KZ_logo1

Jak ven z krize – rady, za které dáte u terapeuta tisíce

2.1.2016

Určitě jste už zažili situaci, která vás vyvedla z míry a při které jste najednou ztratili pevnou půdu pod nohama. Může se jednat o krizi středního věku, setkání s nevěrou, ztrátu partnera nebo zaměstnání a spoustu dalších nepříjemných chvil, které v životě mohou potkat úplně každého. Nemusíte hned spěchat k psychologovi, třeba vám pomůže pár našich jednoduchých rad.

Prvotní šok

V první chvíli se ptáte: „Proč?“ Je možné, že budete potřebovat delší čas, abyste celou situaci pochopili a správně na ni zareagovali. Otázky a prvotní šok jsou na místě. Projdete si lítostí, vztekem, smutkem, ale i smířením.

Jak se zachovat

Nejdříve je nutné, abyste dali volný průchod veškerým svým emocím a pocitům. Pokud se vám chce, klidně plačte, křičte, třeba i rozbijte talíř nebo si dejte pořádně do těla. Ve chvíli, kdy udeří krize, je skoro všechno dovoleno.

Ptejte se

Ve chvíli uvědomění je pak důležité zodpovědět si otázky, které se před vámi najednou objeví. Zeptejte se sami sebe: „Co dál?“ „Čemu se chci ve svém životě opravdu věnovat?“ „Co je pro mě skutečně důležité?“ Tyto otázky si klidně napište na papír a připište si k nim své odpovědi. Později budete vděční za to, že se k nim můžete vrátit.

Vytvořte si mapu

Nejedná se o mapu k pokladu, i když v přeneseném významu to můžete chápat i takhle. Jde o mapu fantazie. Odborníci z Oxfordské univerzity k tomu říkají: „Vytvořte mapu, určitý prostor, kde co nejsvobodněji načrtnete své cíle, potřeby a možnosti. K nakreslení této mapy vám pomohou otázky: „Co bych dělal/a, kdybych věděl/a, že to nemůže špatně dopadnout? Jaký nápis bych chtěl/a mít na náhrobním kameni? Které tři věci bych vzal/a sebou, kdyby můj dům zasáhl požár nebo povodeň? Při představě, že je mi skoro 100 let a sedím v houpacím křesle na zápraží svého domu, čeho lituji, že jsem neudělal/a?“

Mapu propracujte

Následným krokem, který doporučují psychologové, je zakreslit si do této mapy fantazie ještě menší mapu – mapu reality. Napište si nebo nakreslete, která z vašich přání jsou reálná a splnitelná. Tyto dvě mapy vám mohou velmi dobře ukázat cestu, kudy se dál ubírat.

A co vztahy?

Manželský poradce Petr Šmolka se zaobírá i otázkou krize ve vztazích. A radí toto: „Namalujte si dlouhou čáru a na tu znázorněte, co všechno vás ještě ve vztahu s vaším protějškem čeká. Od narození dětí, svatby, dospívání dětí, maturity, narození vnoučat, odchod do důchodu, úmrtí v rodině a jiné. Pak si představte, že byste tyto situace prožívali se současným partnerem. A pak si představte, že byste je prožívali s partnerem novým. Co tedy opravdu chcete?“

Životní trojúhelník

Šťastný pár

Foto: 123rf.com

Další pomocnou berličkou, jak se dostat z krize, je psychohygienický trojúhelník. Ten má za úkol ukázat vám, že váš život stojí na třech základních životních oporách. Jednou je rodina, druhou vaše práce a třetí jsou dobré vztahy s přáteli a vaše koníčky. Pokud ztratíte jednu z těchto opor, tak ji musí (na určitou dobu) zastoupit ty zbývající. Vždycky musíte dbát na to, aby byla vaše „trojnožka“ co nejstabilnější. Pokud něco ztratíte, musíte nalézt něco jiného, co vám pomůže k rovnováze.

Váš nejdelší seznam

A poslední ověřenou protikrizovou metodou je seznam. Zapomeňte chvilku na ten nákupní a sepište si svůj vlastní seznam přání. Jsou dvě možnosti, jaký druh seznamu si sestavit. První možností je seznam toho, co máte rádi a co vám vždy zvedne náladu. Napište si třeba padesát věcí, které vám vždy dokáží vykouzlit úsměv na rtech. A v krizi si je připomeňte nebo je přímo dělejte. Druhou možností je seznam všeho, co byste ve svém životě chtěli stihnout. Napište si sto položek, které rozhodně chcete zrealizovat – a podle toho poté žijte. Dosáhněte všech svých cílů a splňte si co nejvíce snů. Jen tak budete opravdu šťastní.

A hlavně nikdy nezapomínejte, že ani ten nejlepší a nejdražší terapeut světa vám nemůže říct, jak máte žít. Může vám poradit, může vám ukázat momentální cestu nebo vás motivovat. Ale opravdovou odpověď máte vždy sami v sobě. Jen vy víte, co vás baví, co vás naplňuje a jaké jsou vaše životní priority. A nezapomínejte, že člověk musí vždy hledat ve svém životě to dobré. I když se občas stane, že ztratíte partnera nebo přijdete o skvělé zaměstnání, máte ještě úžasné děti a pevné zdraví. Soustřeďte se tedy na to lepší a žijte svůj život naplno.

Už jste ve svém životě zažili opravdovou krizi? Co vám pomohlo?

Michaela Michalíková

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

1 KOMENTÁŘ

Cilka

03.1.2016 v 15:58

Pomohli mi přátelé,terapeut,ale hlavně ja sama jsem musela zacit pracovat na sobe.Musela jsem se „najit“ a začít žít abych byla spokojena a v rovnováze. Začala jsem cist knihy na tohle téma. Nejdůležitější jste vy sami,rodina,čas s vaším dítětem a setkávání s přáteli. Takhle to cítím ja.

Zanechte komentář