KZ_logo1

Jak správně vybrat opalovací krém?

21.8.2019

I když milujete léto a s ním spojené koupání a opalování na slunci, nezapomínejte na opalovací krém. Přibalte si jej na cesty, na dovolenou a menší balení mějte i po ruce v kabelce. Na trhu existuje nespočet krémů, s různými vlastnostmi, vzhledem a ochranným slunečním faktorem. Víte, jak poznat ten správný?

Jaké opalovací prostředky známe?

Nejznámější opalovací prostředky jsou opalovací krém, sprej a mléko. Každý z těchto opalovacích produktů má své výhody a nevýhody. 

Opalovací krém je dostupný v drogeriích, supermarketech i menších obchodech. Krém má hutné složení, lépe a déle drží, ale hůř se aplikuje. 

Opalovací mléko se lépe roztírá, má větší hustotu než sprej, ale menší než krém. Výhodou mléka je specifické zaměření, například v lékárně se dá koupit opalovací mléko na citlivou nebo alergickou pokožku. 

Opalovací sprej se snadno nanáší, je ideální pro děti a často bývá vyráběn v olejové konzistenci. Nevýhodou spreje je kratší výdrž, rychlé vstřebání do kůže a nutnost opalovací nástřik u vody opakovat víckrát.

Nejdůležitější údaj pro výběr

Před opalováním se zajímejte o UV faktor, který je často na výrobcích psán zkratkou SPF, tedy Sun Protection Factor. Jedná se o číslo, které udává schopnost opalovacího přípravku zachytit škodlivé záření ze slunce. Může se jednat o opalovací faktor 10, 20, 30 nebo 50. U střední varianty SPF 30 bylo zjištěno, že odfiltrují okolo 95 % záření, SPF 50 dokáže blokovat až 98 % UV záření. Pro děti a citlivou pleť, která se rychle spálí, je opalovací faktor 50 tou nejlepší volbou.

žena s časopisem

Zaměřte se na přírodní složení

Při výběru opalovacího prostředku se zajímejte o jeho složení. Vybírejte si ověřené krémy a opalovací mléka v bio kvalitě. Zajímejte se o přírodní složení a podíl přírodních surovin. Tyto opalovací prostředky vám poskytnou nejlepší ochranu a nebudou vaši kůži ničit. Chemické opalovací prostředky někdy tvoří na kůži nepříjemné skvrny, mohou svědit a poznáte je i podle nepříjemného chemického zápachu.

Nezapomínejte na hydrataci těla

Abyste zvýšili účinek opalovacího krému, doporučuje se hydratovat tělo i zevnitř. Pokud máte v plánu být na slunci větší část dne, rozhodně doplňujte tekutiny a zvyšte denní příjem až na 4 až 5 litrů čisté vody. Mezi babské rady pro lepší a delší opálení patří i pití ovocných a zeleninových šťáv, například mrkvové.

V poledne se schovejte

Ať už jste doma u bazénu nebo u moře, schovejte se do stínu na čas mezi 11 až 15 hodinou. V tuto dobu vzniká nejvíce úpalů, spálené kůži a pigmentových skvrn. Slunce je hlavně v přímořských a horských oblastech v poledne nejsilnější. Všimněte si, že lidé, co zde žijí, mají v tuto dobu siestu a málokdy je vidíte venku, natožpak u vody nebo slunit se na pláži.

Jaké je základní pravidlo pro opalování?

Pokud nevíte, jaký opalovací krém si vybrat, nebojte se zeptat odborníků. Poradit vám může prodavač, lékárník, ale také vaše kosmetička. Ta ví o vaší pleti, zda je citlivá, zda je alergická, případně jaký má sklon k opalování. 

Řídit se můžete také jednoduchým pravidlem. Pokud máte světlou pokožku, tak si vybírejte krém s vyšším UV faktorem, ideálně od SPF 30 do SPF 50. Tmavší kůže a snědá pleť si vystačí s UV faktorem kolem SPF 30. V České republice vám bude stačit SPF 20, v tropických a subtropických pásmech sáhněte vždy raději po SPF 50.

Výjimkou jsou děti

Specifickou kategorií jsou děti. Řadí se k nejsvětlejšímu fototypu a vždy by měly používat nejvyšší ochranný faktor, tedy SPF 50 a víc. Na cestu k moři s menším dítětem, batoletem nebo dokonce kojencem si zabalte kromě opalovacího krému i pokrývku hlavy. 

Opět se vyhněte slunci v pravé poledne a nezapomínejte, že i děti musí dodržovat pitný režim a hydratovat tělo. Při výběru opalovacího prostředku pro dítě se zajímejte o složení ještě pečlivěji. Vyhněte se parabenům, které mohou zpomalit růst a poškozují hormonální systém.

Kdy se natřít krémem

Opalovací krém používejte vždy, když se jdete cíleně opalovat. Přibalte si ho s sebou na pláž, k moři nebo na výlet k rybníku. Vyberte si voděodolný prostředek, který vám vydrží. Opalovací krém oceníte také na horách, při horské turistice nebo i na výletě lodí či autem. Pečujte i o své rty a používejte balzám na rty s ochranným UV filtrem.

Vyrobte si vlastní opalovací krém

Milovníci domácí kosmetiky si mohou vytvořit vlastní opalovací krémy. Je totiž vědecky dokázáno, že velké množství přírodních surovin poskytuje ochranu proti UV záření. Opalovací krém, mléko nebo sprej vytvoříte použitím olivového, kokosového nebo mandlového oleje. Veškeré suroviny roztopte s olej smíchejte se lžící včelího vosku, přidejte bambucké nebo kokosové máslo a kapku esenciálního oleje pro vůni i léčivé účinky. 

Nevýhodou domácího krému je ochranný faktor, který neurčíte a nijak neověříte. U domácích opalovacích prostředků si musíte dát pozor také na trvanlivost a uchovávat krém vždy v lednici.

Jak vybíráte opalovací krém vy? Vyzkoušíte domácí kosmetiku?

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář