KZ_logo1

Jak ušetřit v domácnosti

16.3.2017

Rádi byste ušetřili nějakou tu korunu, ale každý měsíc vám peníze spíše chybí, než přebývají? Zdá se vám, že víc šetřit už ani nemůžete? Často lze měsíčně snížit výdaje až o několik tisíc. S našimi tipy brzy zjistíte, kam vám korunky utíkají, a šetření půjde téměř samo.

Jednou z nejdůležitějších věcí je vést si pravidelně měsíční rozpočet. Na papír si sepište výdaje za jídlo, domácnost, oblečení, zábavu, dopravu, a to skutečně každou korunu, nic nevynechejte. Na druhou stranu si napište příjmy, výplatu, sociální dávky, alimenty, cokoliv, co se dá započítat jako pravidelný příjem. Takové domácí účetnictví si můžete vést v nějakém sešitě nebo si stáhnout speciální program, kterých je na internetu dostatek.

Tipy na správné šetření:

Vše zapisujte                                                    

Jeden měsíc si poctivě zapište úplně každý výdaj, který jste měli. Zapisujte i lízátka nebo zmrzlinu pro děti. I když se to nezdá, za takové drobnosti utratíte měsíčně poměrně dost peněz. Na konci měsíce si váš výpis projděte a uvidíte, jak budete překvapeni, kolik peněz jste za co utratili.

Hledejte alternativní způsoby dopravy

Zkuste méně využívat auto a jezdit více MHD, chodit pěšky, jezdit na kole nebo se domluvte s kolegou či kamarádem. Nejenže ušetříte na pohonných hmotách, ale navíc uděláte i něco pro své zdraví.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Zkuste přestat kouřit

Pokud kouříte, určitě víte, že se nejedná o žádný levný koníček. Snažte se s kouřením přestat nebo ho alespoň co nejvíce omezit. Můžete tak ušetřit i více než dvacet tisíc ročně.

Snižte výdaje za elektřinu

Nejdříve je dobré překontrolovat si spotřebu elektřiny na svém elektroměru. Poté můžete zvážit nabídky jednotlivých poskytovatelů energií na trhu. Přechodem k jinému poskytovateli můžete ušetřit tisíce ročně. Kromě toho tu máme několik klasických rad, o kterých sice všichni víme, ale stejně je vždy dobré si je připomenout:

  • vypínejte světlo v místnostech, kde se nikdo nenachází
  • pořiďte úsporné žárovky
  • vyměňte staré elektrické spotřebiče za nové úsporné
  • perte jen plnou pračku a na nižší teploty
  • při vaření používejte pokličky nebo tlakové hrnce
  • zateplete dům a nepřetápějte místnosti

Šetřete vodou

Za vodu můžete ušetřit mnoho peněz, které by jinak takříkajíc „odtekly do kanálu“. Pořiďte si úsporné baterie, toaletu s dvojitým splachováním, více se sprchujte, než koupejte, nenechte téct vodu zbytečně a dbejte na to, aby vám nikde nic nekapalo.

Choďte méně do restaurací

Pravidelné obědy v restauraci vás mohou vyjít pěkně draho. Do práce si noste obědy z domova a večeře v restauraci nahraďte posezením s přáteli doma. Tím ovšem nechceme říct, abyste si je úplně odpírali. Občas si samozřejmě s partnerem nebo kamarády vyjděte. Ani šetření nemá být na úkor pohodlí a občasné zábavy.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

I na jídle se dá ušetřit

Na jídle se dá šetřit poměrně snadno, aniž by se to odrazilo v kvalitě potravin. Je důležité sledovat slevy, psát si seznamy a jídelníčky a snažit se co nejvíce jídel připravovat doma. I když je to trochu časově náročné, opravdu tím ušetříte. Nakupujte jen podle seznamu a ne nic navíc. Dbejte na to, abyste vše zpracovali a jídlo nevyhazovali. Spousta zdravých a levných jídel se dá uvařit doslova za pár korun.

Zapomeňte na složenky

Místo každoměsíčního běhání se složenkami na poštu, které navíc stojí docela dost peněz, si raději zařiďte internetové bankovnictví a všechny platby zadávejte přes internet. Ušetříte nejen peníze, ale i čas.

Spořte

Všechny peníze, které se vám podaří uspořit, si nenechávejte doma nebo na bankovním účtu, ale posílejte je na nějaký spořicí účet. Na tomto účtu se vám peníze zhodnotí o nějaké úroky a navíc nebudete mít takové tendence na ně sahat. Využít můžete buď normální spořicí účet, nebo termínovaný vklad.

I když to někdy může být těžké, snažte se uspořit každý měsíc alespoň pár stovek. Každá rodina by měla mít naspořenou nějakou rezervu, a to alespoň ve výši dvou platů – a s hypotékou ještě více. Pokud by se stalo, že vám „vypadnou“ příjmy, díky úsporám budete moci toto období překlenout poměrně v klidu a bez velkých stresů.

Martina Mádlová

 

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář