi, i kdyby se mělo jednat o brigády při studiu, stáže nebo dokonce koníček, kterému se věnujete již několik let.

Abyste měla větší šanci získat pozvání na pohovor, nebojte se o svých zkušenostech zmínit již při psaní průvodního dopisu potenciálnímu zaměstnavateli. Nebojte se také zmínit své dosavadní úspěchy v tom, co děláte.

Příklad: Ráda byste pracovala v pekárně, ale vystudovala jste školu s ekonomickým zaměřením. Ve svém volnu ráda pečete a dokonce jiné učíte péct kváskový chléb. Při hlášení se na pozici se nebojte tuto informaci uvést. Personalisté jistě ocení vaše zaujetí pro věc a vaše šance na osobní pohovor se zvyšují.

Také se nebojte uvádět kurzy, které jste absolvovala, pokud jsou relevantní ohledně dané pozice.

3. Jaká jsou má očekávání?

Naše očekávání občas hrají tak trochu proti nám samotným. Je však vhodné se sama sebe upřímně zeptat na ty nejzákladnější parametry, jež by vaše práce měla mít.

V tomto případě je důležité si položit tyto otázky:

Jaké je mé nejnižší platové ohodnocení, za které jsem ochotná tuto práci dělat?

Jaká by měla být má pracovní doba?

Baví mne spíše samostatná práce, nebo práce v týmu?

Hledám spíše manuální práci, nebo práci duševní?

4. Cesta na pohovor a možnost výběru

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Měla jste štěstí a pozvali vás na osobní pohovor. Co je však extrémně důležité si uvědomit, je fakt, že na pohovoru jsme si všichni rovni.

Mnoho uchazečů o práci dělá tu chybu, že při pohovoru jedná na základě pocitu, že jeho pozice je nižší než zaměstnavatelova. Pohovor je však setkání dvou rovných stran. A co více – obě strany mají právo výběru.

Šla jste na setkání, ale nelíbilo se vám pracovní prostředí, ve kterém byste trávila půlku dne? Váš potenciální šéf se jeví jako protivný morous? Nebo se na vás všichni usmívají, pracovní prostředí je krásné a se šéfem byste mohla mluvit hodiny a stále byste si měli co říct?

Příklad: Přišla jste na pohovor a vše probíhalo hladce, ale z nějakého důvodu jste odcházela se špatným pocitem. Absolvujete druhé kolo a asistentka vám volá, že jste byla vybrána k výkonu dané pozice. Vy se však s určitou věcí na dané pozici nedokážete vnitřně ztotožnit. Není vůbec chyba asistentce sdělit, že o danou pozici již nemáte zájem.

V tomto ohledu není dobré ignorovat pocity, které z dané pozice máte. Obvykle se jeví jako pravdivé. Také se může stát, že na pozici i přesto nastoupíte, ale raději sama ukončíte poměr ještě ve zkušební době.

Doufáme, že vám naše tipy pomohou s volbou toho správného zaměstnání, a přejeme vám mnoho úspěchů!

Kateřina Umová

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
cibulový koláč

Mňamka na cesty: Cibulový koláč

Chutný cibulový koláč na cesty, ze kterého si můžete…
pes a deti

Jaký pes je vhodný do domu

Máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka a chcete…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…

Související příspěvky

Zanechte komentář